Guillaume Canet als Astérix | |
Gilles Lellouche als Obélix | |
Vincent Cassel als Jules César | |
Jonathan Cohen als Graindemaïs | |
Julie Chen als Princesse Fu Yi | |
Leanna Chea als Tat Han | |
Marion Cotillard als Cléopâtre / Bibine | |
José Garcia als Biopix | |
Manu Payet als Ri Qi Qi | |
Ramzy Bedia als Epidemaïs | |
Bun-hay Mean als Deng Tsin Qin | |
Linh-Dan Pham als L'Impératrice | |
Pierre Richard als Panoramix | |
Gérard Darmon als Le narrateur (voice) | |
Tran Vu Tran als Prince du Deng | |
Philippe Katerine als Assurancetourix | |
Jérôme Commandeur als Abraracourcix | |
Audrey Lamy als Bonnemine | |
Franck Gastambide als Le capitaine Barbe-Rouge | |
Vincent Desagnat als Perfidus | |
Orelsan als Titanix | |
Laura Felpin als Carioca | |
Issa Doumbia als Baba, la vigie des pirates | |
Thomas VDB als Sinus | |
Monsieur Fraize als Plexus | |
Florian Ordonez als Abdelmalix | |
Olivio Ordonez als Toufix | |
David Coscas als Radius | |
Raphaël Carlier als Cubitus | |
Tatiana Gousseff als Iélosubmarine | |
Yann Papin als Abribus | |
Angèle als Falbala | |
Matthieu Chedid als Remix | |
Jason Chicandier als Ordralfabétix | |
Zlatan Ibrahimović als Antivirus | |
Samuel Hibon als Lapsus | |
Marc Hoang als Ramoli | |
Philippe Canet als Agecanonix | |
Florent Manaudou als Tabascos | |
Ted Etienne | |
Ragnar Le Breton | |
Wesley Weigel als Pirate | |
Sakhone Holaphong als Chinese villager | |
André Kalmes als Cétautomatix |
Julien Hervé | Writer |
Guillaume Canet | Writer |
Guillaume Canet | Director |
Philippe Mechelen | Writer |
René Goscinny | Characters |
Albert Uderzo | Characters |
Alain Attal | Producer |
André Chemetoff | Director of Photography |
Matthieu Chedid | Original Music Composer |
Madeline Fontaine | Costume Designer |
Laurent Nogueira | Casting |
Mathilde Snodgrass | Casting |
Aline Bonetto | Production Design |
Mathieu Junot | Production Design |
Bertrand Clercq-Roques | Art Direction |
Sandrine Jarron | Supervising Art Director |
Dominique Moisan | Art Direction |
Ludivine Roux | Assistant Costume Designer |
Florence Batteault | Makeup Artist |
Avril Carpentier | Makeup Artist |
Delphine Duguet | Makeup Artist |
Magalie Dumas | Makeup Artist |
Manon Dumas | Makeup Trainee |
Stéphanie Guillon | Key Makeup Artist |
Mathilde Humeau | Key Makeup Artist |
Lucky Nguyen | Makeup Artist |
Patricia Prevot | Makeup Artist |
Sandrine Roman | Assistant Makeup Artist |
Lisa Schonker | Key Makeup Artist |
Agnieszka Szumacher | Key Makeup Artist |
Hue Lan Van Duc | Makeup Designer |
Achille Auzanneau | Assistant Unit Manager |
Mickaël Bagdian | Assistant Unit Manager |
Maxime Bedue | Assistant Unit Manager |
Lionel Bouilhac | Assistant Unit Manager |
Aurélie Bruyère | Assistant Unit Manager |
Anthony Cazet | Unit Manager |
Sophie Clavaizolle | Assistant Unit Manager |
Jan de Calbiac | Assistant Unit Manager |
Stanislas De Lardemelle | Unit Manager |
Philippe Girard | Assistant Unit Manager |
Baptiste Gourvennec | Assistant Unit Manager |
Elise Jullien | Assistant Unit Manager |
Anne-Hélène Kerner | Assistant Unit Manager |
Laurent Lafond | Assistant Unit Manager |
johan lanoé | Assistant Unit Manager |
Johanna Le Saux | Assistant Unit Manager |
Maxime Lebard | Assistant Unit Manager |
Pierre Maury | Assistant Unit Manager |
Réjane Ruby | Assistant Unit Manager |
Nicolas Mouchet | Post-Production Manager |
Sandrine Paquot | Production Manager |
Audrey Thiery | Set Designer |
Jim Thomasson | Assistant Unit Manager |
Maxime Valleix | Assistant Unit Manager |
Eloïse Dang Van | Assistant Unit Manager |
Clara Zegrodzki | Production Assistant |
Victoria Correia | Additional Third Assistant Director |
Hélène Fabre | Second Assistant Director |
Romain Hervieux | Second Assistant Director |
Virginie Jousset | Assistant Director |
Julie Pliouchtch | Additional Second Assistant Director |
Théo Richard | Assistant Director |
Théodore Vuillequez | Additional Third Assistant Director |
Winifrey Bandera-Guzman | Casting Assistant |
Estelle Brision | Casting Assistant |
Julie Gandossi | Casting Assistant |
Virginie Jousset | Extras Casting |
Luna Loy | Casting Assistant |
Vianney Perez | Casting Assistant |
Nina Morille | Extras Casting |
Mylène Ragon | Extras Casting Assistant |
Ines Sanchez | Colorist |
Iacono Gabriel | Craft Service |
Laurent Perrot | Location Manager |
Fabien Pondevaux | Location Scout |
Axel Sorensen | Assistant Location Manager |
Angèle Pignon | Assistant Script |
Chloé Rudolf | Script Supervisor |
Clément Lepoix | Transportation Captain |
Dorothée Santucci | Production Accountant |
Marion Gerard | Production Coordinator |
Léa Adriansen | Assistant Set Dresser |
Stephanie Angrand | First Assistant Art Direction |
Chouchane Bakirel | Assistant Art Director |
Cali Berthet | Painter |
Paul Bourcart | Weapons Master |
Mathias Canard | Set Dresser |
Mathieu Champel | Painter |
Julie Robert de Beauchamp | Property Master |
Jonathan Delerue | Storyboard Artist |
Carine Demongueres | Set Designer |
Garance Fligny | Painter |
Leslie Martinelli | Painter |
Omid Gharakhanian | Construction Buyer |
Virginie Irdel | Assistant Art Director |
Charline Jaillard | Assistant Set Dresser |
Alison Naudin | Painter |
Muriel Nicolle | Sculptor |
Emmanuelle Olle | Property Buyer |
Victoria Poirier | Assistant Art Director |
Adrien Poujade | Assistant Set Dresser |
Thierry Poulet | Assistant Art Director |
Warina Contreras Ramos | Sculptor |
Sylvain Rigollot | Storyboard Artist |
Patricia Ruelle | Graphic Designer |
Bernon Sebastien | Carpenter |
Benjamin Stierle | Painter |
Angélique Verbeeck | Second Assistant Art Director |
Simon Witte | Assistant Art Director |
Jonathan Acbard | Boom Operator |
Rémi Daru | Production Sound Mixer |
Clément Delarbre | Sound |
Yannis do Couto | Sound |
Fred Messa | Boom Operator |
Nicia Mougenot | Sound |
Chiara Nardo | Sound |
Josselin Panchout | Boom Operator |
Nicolas Paturle | Boom Operator |
Clément Wintz | Special Effects |
Stéphanie Pottier | Visual Effects Coordinator |
Hugues Namur | Visual Effects Supervisor |
Aurelie Lajoux | Visual Effects Supervisor |
Nicolas Lacroix | Visual Effects Producer |
Bryan Jones | Visual Effects Supervisor |
Michel Denis | Visual Effects Producer |
Ciaran Aguenier | Electrician |
Thomas Bazin | Second Assistant Camera |
Simon Berthaud | Additional Grip |
Eric Bialas | Camera Operator |
Eric Bialas | Steadicam Operator |
David Bigard | Additional Grip |
Stéphane Blum | Electrician |
Franck Bonomi | Rigging Grip |
Jimmy Bourcier | Additional First Assistant Camera |
Didier Bourel | Best Boy Electric |
Damien Bret | Electrician |
Adrien Grasswill | Electrician |
Georges Harnack | Electrician |
Simon Bérard | Gaffer |
Etienne Dang | Second Assistant Camera |
Pierre Helie De Peretti | Additional Grip |
Tangui Delahodde | Additional Grip |
Carl Demaille | Grip |
Nicolás Díaz | Digital Imaging Technician |
Jorge Escribens | Drone Operator |
Hugues Espinasse | Director of Photography |
Mathilde Fernandez | Camera Trainee |
David Foquin | First Assistant Camera |
Yannick Freess | Best Boy Grip |
Malek Krimed | First Assistant Camera |
Charles Lagorce | Grip |
Benjamin Lavayssière | Drone Pilot |
Benjamin Lemonnyer | Electrician |
Jeremy Mauroy | First Assistant Camera |
Laurent Mengolli | Additional Grip |
Guillaume Mondin | Grip |
Mathieu Mouterde | Electrician |
Victor Nigil | Grip |
Vincent Paté | Video Assist Operator |
Marie-Lou Penando | Electrician |
Florent Perrin | Data Management Technician |
Lise Porte | Electrician |
Laurent Pouchard | Grip |
Rémi Quilichini | Steadicam Operator |
Marc Rossero | Electrician |
Laurent Schepman | Best Boy Grip |
Victor Servel | Electrician |
Pablo Sotes | Drone Pilot |
Kevin Strauch | Additional Grip |
Gregoire Thevenot | First Assistant Camera |
Cyril Vannier | Additional Grip |
Marc Wilhelm | Key Grip |
Haruyo Yokota | Second Assistant Camera |
Marie Credou | Costumer |
Emilie Hug | Wardrobe Assistant |
Mathilde Lévêque | Wardrobe Assistant |
Julian Moeglin | Wardrobe Assistant |
Dustin Audibert | Utility Stunts |
Hugo Bariller | Fight Choreographer |
Eddy Benguedih | Stunt Double |
Frans Boyer | Stunts |
Romain Canonne | Stunts |
Oscar Casellas | Stunts |
Alexandre Cauderlier | Stunt Coordinator |
Kévin Cauderlier | Stunt Coordinator |
Patrick Cauderlier | Stunt Coordinator |
Amedéo Cazzella | Stunts |
Maurice Chan | Stunts |
Quentin D'Hainaut | Stunts |
Jean Eudes Drouvin | Stunts |
Ludovic Faure | Stunts |
Olivier Fornara | Stunts |
Thibault Gassmann | Stunts |
David Grolleau | Stunts |
Clément Huet | Stunts |
Robin Lallart | Stunts |
Thitsady Voravong | Stunts |
Mael Lamberton | Stunts |
Charles Lecoq | Stunts |
Alexandre Levand | Stunts |
Vincent Marotta | Stunts |
Alexandre Moreira | Stunts |
Michel Nguyen | Stunts |
Anthony Pho | Stunts |
Mario Preaud | Stunts |
Vibol-Joseph Sok | Stunts |
Sebastien Soudais | Stunts |
Alexandre Vu | Stunts |
Guillaume Castagné | Special Effects Makeup Artist |
Marison De | Special Effects Makeup Artist |
Sarah Pariset | Special Effects Makeup Artist |
Olivier Afonso | Special Effects Makeup Artist |
Laetitia Hillion | Special Effects Makeup Artist |
Cyril Hipaux | Special Effects Makeup Artist |
Aimée Blot | Special Effects Makeup Artist |
Clément Wintz | Special Effects Makeup Artist |
Brice Tholozan | Drone Cinematographer |
Elliott Carrasco | Drone Cinematographer |