Diane Keaton als J.C. Wiatt | |
Sam Shepard als Dr. Jeff Cooper | |
Harold Ramis als Steven Buchner | |
Kristina Kennedy als Elizabeth Wiatt | |
Michelle Kennedy als Elizabeth Wiatt | |
Sam Wanamaker als Fritz Curtis | |
James Spader als Ken Arrenberg | |
Pat Hingle als Hughes Larrabee | |
Britt Leach als Vern Boone | |
Mary Gross als Charlotte Elkman | |
Kim Sebastian als Robin | |
Elizabeth Bennett als Mrs. Atwood | |
Beverly Todd als Ann Bowen | |
William Frankfather als Merle White | |
Annie O'Donnell als Wilma White | |
George Petrie als Everett Sloane | |
Victoria Jackson als Eve | |
John C. Cooke als Dwayne | |
Carol Gillies als Helga Von Haupt | |
Hansford Rowe als Sam Potts | |
Mary O'Sullivan als Katie Potts | |
Linda Ellerbee als Narrator (voice) | |
Patricia Estrin als Secretary | |
Peter Elbling als Maitre'd | |
Shera Danese als Cloak Room Attendant | |
Angel David als Stockboy | |
Nicholas Cascone als Delivery Boy | |
Patti Johns als Nanny | |
Annie Golden als Nanny | |
Jennifer Balgobin als Nanny | |
Marianne Doherty als Food Chain Secretary | |
Eugenie Ross-Leming als Park Mom | |
Dori Brenner als Park Mom | |
Jane Elliott als Park Mom | |
Ben Diskin als Ben | |
Paxton Whitehead als "Center" Instructor | |
Constance Forslund als Receptionist | |
John J. Philbin als Oldtimer | |
Richard Humphreys als Oldtimer | |
Billy Beck als Roofer | |
Margaret Hussey als Realtor | |
Katherine Borowitz als Yuppie Wife | |
Robin Bartlett als Yuppie Wife | |
Chris Noth als Yuppie Husband | |
Barry Heins als Yuppie Husband | |
Lisa Fuller als Stacy | |
Kate O'Connell als Store Owner | |
Mary Peters als Postmaster | |
Elizabeth Philbin als Nurse/Mayor | |
Annie Meyers-Shyer als Little Girl in Vermont | |
Margaret Whitton als Executive In Conference Room (uncredited) |
William A. Fraker | Director of Photography |
Charles Shyer | Screenplay |
Bill Conti | Original Music Composer |
Charles Shyer | Director |
Nancy Meyers | Screenplay |
Nancy Meyers | Producer |
Lynzee Klingman | Editor |
Bruce A. Block | Associate Producer |
Pam Dixon | Casting |
Jeffrey Howard | Production Design |
Beala Neel | Art Direction |
Lisa Fischer | Set Decoration |
Tom Lucas | Makeup Artist |
John Frazier | Special Effects Supervisor |
Susan Becker | Costume Designer |
Siedah Garrett | Vocals |
Michele Ader | Unit Production Manager |
John T. Kretchmer | First Assistant Director |
Carole Keligian | Second Assistant Director |
Pamela Alch | Script Supervisor |
David E. Diano | Camera Operator |
Gerald Boatright | Chief Lighting Technician |
Richard Turner | First Assistant Camera |
Marc Margulies | First Assistant Camera |
Lex Rawlins | Second Assistant Camera |
Don Cropper | Second Assistant Camera |
Joseph F. Valentine | Steadicam Operator |
Larry Fallick | First Assistant Editor |
Dorothy McGowan | Assistant Editor |
Frank E. Warner | Supervising Sound Editor |
Bill Wylie | Sound Editor |
Gary S. Gerlich | Sound Editor |
David Horton Jr. | Sound Editor |
David M. Horton | Sound Editor |
Bill Nelson | Sound Mixer |
Stephen A. Hope | Music Editor |
Jack Eskew | Orchestrator |
Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Elliot Tyson | Sound Re-Recording Mixer |
Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Michael John Bateman | Supervising ADR Editor |
Hank Salerno | ADR Editor |
Corinne Sessarego | ADR Editor |
Sue Breitrose | ADR Editor |
Sonny Pettijohn | ADR Editor |
KG Ramsey | Hairstylist |
Jim Lapidis | Costume Supervisor |
Rosemarie Fall | Costume Supervisor |
Shelley Kirkwood | Unit Publicist |
Joyce Rudolph | Still Photographer |
John R. Shannon | Still Photographer |
Julie B. Crane | Producer's Assistant |
Michael Shoob | Producer's Assistant |
Bill MacSems | Property Master |
George Stokes | Construction Coordinator |
David Berthiaume | Location Manager |
Joe O'Har | Location Manager |
Al LaVerde | Key Grip |
Don Yamasaki | Best Boy Grip |
Jules Strasser | Boom Operator |
Chuck Hanson | Transportation Coordinator |
David Menapace | Transportation Captain |
Barbara Gelman | Additional Second Assistant Director |
Carol Lefko | Casting Associate |
Reatha Grey | Extras Casting |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Ken Marschall | Matte Painter |
Bruce A. Block | Second Unit Director |
G. Mac Brown | Unit Production Manager |
Jack Priestley | Second Unit Director of Photography |
David Greene | Additional Photography |
Vebe Borge | Additional Second Assistant Director |
Rick Dallago | Location Manager |
Kerry Hayes | Still Photographer |
Walter Rivera | Costumer |
Cathy K. Stoia | Production Coordinator |
Ann Miller | Location Casting |