Francesca Archibugi | Director |
Federigo Tozzi | Novel |
Francesca Archibugi | Writer |
Giuseppe Lanci | Director of Photography |
Davide Bassan | Production Design |
Mario Rossetti | Set Decoration |
Paola Marchesin | Costume Design |
Alessandro Zanon | Sound |
Marina Zangirolami | First Assistant Director |
Elisabetta Boni | First Assistant Director |
Claudio Gaeta | Production Manager |
Guido De Laurentiis | Line Producer |
Roberto Perpignani | Editor |
Battista Lena | Original Music Composer |
Guido De Laurentiis | Producer |
Leo Pescarolo | Producer |
Fulvio Lucisano | Producer |
Francesca Martinotti | Public Relations |
Patrizia Biancamano | Public Relations |
Francesca Archibugi | Songs |
Battista Lena | Songs |
Nada | Songs |
Alessandro Tonnini | Production Coordinator |
Domenico La Spada | Production Coordinator |
Alessandro Calabrese | Production Secretary |
Roberta Baldanzi | Production Secretary |
Guido Nanetti | Production Secretary |
Mario Campagna | Production Secretary |
Dorina Mari | Administration |
Sandro Frezza | Accountant |
Franco Bruni | Camera Operator |
Giovanni Gebbia | Steadicam Operator |
Andrea Collepiccolo | First Assistant Camera |
Eleonora Patriarca | Second Assistant Camera |
Eleonora Pallottini | Script Supervisor |
Fabrizio Vicari | Additional Camera |
Roberto De Nigris | Additional Camera |
Guido Chimatti | Additional Camera |
Javier Fernández | Art Direction |
Maurizio Jacopelli | Assistant Production Design |
Stefano Olivieri | Property Master |
Francesco Pizzonia | Construction Foreman |
Salvatore Saito | Painter |
Donato Montanari | Assistant Property Master |
Claudio Di Gregorio | Assistant Property Master |
Luisa Lo Surdo | Assistant Costume Designer |
Mary Montalto | Assistant Costume Designer |
Samantha Marsili Libelli | Costume Assistant |
Milena Printus | Seamstress |
Maria Fabbrini | Seamstress |
Alessina Nipoti | Seamstress |
Mario Scutti | Key Makeup Artist |
Carlo Barucci | Hair Department Head |
Giacinto Bretti | Makeup Artist |
Carla Indoni | Hairdresser |
Renato Agostini | Special Effects |
Antonio Nigro | Generator Operator |
Nicole Alexandropulos | Still Photographer |
Ottavio Ferrario | Still Photographer |
Elisabetta Boni | Second Assistant Director |
Irene Mendez Fernandez | Additional Dialogue |
Alessandra Perpignani | Sound Editor |
Torres Morales | Assistant Sound Editor |
Silvia Regina | Assistant Sound Editor |
Annalisa Forgione | Assistant Editor |
Daniela Bassani | Assistant Editor |
Benedetta Montevecchi | Assistant Editor |
Giovanni Conti | Editorial Coordinator |
Danilo Moroni | Sound Mixer |
Silvia Tozzi | Thanks |
Lucilla Tozzi | Thanks |
Federica Tozzi | Thanks |
Emmi Tozzi | Thanks |
Donatella Ibba | Executive Music Producer |