Richard Gere als Bill | |
Brooke Adams als Abby | |
Sam Shepard als The Farmer | |
Linda Manz als Linda | |
Robert J. Wilke als The Farm Foreman | |
Jackie Shultis als Linda's Friend | |
Stuart Margolin als Mill Foreman | |
Timothy Scott als Harvest Hand | |
Gene Bell als Dancer | |
Doug Kershaw als Fiddler | |
Richard Libertini als Vaudeville Leader | |
Frenchie Lemond als Vaudeville Wrestler | |
Sahbra Markus als Vaudeville Dancer | |
Bob Wilson als Accountant | |
Muriel Jolliffe als Headmistress | |
John Wilkinson als Preacher | |
King Cole als Farm Worker | |
Terrence Malick als Mill Worker (uncredited) |
Terrence Malick | Writer |
Billy Weber | Editor |
Terrence Malick | Director |
Bert Schneider | Producer |
Harold Schneider | Producer |
Haskell Wexler | Additional Photography |
Ennio Morricone | Original Music Composer |
Jacob Brackman | Executive Producer |
Jack Fisk | Art Direction |
Robert Gould | Set Decoration |
Mel Merrells | Special Effects |
Dianne Crittenden | Casting |
Les Kimber | Production Manager |
Patricia Norris | Costume Design |
Néstor Almendros | Director of Photography |
Jerry R. Allen | Costume Design |
Bertine Taylor | Hairstylist |
Sharron Miller | Sound Editor |
Charles L. Campbell | Sound Effects Editor |
John Wilkinson | Sound Re-Recording Mixer |
Dan Perri | Title Designer |
John Thomas | Special Effects |
Erin Talbott | Stunts |
Joe Watts | Stunts |
John Bailey | Camera Operator |
Edie Baskin | Still Photographer |
James F. Boyle | Gaffer |
Jacob Brackman | Second Unit Director |
Jamie Brown | Makeup Artist |
Coulter Adams | Unit Manager |
Skip Cosper | First Assistant Director |
Rob Lockwood | Second Assistant Director |
Martin Walters | Second Assistant Director |
Johnny Lattanzio | Painter |
Alan Levine | Property Master |
Barry Merrells | Assistant Property Master |
Wallace C. Bennett | Script Supervisor |
John Brumby | Driver |
Don Nablo | Transportation Captain |
Jered Green | Wardrobe Master |
Robert Eber | Assistant Camera |
Bruno Engler | Still Photographer |
Clyde Hart | Key Grip |
Malcolm Kendall | Best Boy Grip |
Frank Merrells | Dolly Grip |
Rod Parkhurst | Camera Operator |
Philip Boole | Dolby Consultant |
Allan Bromberg | Assistant Sound Editor |
Allen Byers | Sound Assistant |
Robert Burton | Sound Assistant |
Jim Cox | Special Sound Effects |
Michael Galloway | Sound Recordist |
Peter Gregory | Other |
Louis Hogue | Boom Operator |
Stephen Katz | Dolby Consultant |
Glen Lambert | Boom Operator |
Jean Marler | Other |
Clyde McKinney | Dolby Consultant |
Colin C. Mouat | Sound Effects Editor |
John T. Reitz | Sound Effects |
George Ronconi | Sound Mixer |
Alan Splet | Sound Assistant |
Robert Thirlwell | Other |
Barry Thomas | Sound Mixer |
Joe Wachter | Other |
Don MacDougall | Sound Re-Recording Mixer |
Chansonetta Emmons | Other |
Henry Hamilton Bennett | Other |
Lewis Hine | Other |
Frances Benjamin Johnston | Other |
Ken Middleham | Other |
William Notman | Other |
Kent Remington | Assistant Camera |
Paul Ryan | Second Unit Director of Photography |
Andrew D. Wilson | Electrician |
Eric Van Haren Noman | Camera Operator |
Terry Bolo | Casting Assistant |
Barbara Claman | Casting Assistant |
Geno Havens | Casting Assistant |
Judith Lamb | Casting Assistant |
Karen Rea | Casting Assistant |
Elinor Renfield | Casting Assistant |
Caroline Biggerstaff | Additional Editor |
Roberta Friedman | Assistant Editor |
Tikki Goldberg | Editorial Consultant |
Dessie Markovsky | Editorial Consultant |
Susan Martin | Additional Editor |
Bob McMillian | Color Assistant |
Barbara Morrison | Negative Cutter |
Jeffrey Schneider | Editorial Consultant |
Marion Segal | Additional Editor |
George Trirogoff | Assistant Editor |
Richard Garibaldi | Colorist |
Gabriella Belloni | Music Coordinator |
Denny Bruce | Music Coordinator |
Daniel Allan Carlin | Music Editor |
Enrico DeMelis | Music Coordinator |
Sandro Fois | Score Engineer |
Robert W. Glass Jr. | Scoring Mixer |
John Iles | Score Engineer |
Leo Kottke | Additional Music |
Sergio Marcotulli | Score Engineer |
Ennio Morricone | Conductor |
Ted Roberts | Music Editor |
Rick Smith | Musician |
Reg Glass | Animal Wrangler |
Susan Vermazen | Researcher |
Marilyn Tasso | Production Secretary |
Nathalie Seaver | Researcher |