Peter Davison als The Doctor (5) | |
Jon Pertwee als The Doctor (3) | |
Patrick Troughton als The Doctor (2) | |
Richard Hurndall als The Doctor (1) | |
Tom Baker als The Doctor (4) (archive footage) | |
William Hartnell als The Doctor (1) (archive footage) | |
Janet Fielding als Tegan Jovanka | |
Mark Strickson als Turlough | |
Elisabeth Sladen als Sarah Jane Smith | |
Carole Ann Ford als Susan Foreman | |
Nicholas Courtney als Brig. Lethbridge-Stewart | |
Anthony Ainley als The Master | |
Philip Latham als Borusa | |
Lalla Ward als Romana (archive footage) | |
Dinah Sheridan als Chancellor Flavia | |
Paul Jerricho als The Castellan | |
David Banks als Cyber Leader | |
Mark Hardy als Cyber Lieutenant | |
Richard Mathews als Rassilon | |
Frazer Hines als Jamie McCrimmon | |
Wendy Padbury als Zoe Heriot | |
David Savile als Colonel Crichton | |
Caroline John als Liz Shaw | |
Richard Franklin als Captain Yates | |
John Leeson als K9 (voice) | |
Roy Skelton als Dalek (voice) | |
John Scott Martin als Dalek Operator | |
Ray Float als Sergeant | |
Keith Hodiak als Raston Warrior Robot | |
Stuart Blake als Commander | |
Stephen Meredith als Technician | |
John Tallents als Guard | |
William Kenton als Cyber Scout |
Sue Kerr | Producer |
John Nathan-Turner | Producer |
Fintan Sheehan | Cinematography |
M.A.C. Adams | Editor |
Hugh Parson | Editor |
Malcolm Thornton | Production Design |
Colin Lavers | Costume Design |
Jill Hagger | Makeup Artist |
Jeremy Silberston | Production Manager |
Robert Fleming | Property Buyer |
Ian Hewett | Graphic Designer |
John Gatland | Sound |
Benedict Peissel | Sound Mixer |
Andy Freeth | Sound Mixer |
Martin Ridout | Sound |
John Taylor | Boom Operator |
Brian Hodgson | Sound Effects Designer |
John Humphreys | Creature Design |
John Brace | Visual Effects Designer |
Graham Brown | Visual Effects Assistant Editor |
Dave Chapman | Visual Effects |
Jo McGrogan | Visual Effects |
Alison Rickman | Visual Effects |
Steve Roberts | Visual Effects |
Don Babbage | Lighting Technician |
John Baker | Camera Operator |
Alec Wheal | Camera Supervisor |
Shirley Coward | Mix Technician |
Shirley O'Mara | Post Production Coordinator |
Ron Grainer | Music Score Producer |
Peter Howell | Music Arranger |
Delia Derbyshire | Music Arranger |
Steve Broster | Graphic Designer |
Jean Davis | Production Assistant |
June Collins | Production Assistant |
Ian Levine | Production Consultant |
Richard Molesworth | Researcher |
Ralph Montagu | Production Consultant |
Jean Peyre | Art Designer |
Eric Saward | Script Editor |
Pauline Seager | Floor Runner |
Derek Thompson | Technical Supervisor |
Mike Kelt | Visual Effects Designer |
Paul Vanezis | Editor |
Paul Vanezis | Producer |
Peter Moffatt | Director |
Terrance Dicks | Writer |
Tariq Anwar | Editor |