Beau Bridges als Bill | |
Bruce Davison als Michael | |
Shelton Dane als Robbie | |
Jena Malone als Willa | |
Alice Krige als Dee | |
Allegra Denton als Caroline Millerton | |
Josef Sommer als Edward Millerton | |
Frances McDormand als Gus | |
Jeff Bridges als Vincent | |
Allegra Denton als Caroline | |
Dan Petronijevic als Kenny | |
Nick Johne als Oscar | |
Nicky Guadagni als Hospital Administrator | |
Liisa Repo-Martell als Angela | |
Pixie Bigelow als Marian Millerton | |
James Kidnie als Mr. Tatum | |
Brenda Bazinet als Food Bank Worker | |
Marvin Ishmael als Dr. Bhaita | |
Kathryn Winslow als Nurse Gracie | |
Michael Caruana als Employment Officer | |
J.J. Evans als Calvin O'Neal | |
Norma Clarke als Clinic Nurse | |
Brock Johnson als Man Rep | |
Nadia Litz als Checker | |
Ferne Downey als Jeep Lady | |
Soo Garay als Phoebe | |
Nathalie Tordjman-Goodfellow als Girl #1 | |
Athena Tordjman-Goodfellow als Girl #2 | |
Joe Pingue als Dispatcher | |
Michael Donaghue als Pawnbroker | |
Kathryn Haggis als Welfare Worker #1 | |
Deborah Kirshenbaum als Welfare Worker #2 | |
William Colgate als Caseworker | |
Michael Copeman als Foreman | |
Gil Garratt als Customer | |
Herbie Barnes als Car Wash Worker |
Martin Bell | Director |
Michael De Guzman | Writer |
Peter Silverman | Writer |
James R. Bagdonas | Director of Photography |
Beth Klein | Casting |
Mason Daring | Original Music Composer |
Nancy Baker | Editor |
Ed Hanna | Production Designer |
Jeff Bridges | Executive Producer |
Neil Koenigsberg | Executive Producer |
David R. Ginsburg | Producer |
Fred Berner | Producer |
Ken Quinn | Stunt Coordinator |
Dan Belley | Stunt Double |
Clare Walker | Casting |
Carmen Arndt | Unit Production Manager |
David McAree | First Assistant Director |
Cathie McGaw | Second Assistant Director |
Spencer Proffer | Music Producer |
Martha Mann | Costume Designer |
Monte Factor | Associate Producer |
Pablo Ferro | Main Title Designer |
Perry Hoffman | Camera Operator |
Noel Verhoog | First Assistant Camera |
John Colavecchia | Second Assistant Camera |
Ian Bibby | Gaffer |
Antony Ellis | Best Boy Electric |
Pierre Berube | Electrician |
Terry Kelly | Electrician |
David Pamplin | Key Grip |
Joe Strazzeri | Best Boy Grip |
John Duke | Grip |
Michael Iwan | Grip |
Roger Glidden | Grip |
Brian A. Kates | Assistant Editor |
Laurie Peterson | Production Coordinator |
Don Bachmann | Assistant Production Coordinator |
Joanne T. Harwood | Script Supervisor |
Jonathan Wright | Third Assistant Director |
Michelle Michals | Third Assistant Director |
Terry Wareham | Art Direction |
Anthony Ianni | Second Assistant Art Director |
Doug McCullough | Set Decoration |
Garth Brunt | Lead Set Dresser |
David Archibald | Set Dresser |
Geoff Murrin | Property Master |
Bruce Appleby | Key Hairdresser |
Kathleen Graham | Key Makeup Artist |
Heather Blurton | Wardrobe Assistant |
Urmas Rosin | Production Sound Mixer |
Zenon Waschuk | Boom Operator |
Eardley Wilmot | Location Manager |
Mark Logan | Assistant Location Manager |
Tim Owen | Assistant Location Manager |
Susan Pilcher | Music Coordinator |
Marc Vanocur | Supervising Sound Editor |
Steve Scoville | Dialogue Editor |
Thomas Jones | Dialogue Editor |
David Grant | Dialogue Editor |
Susan Shin | Dialogue Editor |
Jason George | Assistant Sound Editor |
Sean Fahimian | Assistant Sound Editor |
Dean Hovey | Sound Effects Editor |
Frank Gaeta | Sound Effects Editor |
James A. Williams | Sound Effects Editor |
Patrick Whitley | Executive In Charge Of Production |