Natalie Portman als Emma Kurtzman | |
Ashton Kutcher als Adam Franklin | |
Kevin Kline als Alvin Franklin | |
Cary Elwes als Dr. Stephen Metzner | |
Greta Gerwig als Patrice | |
Lake Bell als Lucy | |
Olivia Thirlby als Katie Kurtzman | |
Ludacris als Wallace | |
Jake Johnson als Eli | |
Mindy Kaling als Shira | |
Talia Balsam als Sandra Kurtzman | |
Ophelia Lovibond als Vanessa | |
Guy Branum als Guy | |
Ben Lawson als Sam | |
Jennifer Irwin als Megan | |
Adhir Kalyan als Kevin | |
Brian H. Dierker als Bones | |
Abby Elliott als Joy | |
Vedette Lim als Lisa | |
Gary David Goldberg als Emma's Relative | |
Armen Weitzman als Taxi Driver | |
Shaun Russell als LACMA Guard | |
Nealla Gordon als Lydia | |
Seth Morris als Man with Dog | |
Nasim Pedrad als Writer | |
Elizabeth Meriwether als Writer | |
Mollee Gray als Sari | |
Derek Ferguson als Benji | |
Matthew Moy als Chuck | |
Tyne Stecklein als Victoria | |
Kym Connor als Stage Mom | |
Renna Bogdanowicz als Stage Assistant Director | |
Jennifer Hamilton als On Camera Choreographer | |
Krystal Ellsworth als Secret High Dancer | |
Kim Marko Germar als Secret High Dancer | |
Megan Honore als Secret High Dancer | |
Nick Lanzisera als Secret High Dancer | |
Moira 'Anjolie' Marfori als Secret High Dancer | |
Dalphe Morantus als Secret High Dancer | |
Katrina Norman als Secret High Dancer | |
Heather Phillips als Secret High Dancer | |
Britt Stewart als Secret High Dancer | |
Paula Van Oppen als Secret High Dancer | |
William Loftis als Secret High Dancer | |
KC Monnie als Secret High Dancer | |
Jason Williams als Secret High Dancer | |
Chulachak Chakrabongse als Bar Group | |
Jay Barclay als Bar Group | |
Tom Tangen als Eli's Dad | |
Tim Matheson als Eli's Dad #2 | |
Ben Lautman als Rabbi | |
Joshua Andreacola als Boy at Wake | |
Sam Greenberg als Boy at Wake | |
Rachel McDermott als STK Waitress | |
Robert Trapp als Mini-Golfer | |
Rachael Markarian als Frat Party Dancer | |
Kherington Payne als Frat Party Dancer | |
Dylan Doornbos Hayes als Young Adam | |
Stefanie Scott als Young Emma |
Ivan Reitman | Director |
Elizabeth Meriwether | Screenplay |
Joanna Colbert | Casting |
Conrad E. Palmisano | Stunt Coordinator |
Paul Sanchez | Camera Operator |
Chris Fielding | Set Dresser |
Jorjee Douglass | Makeup Artist |
Tommy Tancharoen | Transportation Coordinator |
Joe Medjuck | Producer |
Rogier Stoffers | Director of Photography |
Tracey Levy | Makeup Department Head |
Jacklin Masteran | Key Hair Stylist |
Christine Colvin | Casting Assistant |
Omar Hassan-Reep | First Assistant Editor |
Kyle Salazar | Post Production Assistant |
Jeff Carson | Music Editor |
Natalie Portman | Executive Producer |
Lisa Bruce | Co-Executive Producer |
Christina Fong | Second Assistant Director |
Edward Tise | Sound Mixer |
Max E. Brehme | Property Master |
Donna Glasser-Hancock | Production Accountant |
Steve Pederson | Sound Re-Recording Mixer |
Doug Jackson | Sound Effects Editor |
Gary Barber | Executive Producer |
Dana E. Glauberman | Editor |
Michael Crow | Key Costumer |
Susan Dukow | Production Coordinator |
Brent Brooks | Music Editor |
John Wildermuth | First Assistant Director |
Danielle Berman | Set Decoration |
Gregory Alpert | Location Manager |
Julie Weiss | Costume Design |
Cristen Carr Strubbe | Unit Production Manager |
Maria Gonzales | Additional Editing |
Greg Evans | Set Dresser |
Ivan Reitman | Producer |
Ida Random | Production Design |
Elizabeth Meriwether | Co-Producer |
Daniel Howell | Hairstylist |
Chris Squires | Steadicam Operator |
Wendy Means | Art Department Coordinator |
Elizabeth Meriwether | Story |
Tom Pollock | Executive Producer |
Jane Goldsmith | Script Supervisor |
Jim Wallis | Set Designer |
John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Kurt Verbaarschott | Set Dresser |
Dale Robinette | Still Photographer |
Roger Birnbaum | Executive Producer |
John Wildermuth | Associate Producer |
Greg Berry | Art Direction |
Robert Jackson | Boom Operator |
Barbara Lorenz | Hair Department Head |
Rich Mento | Casting |
Annette Savitch | Co-Producer |
Rick A. West | Chief Lighting Technician |
Kathleen Karridene | Key Makeup Artist |
Nancy MacLeod | Sound Effects Editor |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Jonathan Glickman | Executive Producer |
Ken Van Duyne | Assistant Costume Designer |
Anthony Veader | Hairstylist |
Heidi Falconer | Unit Publicist |
Michael J. Benavente | Supervising Sound Editor |
Tricia Linklater | Assistant Sound Editor |
Brad Dechter | Orchestrator |
Anshuman Prasad | Set Designer |
Michael Samonek | Story |
Jeffrey Clifford | Producer |
Ali Bell | Co-Producer |
Marguerite Pomerhn Derricks | Choreographer |
Deborah Myles Davis | Costume Supervisor |
Tess Minsky | Casting Assistant |
Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Chuck Michael | Sound Effects Editor |
Conrad E. Palmisano | Second Unit Director |
John Debney | Original Music Composer |
R.J. Kizer | Dialogue Editor |
Susan Dudeck | Dialogue Editor |
Larry Kemp | Dialogue Editor |
Greg Zimmerman | ADR Recordist |
Sarah Monat | Foley Artist |
Robin Harlan | Foley Artist |
Randy Singer | Foley Mixer |
Robbie Nevil | Musician |
Melissa R. Stubbs | Stunt Driver |
Jimmy N. Roberts | Stunts |