Tony Danza als Doug Simpson | |
Catherine Hicks als Janet Pearson | |
Wallace Shawn als Dr. Fishbinder | |
Dick O'Neill als Mr. Pearson | |
Ami Dolenz als Katie Simpson | |
Laura Mooney als Bonnie Simpson | |
Derek McGrath als Jeff | |
Dana Ashbrook als Joey | |
Matthew Perry als Timothy | |
Lance Wilson-White als Richard | |
Michael Alaimo als Baggage Handler | |
Marcie Barkin als Doug's Secretary | |
Diana Barrows als Lisa | |
Jan Bina als Harpist | |
Michael Bower als Kid at Beach | |
Mitch Braiman als Joey's Friend | |
Todd Bridges als Water Man | |
Robert Casper als Maitre'd | |
Les Collins als Volleyball Player | |
Dustin Diamond als Kid on the Beach | |
Robert C. Eberz als Prom Kid | |
Marc Gilpin als Parking Attendant | |
John Hendrickson als Beach Boy | |
Kenneth Hoyt als Disheveled Kid | |
Susan Isaacs als Receptionist | |
Brad Kesten als Andy | |
Mina Kolb als Mrs. Pearson | |
Rusdi Lane als Doctor | |
Peter Linari als Security Guard | |
Aaron Mason als Prom Kid | |
Tony Max als Patient | |
Jeff Maynard als Boyfriend | |
Bess Meyer als Cheryl | |
Scott Morris als Corvette Kid | |
Oliver Muirhead als Nigel | |
Max Murphy als Prom Kid | |
Kate Murtagh als Chaperone | |
Matt McKenzie als Airport Security Officer | |
Kevin O'Keefe als Beach Boy | |
Ron Pace als Security Officer | |
Ria Pavia als Robin | |
Robbie Rist als Corvette Kid's Friend | |
Philip Arthur Ross als Date #1 | |
Steven Robert Ross als Date #2 | |
Gary Schwartz als Optometrist | |
Michael Shepard als Dr. Feldman | |
Garret Smith als Executive #1 | |
Scooter Stevens als Bonnie's Date | |
Laura Summer als Receptionist | |
Brad Tanner als Boyfriend #2 | |
Dylan Tucker als Tommy | |
Joshua Waggoner als 12 yr. Old Kid | |
Eric Walker als Volleyball Player | |
Kevin West als Executive #2 | |
Terry Wills als Flight Captain | |
Thomas R. Zak als Lifeguard | |
Jim Ladd als Voice of KHEY-FM 97.5 (voice) | |
Aurorah Allain als Dancer | |
Lindsley Allen als Dancer | |
Kerry Wall als Dancer | |
Suzy Cote als Dancer | |
Megan Gallivan als Dancer | |
Todd Jenkins als Dancer | |
Morgan Lawley als Dancer | |
Jimmy Locust als Dancer | |
Jim Raposa als Dancer | |
Gavin Ryan als Dancer |
Stan Dragoti | Director |
Michael J. Nathanson | Writer |
Seth Winston | Writer |
Stephen Deutsch | Producer |
Dov Hoenig | Editor |
David L. Snyder | Production Design |
Joe Wood | Art Direction |
Bruce A. Gibeson | Set Decoration |
Alan Silvestri | Original Music Composer |
Tim Sexton | Music Supervisor |
Amanda Mackey | Casting |
Marie France | Costume Designer |
Donald Peterman | Director of Photography |
William W. Wilson | Associate Producer |
John G. Wilson | Co-Producer |
Michael J. Nathanson | Co-Producer |
Robert Kaufman | Executive Producer |
Wally Crowder | Stunt Coordinator |
John G. Wilson | Unit Production Manager |
Thomas J. Mack | First Assistant Director |
David Kelley | Second Assistant Director |
William W. Wilson | Second Unit Director |
H. Bud Otto | Script Supervisor |
Anna Zappia | Production Coordinator |
Damian Ganczewski | Assistant Production Coordinator |
Ronald G. Cogswell | Production Sound Mixer |
Kenneth Schwarz | Boom Operator |
Dan Moore | Costume Supervisor |
Brian Callahan | Costumer |
Colby P. Bart | Costumer |
Maurizio Bizzarri | Costumer |
Jo Forman | Costumer |
Frank Griffin | Makeup Artist |
Michael Hancock | Makeup Artist |
Linda Trainoff | Hairstylist |
Stephen Robinette | Hairstylist |
Daniel Maltese | Set Designer |
John Warnke | Set Designer |
Clay Pinney | Special Effects Coordinator |
Tom Ryba | Special Effects |
Rey Vincenty | Additional Second Assistant Director |
James Lansbury | Additional Second Assistant Director |
Bri Franchot | Casting Assistant |
Paula Abdul | Choreographer |
Christopher Rouse | First Assistant Editor |
Robert R. Rutledge | Supervising Sound Editor |
Stu Bernstein | Sound Editor |
Bob Newlan | Sound Editor |
Gary Mundheim | Sound Editor |
Jerry Stanford | Sound Editor |
Robert Waxman | Sound Editor |
Barry Rubinow | Sound Editor |
Michael Warner | Assistant Sound Editor |
Mark Ormandy | Assistant Sound Editor |
David B. Cohn | Supervising ADR Editor |
Thomas Whiting | ADR Editor |
Craig S. Jaeger | Foley Artist |
Gina Rutledge | Foley Artist |
Kenneth Karman | Music Editor |
David Bifano | Music Programmer |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Art Tostado | Color Timer |
David R. Ellis | Stunts |
Andy Gill | Stunts |
John C. Meier | Stunts |