Michael Ontkean als John Lee | |
Leslie Hope als Sarah Lee | |
Wilford Brimley als Grandpa Sam Ferrans | |
Corey Sevier als Jay Berry Lee | |
Katie Stuart als Daisy Lee | |
Don Francks als Bayliss Hatcher | |
Danny Mulvihill als Phillip | |
Andre Therien als Jobert | |
B.J. McLellan als Toby | |
Kim Schraner als Rose | |
Melissa Lozoff als Miss Freeman | |
Wayne Best als Mr. Patterson | |
Beverly Cooper als Librarian | |
Blaine Hart als Conductor | |
Russell Badger als Tom |
Wilson Rawls | Book |
Michael Anderson | Director |
Junie Lowry-Johnson | Casting Director |
Libby Goldstein | Casting Director |
George Blondheim | Original Music Composer |
Linda Kemp | Costume Design |
Seamus Flannery | Production Design |
Michael Storey | Director of Photography |
David Doerksen | Executive Producer |
Ellen Freyer | Executive Producer |
Chris Harding | Executive Producer |
Greg Taylor | Screenplay |
Jim Strain | Screenplay |
David Doerksen | Producer |
Torin Stefanson | Associate Producer |
Mark Reid | Production Manager |
Ehud Ellman | First Assistant Director |
Brad Moerke | Second Assistant Director |
Martin Pedersen | Third Assistant Director |
Kirk Jarrett | Stunt Coordinator |
Kirk Jarrett | Animal Coordinator |
David Mylrea | Stunts |
Matthew Mylrea | Stunts |
Dan Conley | Set Decoration |
Bill Ives | First Assistant Art Direction |
Paul Lukaitis | Location Manager |
John Powers | Set Dresser |
Jean-Marie Michaud | Set Dresser |
Patricia Joyes | Script Supervisor |
Bob Davidson | Gaffer |
Lars Niederhauser | Best Boy Electric |
Rick Fester | Key Grip |
Rick Fester | Dolly Grip |
Scott Wenge | Best Boy Grip |
David Sinclair | Property Master |
George Tarrant | Production Sound Mixer |
Rose Rimmer | Key Hair Stylist |
Prudence Olenik | Key Makeup Artist |
Laddie James | Assistant Hairstylist |
Tracy George | Assistant Makeup Artist |
Kim Goddard-Rains | Production Coordinator |
Lee Routly | Special Effects Coordinator |
Robert Sheridan | Special Effects Coordinator |
Hugh Shankland | Construction Coordinator |
Greg Lille | Animal Wrangler |
Carol Lille | Animal Wrangler |
Michael Placeres | Animal Wrangler |
Hayden Rosenaur | Animal Wrangler |
Dusty Bews | Animal Wrangler |
Peter Bews | Animal Wrangler |
Crawford Hawkins | Post Production Supervisor |
Mark Scott | Sound Supervisor |
Maxine Kyle | Sound |
Barbara Bird | Sound |
Roger Morris | Dialogue Editor |
Craig Zarazun | Scoring Mixer |
Michael Thomas | Sound Effects Editor |
Tony Gort | Sound Effects Editor |
Tony Gronick | Sound Effects Editor |
Chris Ainscough | Sound Effects Editor |
Matthew Kershaw | Location Manager |