Mackenzie Crook als Joe | |
Dustin Demri-Burns als Paul | |
Laura Fraser als Martha | |
Sophie Thompson als Emma | |
Johnny Vegas als Russell | |
Kelly Wenham als Miki | |
Adam Straughan als Jonesey | |
Robert Portal als Doctor | |
Nicola Stephenson als Amanda | |
Cavan Clerkin als Dean | |
Tom Stourton als Zeke Holloway | |
Jeff Rawle als Driver | |
Tracy Whitwell als Female Office Worker | |
Kyle Winfield als Male Office Worker | |
Brenda Marsden als Beth | |
Beth Macari als Barmaid | |
Jana Carpenter als Till Girl | |
Jacob Anderton als Ludo | |
Clotilde Wenlock als Ghost Tour Assistant | |
Sophie Wright als Girl (Russell's Story) |
Abigail Blackmore | Director |
Rowan Athale | Executive Producer |
Julian Bird | Executive Producer |
Ed Barratt | Producer |
Richard Wylie | Producer |
Abigail Blackmore | Screenplay |
Peter Bates | Executive Producer |
Ian Berg | Executive Producer |
Daymon Britton | Associate Producer |
Maria Caruana Galizia | Line Producer |
Agnieszka Liggett | Editor |
Edel McDonnell | Editor |
Mike McLoughlin | Production Design |
Ryan Hooper | Costume Design |
David Mackie | Director of Photography |
Warren Bennett | Original Music Composer |
Jamie Hamer | First Assistant Director |
Stuart Wright | Sound Recordist |
Tracy Whalen | Makeup Designer |
Tracy Whalen | Hair Designer |
Lauren Evans | Casting Director |
Carley Armstrong | Script Supervisor |
Martin Campbell | Location Manager |
La' Toyah McDonald | Second Assistant Director |
Kim Carr | Art Direction |
Macauley Cullen | Art Department Assistant |
Keano Anton | Graphic Designer |
Tom Finch | First Assistant "A" Camera |
Ellen Pickering | Second Assistant "A" Camera |
Elliott Pate | Grip |
Matthew Bland | Digital Imaging Technician |
Alessandro Pascale | Boom Operator |
Anna Rees | Costume Supervisor |
Laurs Tallentire | Makeup & Hair |
Darren Bird | Gaffer |
Jordan Dubash | Best Boy Electric |
Lewis Burton | Best Boy Electric |
Peter Banks | Electrician |
Qasim Baig | Production Coordinator |
Loraine Biggins | Production Accountant |
Curtis Rivers | Stunt Coordinator |
Katy Bullock | Stunts |
Paul Stephenson | Still Photographer |
Andy Lee | Colorist |
Maggie Maciejczek | Online Editor |
Daniel Jaramillo Gutierrez | Dialogue Editor |
Daniel Jaramillo Gutierrez | Supervising Sound Editor |
Martin Schulz | Sound Editor |
Martin Schulz | Supervising Sound Editor |
David Crane | ADR Recordist |
Marco Toca Ramirez | Sound Effects Editor |
David Crane | Sound Editor |
Johan Winstedt | Sound Editor |
Martin Schulz | Sound Designer |
David Crane | Sound Designer |
Sebastian Alzate Lopez | Foley Supervisor |
Sebastián Vásquez | Foley Artist |
Alexander Aguilar | Foley Recordist |