Colin Farrell als Corporal McBurney | |
Nicole Kidman als Miss Martha | |
Kirsten Dunst als Edwina | |
Elle Fanning als Alicia | |
Oona Laurence als Amy | |
Angourie Rice als Jane | |
Addison Riecke als Marie | |
Emma Howard als Emily | |
Wayne Pére als Captain | |
Matt Story als Confederate Soldier | |
Joel Albin als Cavalry Man | |
Eric Ian als Confederate Soldier (uncredited) |
Nicole Daniels | Casting |
Sofia Coppola | Director |
Thomas Cullinan | Novel |
Sofia Coppola | Screenplay |
Philippe Le Sourd | Director of Photography |
Sarah Flack | Editor |
Courtney Bright | Casting |
Anne Ross | Production Design |
Stacey Battat | Costume Design |
Youree Henley | Producer |
Sofia Coppola | Producer |
Roman Coppola | Executive Producer |
Fred Roos | Executive Producer |
Anne Ross | Executive Producer |
Robert Ortiz | Executive Producer |
Jennifer Dehghan | Art Direction |
Amy Beth Silver | Set Decoration |
Robert Ortiz | Unit Production Manager |
Jeff Robinson | Post Production Supervisor |
Dave Kelsey | Set Designer |
Batou Chandler | Location Manager |
Bernadette Gonzales | Production Coordinator |
Sasha Vitelli | Script Supervisor |
Richard Beggs | Sound Designer |
Paul B. Uddo | First Assistant Director |
Steve Lonano | Second Assistant Director |
Kimberly Amacker | Key Makeup Artist |
Lawrnell Bell-Rattler | Hairstylist |
Odile Gilbert | Hair Designer |
Mia Goff | Makeup Artist |
Elvis Jones | Makeup Effects |
Stacy Kelly | Makeup Department Head |
Shandra Page | Hair Department Head |
Adam Walls | Makeup Effects |
Tony Ward | Hair Department Head |
Michael A. Ainsworth | Construction Foreman |
Alice Alward | Assistant Art Director |
Robert Guillot | Propmaker |
Michael A. Johnson | Leadman |
Michael S. Martin | Property Master |
Jorin Ostroska | Assistant Property Master |
Mauricio Ruiz | Concept Artist |
Chuck Stringer | Construction Coordinator |
Rachel Grissom | Boom Operator |
Heather Gross | Foley Editor |
Bobby Johanson | ADR Mixer |
Pietu Korhonen | Foley Mixer |
Heikki Kossi | Foley Artist |
Tony Martinez | ADR Editor |
Michael Rivera | ADR Recordist |
Julia Shirar | Supervising Dialogue Editor |
Roy Waldspurger | Sound Re-Recording Mixer |
Mik Kastner | Pyrotechnician |
Jeff Galpin | Stunt Coordinator |
Lloyd Pitts | Stunt Double |
Austin Alward | First Assistant "B" Camera |
Gerald Autin | Dolly Grip |
Bob Bates | Gaffer |
Scott Calcagno | Rigging Grip |
Corey Erwin | Best Boy Electric |
Frankie Jones | Rigging Grip |
Vic Keatley | Rigging Gaffer |
T. Nick Leon | Key Grip |
Ian Lynch | Camera Operator |
Jade Maggio | Rigging Grip |
Bryce Marshall | Second Assistant "A" Camera |
Lee McLemore | Best Boy Grip |
Hector Rodriguez | First Assistant "A" Camera |
Donald Roth | Rigging Grip |
Ben Rothstein | Still Photographer |
Lilik Antonyan | Tailor |
Colette Delacroix | Seamstress |
Aurora Knox | Seamstress |
Patty Spinale | Key Costumer |
Jen Wasson | Costume Supervisor |
Zachary A. Schwartz | First Assistant Editor |
Jennifer Brown | Set Medic |
Elizabeth Himelstein | Dialect Coach |
Letitia Hoaas | Studio Teacher |
Diane Slattery | Unit Publicist |
Christian Mazzalai | Original Music Composer |
Laurent Brancowitz | Original Music Composer |
Deck d'Arcy | Original Music Composer |
Thomas Mars | Original Music Composer |
Albert Maltz | Original Film Writer |
Irene Kamp | Original Film Writer |