Harrison Ford als John Thornton | |
Dan Stevens als Hal | |
Colin Woodell als Charles | |
Karen Gillan als Mercedes | |
Omar Sy als Perreault | |
Raven Scott als Pastry Chef | |
Wes Brown als Mountie | |
Cara Gee als Françoise | |
Jean Louisa Kelly als Katie Miller | |
Terry Notary als Rail Worker / Live Action Reference Performance of Buck | |
Preston Bailey als Teenager | |
Michael Horse als Edenshaw | |
Alex Solowitz als Miner | |
Stephanie Czajkowski als Postmaster | |
Adam Fergus als James | |
Brad Greenquist als Skagway Dog Seller | |
Scott MacDonald als Dawson Dog Seller | |
Anthony Molinari als Man on the Ladder | |
Karl Makinen als Proprietor | |
Larry Cedar als Grocer | |
Chase Victoria als Saloon Girl | |
Chris Graham als Blacksmith | |
Kirk Geiger als Weary Climber | |
Bradley Whitford als Judge Miller | |
Abraham Benrubi als Skookum Bench King | |
Thomas Adoue Polk als Assistant Postmaster | |
Benjamin Hoffman als Deckhand | |
Aria Lyric Leabu als Alice Miller | |
Salem Meade als Molly Miller | |
Greg Tarzan Davis als Orchard Worker | |
Jamie Bock als Abigail | |
Adam Zastrow als Greasy Man | |
Bryan Scott Johnson als Prospector | |
Paul Mabon als Second Rail Worker | |
Tim DeZarn als Hermit Fisherman | |
P.J. King als Chief Deckhand | |
Michael Lanahan als Attorney | |
Joshua Nazaroff als Gambling Orchard Worker | |
Martin J. Riddell als Miner #2 | |
Ellen Buckley als Preacher Lady | |
Dillon Daniel Mutyaba als Buffalo Solider | |
Alexander Lewis als Dry Goods Shopkeeper | |
Michael Froton als Man Selling Used Equipment | |
Anthony Fox als Man Selling New Equipment | |
Patty Ann Nix als Stew Vendor | |
Heather McPhaul als Head Cook | |
Micah Fitzgerald als Red Sweater |
Erwin Stoff | Producer |
Chris Sanders | Director |
Brittany Petros | Location Manager |
Jack London | Novel |
Diana Pokorny | Executive Producer |
William Hoy | Editor |
Michael Green | Screenplay |
Ryan Stafford | Executive Producer |
John Powell | Original Music Composer |
Janusz Kamiński | Director of Photography |
David Heinz | Editor |
Adam Kunsberg | Visual Effects |
Farid K. Yazami | Visual Effects |
Iain McFadyen | Art Direction |
Jason T. Clark | Art Direction |
Troy Prehmus | Sound Effects Editor |
Bhardwaj Divyanshu | Visual Effects |
David Giammarco | Sound Re-Recording Mixer |
Danielle Berman | Set Decoration |
Brian Adler | Visual Effects |
Stefan Dechant | Production Design |
Warren Hendriks | Supervising Sound Editor |
Andrew Max Cahn | Art Direction |
Warren Hendriks | Sound Re-Recording Mixer |
Adam Maier | Visual Effects |
Kate Hawley | Costume Design |
James Mangold | Producer |
Audrey Gabriel | VFX Artist |
A.R. Björklund | Editorial Production Assistant |
Terry Leonard | Stunts |
Katie Rowe | Stunts |
Michael Green | Executive Producer |
Erik Nash | Visual Effects Supervisor |
Denise Chamian | Casting |
K.C. Colwell | First Assistant Director |
Conte Mark Matal | Second Assistant Director |
Gavin J. Behrman | Production Supervisor |
Desma Murphy | Supervising Art Director |
Andrew Campbell | Graphic Designer |
Ellen Lampl | Graphic Designer |
Katrina Sainz | Art Department Coordinator |
Mitch Dubin | "A" Camera Operator |
George Billinger III | "B" Camera Operator |
George Billinger III | Steadicam Operator |
Mark Spath | First Assistant "A" Camera |
Jeff Porter | First Assistant "B" Camera |
David O'Brien | Second Assistant "A" Camera |
Larissa Supplitt | Second Assistant "B" Camera |
Tim Balcomb | Camera Loader |
Merie Weismiller Wallace | Still Photographer |
Charles Croughwell | Stunt Coordinator |
Jeffrey G. Barnett | Stunts |
Clay Cullen | Utility Stunts |
Hannah Betts | Stunt Double |
Mickey Giacomazzi | Stunts |
Alice Rietveld | Stunt Double |