Steve Carell als Burt Wonderstone | |
Steve Buscemi als Anton Marvelton | |
Olivia Wilde als Jane | |
Jim Carrey als Steve Gray | |
James Gandolfini als Doug Munny | |
Alan Arkin als Rance Holloway | |
Jay Mohr als Rick the Implausible | |
Michael Herbig als Lucius Belvedere | |
Mason Cook als Young Burt | |
Luke Vanek als Young Anton | |
Zachary Gordon als Bully | |
Richard Wolffe als Richard Wolffe | |
Brad Garrett als Dom | |
David Copperfield als Himself | |
Fiona Hale als Grace | |
Sonya Eddy als Hanna | |
Ron Ostrow als Jim the Bartender | |
Joshua Erenberg als Judah Munny | |
Ron Pearson als Juggler Ventriloquist | |
Robert Ray Manning Jr. als Male Doctor | |
Gillian Jacobs als Miranda | |
Christina Gausas als Mother | |
Tate Hanyok als Nicole #1 | |
Charlie Hartsock als Onlooker | |
John Francis Daley als Paramedic 1 | |
Freedom Bridgewater als Paramedic 2 | |
Melissa Ordway als Reporter in Las Vegas | |
Vance DeGeneres als Reporter in Cambodia | |
Murray Gershenz als Elderly Man | |
John Rubano als Store Manager | |
Bryson Barretto als Cambodian Boy | |
Forrest Wheeler als Cambodian Boy | |
Mia Sun als Villager | |
Kelly Sry als Villager | |
Augie Isaac als Young Boy | |
Mark Engelhardt als Stagehand | |
Derek Graf als Guy | |
John Lewis als Buddy | |
Daniel Spink als Spectator | |
Chad Kultgen als Spectator | |
Marceline Hugot als Piñata Woman | |
Leni Ito als Japanese Girl | |
Jonathan Goldstein als Stagehand at B&A Theater | |
Didi Tossapon Banks als London Onlooker | |
Jessica McClain als Doug Munny's Wife | |
Chyna Chuu als Doug Munny's Valet | |
Stan Knight als Elvis Impersonator | |
Rusty Meyers als Sleazy Man (uncredited) | |
Brandon Chapmond | |
Erin Burnett als Self |
Don Scardino | Director |
Lyle Workman | Music |
Chris Bender | Producer |
Steve Carell | Producer |
Tyler Mitchell | Producer |
Jake Weiner | Producer |
Matthew Clark | Director of Photography |
Lee Haxall | Editor |
Lisa Beach | Casting |
Sarah Katzman | Casting |
Keith P. Cunningham | Production Design |
Luke Freeborn | Art Direction |
Andrea Mae Fenton | Set Decoration |
Dayna Pink | Costume Design |
Andrea Carter | Art Department Coordinator |
Dave DeGaetano | Construction Coordinator |
Beth Lipari | Casting Associate |
Anita Cabada | Assistant Costume Designer |
Lyn Matsuda Norton | Script Supervisor |
Peter Tothpal | Hair Department Head |
Roxane Griffin | Key Hair Stylist |
Anne Morgan | Hairstylist |
Deborah La Mia Denaver | Makeup Department Head |
Ann Pala | Makeup Artist |
Bill Corso | Makeup Artist |
Victoria Wood | Wigmaker |
Dottie Starling | Visual Effects Supervisor |
Diana Pokorny | Executive Producer |
Vance DeGeneres | Executive Producer |
Charlie Hartsock | Executive Producer |
J.C. Spink | Executive Producer |
Richard Brener | Executive Producer |
Walter Hamada | Executive Producer |
Dave Neustadter | Executive Producer |
Mason Novick | Co-Producer |
Dana Sano | Music Supervisor |
Diana Pokorny | Unit Production Manager |
Jonathan McGarry | First Assistant Director |
Paul Schmitz | Second Assistant Director |
Alex Daniels | Stunt Coordinator |
Michelle Morrissey | Production Supervisor |
Bradley Rubin | Assistant Art Director |
David Emmerichs | "A" Camera Operator |
David Emmerichs | Steadicam Operator |
Jamie Felz | First Assistant "A" Camera |
Henry Cline | "B" Camera Operator |
Benjamin Patrick | Sound Mixer |
Ken Strain | Boom Operator |
Jody Levin | Post Production Supervisor |
Elmo Weber | Supervising Sound Editor |
Tammy Fearing | Supervising ADR Editor |
Cameron Steenhagen | Dialogue Editor |
Russell Farmarco | Dialogue Editor |
Ulrika Akander | Dialogue Editor |
Marc Glassman | Sound Designer |
Joe Lemola | Sound Effects Editor |
Darrin Mann | Foley Mixer |
Elmo Weber | Sound Re-Recording Mixer |
Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Doc Kane | ADR Mixer |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Bill Devine | ADR Mixer |
Dan DiPrima | Music Editor |
Bruce Jones | Visual Effects Supervisor |
Matthew Janssen | Second Second Assistant Director |
Boyd Wilson | Location Manager |
Hope Slepak | Costume Supervisor |
Trish Gallaher Glenn | Property Master |
Greg Mitchell | Video Assist Operator |
Tammy Sandler | Unit Publicist |
Ben Glass | Still Photographer |
Jan Yarbrough | Digital Intermediate Colorist |
Matthew P. Hanson | Assistant Sound Editor |
Catherine Harper | Foley Artist |
Christopher Moriana | Foley Artist |
Terry Edinger | Production Accountant |
Kelly Porter (costumer) | Costumer |
Alix Hester | Costumer |
Beth Koenigsberg | Costumer |
Tara Shackelford-Lawton | Costumer |
James B. Crawford | Chief Lighting Technician |
Paul Hazard | Assistant Chief Lighting Technician |
Jimmy Keys | Rigging Gaffer |
Michael C. Price | Key Grip |
James D. Wickman | Dolly Grip |
Jeff Curtis | Dolly Grip |
Monica Castro | Assistant Property Master |
Mark Weissenfluh | Leadman |
Denny Caira | Transportation Coordinator |
James Waitkus | Transportation Captain |
Dave Kasubowski | Craft Service |
Libby Umstead | Music Coordinator |
Adam Ohl | Digital Intermediate Producer |
Erik Kaufmann | Digital Intermediate Editor |
Jim Small | Assistant Location Manager |
Jonathan Goldstein | Screenplay |
John Francis Daley | Screenplay |
Jonathan Goldstein | Story |
John Francis Daley | Story |
Chad Kultgen | Story |
Tyler Mitchell | Story |
Sandra Lee Gimpel | Stunts |
Danielle Burgio | Stunts |