Donald Sutherland als Father Robert Koesler | |
Charles Durning als Father Ted Nabors | |
Belinda Bauer als Pat Lennon | |
Josef Sommer als Lieutenant Koznicki | |
James Murtaugh als Robert Javison | |
Leila Danette als Mrs. Washington | |
Addison Powell als Father Edward Killeen | |
Kathleen Tolan als Sister Ann Vania | |
Tom Mardirosian als Detective Fallon | |
Anita Barone als Irene Jimenez | |
John Danelle als Detective Harris | |
Anna Minot als Sister Mary Martyrs | |
Lupe Ontiveros als Sophie | |
Roger Angelini als Brainard | |
B. Constance Barry als Sister Grace | |
Doris Biscoe als Newscaster | |
Sandy Broad als Librarian | |
Keith Brooks als Altar Boy | |
Bethany Carpenter als Nancy Baldwin | |
Joseph Conrad als Schommer | |
Richard Cottrell als Officer Mills | |
Bruce Economou als Priest | |
Rex Everhart als Father Skiarski | |
Lilian Ferguson als Funeral Woman | |
Stefan Gierasch als Trupiano | |
Harold Hansen als Father Lord | |
Cordis Heard als Sister Magdala | |
Robert Heller als Kane | |
Jihmi Kennedy als Officer Knight | |
Don Lessnau als Passing Cop | |
María López als Mrs. Jimenez | |
Mark Margolis als Father Max | |
Robert C. Maxwell als Father Marek | |
Sheldon Miller als Coney Island Customer | |
Joel Nash als Listening Priest | |
Ed Oldani als Patrolman Wozniak | |
Burt Pearson als Father Lasko | |
Sam Pollack als Father Dailey | |
David Regal als Father O'Day | |
Jordan Rodriguez als Jimenez Baby | |
Ed Ruffalo als Sergeant Ross | |
Edward Seamon als Father Harold Steele | |
Janet M. Smith als Cathy Javison | |
Peter Van Norden als Father McNiff | |
Josephine Vassalo als Mrs. Gates | |
Jo Mullin White als Prioress | |
Dennis Wrosch als Sister Vania's Beau | |
Jeffrey R. Dolan als Driver | |
Georgine Hall | |
Michael Mili als Guest at Party (uncredited) | |
Jack White als Altar Boy (uncredited) |
Fred Walton | Director |
Elmore Leonard | Screenplay |
Fred Walton | Screenplay |
Chris Coles | Unit Production Manager |
Chris Coles | Associate Producer |
William X. Kienzle | Novel |
Judith Dolan | Costume Design |
Diane Campbell | Set Decoration |
Michael R. Mihalich | Executive Producer |
Scott Kohlrust | Second Assistant Director |
Steven McRoberts | First Assistant Director |
Pennie DuPont | Casting |
Chantal Gouy | Hair Supervisor |
Robert G. Laurel | Executive Producer |
Sam Vitale | Editor |
Carolyn Tolley | Assistant Makeup Artist |
Robert G. Laurel | Producer |
Annie D'Angelo | Makeup Artist |
Doug Coleman | Stunts |
Gilbert B. Combs | Stunts |
Bobby Laurel | Original Music Composer |
Don Sebesky | Original Music Composer |
Don Sebesky | Music Arranger |
Don Sebesky | Conductor |
David Golia | Director of Photography |
Julio Macat | Camera Operator |
Chris Morley | Chief Lighting Technician |
Robert K. Feldmann | Key Grip |
James E. Webb | Production Sound Mixer |
Robert J. Visciglia Sr. | Property Master |
Rick Josephsen | Special Effects Coordinator |
Gary Combs | Stunt Coordinator |
Marlana Geha | Production Coordinator |
Tony Pozzuoli | Transportation Coordinator |
Deborah K. Larsen | Wardrobe Supervisor |
Sue Echols | Extras Casting |
John Cameron | Location Manager |
Michael P. Redbourn | Supervising Sound Editor |
Ken Johnson | Music Editor |
Steve Livingston | Music Editor |
Robert Glass | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Overton | Sound Re-Recording Mixer |
Brad Edmiston | First Assistant Camera |
John Anderson | First Assistant Camera |
Jeff Dougherty | Second Assistant Camera |
Art Brown | Clapper Loader |
Mike Ditz | Still Photographer |
Larry McConkey | Steadicam Operator |
Bruce McCleery | Best Boy Electric |
Houston Beaumont | Electrician |
Jim Thorpe | Electrician |
Tony Boura | Electrician |
Les Percy | Best Boy Grip |
Skelly Cummings | Grip |
Charles Smith | Grip |
Peter M. Gurski | Assistant Art Director |
Reid Downey | Carpenter |
Sam Pollack | Carpenter |
Stephen Litwin | Carpenter |
Bernard Farbrother | Carpenter |
Michele Poulik | Assistant Set Decoration |
Scott Shamus | Leadman |
Tom McTeer | Leadman |
Sonny Van Hecke | Props |
Stephanie Carroll | Dresser |
Donna Kram | Wardrobe Assistant |
Margaret Hackett | Seamstress |
Douglas Vaughan | Boom Operator |
Harriotte H. Aaron | Script Supervisor |
Karen Ludwig | Casting |
Carroll Thomas | Casting |
Kathy Thomas | Extras Casting Assistant |
Amy Grgich | Casting Assistant |
Jim Bullock | Sound Editor |
Fred Judkins | Sound Editor |
Jimmy Ling | Sound Editor |
Don S. Walden | Sound Editor |
Burton Weinstein | Sound Editor |
Fax Bahr | Assistant Editor |
Tova Szabo | Assistant Sound Editor |
Melinda Cooke | Apprentice Sound Editor |
Gary Ritchie | Sound Recordist |
Robert Nichols II | Sound Recordist |
Gary Combs | Stunts |