Richard Gere als Edward Sumner | |
Diane Lane als Connie Sumner | |
Olivier Martinez als Paul Martel | |
Erik Per Sullivan als Charlie Sumner | |
Zeljko Ivanek als Detective Dean | |
Dominic Chianese als Frank Wilson | |
Kate Burton als Tracy | |
Chad Lowe als Bill Stone | |
Gary Basaraba als Detective Mirojnick | |
Myra Lucretia Taylor als Gloria | |
Michelle Monaghan als Lindsay | |
Margaret Colin als Sally | |
Lisa Emery als Beth | |
Michael Emerson als Josh | |
Geoffrey Nauffts als Jeff | |
Joseph Badalucco Jr. als Conductor | |
Erich Anderson als Bob Gaylord | |
Damon Gupton als Other Businessman | |
Marc Forget als Café Bartender | |
Larry Gleason als Tim | |
George F. Miller als Businessman #1 | |
Paul D. Failla als Businessman #2 | |
Hal Smith-Reynolds als Businessman #3 | |
Tyree Michael Simpson als Businessman #4 | |
Liza Colón-Zayas als Grumpy Teacher | |
Al Cayne als Parking Lot Attendant | |
Murielle Arden als Other Woman | |
Salem Ludwig als Man with Suitcase | |
William Abadie als Passerby | |
Matthew Maitland als Crying Boy | |
Charles Glaser als Father of Crying Boy | |
Anne Pitoniak als Grandma | |
Frederikke Borge als Aunt Rikke | |
Russell Gibson als Uncle Russell | |
Maria Gelardi als Aunt Maria | |
Leslie Shenkel als Uncle Les | |
Sophia Wu als Dry Cleaner | |
James Bruce-Gardyne als Auctioneer |
John Kasarda | Art Direction |
William Broyles Jr. | Screenplay |
Anne V. Coates | Editor |
Alvin Sargent | Screenplay |
Adrian Lyne | Director |
Brian Morris | Production Design |
Adrian Lyne | Producer |
G. Mac Brown | Producer |
Ellen Mirojnick | Costume Design |
Peter Biziou | Director of Photography |
Jan A. P. Kaczmarek | Music |
Lyndell Quiyou | Hairstylist |
Joseph A. Campayno | Makeup Artist |
Billy Hopkins | Casting |
Sonya M. Andonov | Set Costumer |
Dianne Dreyer | Script Supervisor |
Mark Bennett | Casting |
Candy L. Walken | Hairstylist |
Suzanne Smith Crowley | Casting |
LuAnn Claps | Makeup Artist |
Kerry Barden | Casting |
Susan Bode Tyson | Set Decoration |
Nora Kasarda | Art Department Coordinator |
Arnon Milchan | Executive Producer |
Pierre-Richard Muller | Executive Producer |
Lawrence Steven Meyers | Executive Producer |
Jery Hewitt | Stunt Coordinator |
Bill Anagnos | Stunts |
Steve Bolan | Stunts |
John Cenatiempo | Stunts |
Norman Douglass | Stunts |
Jennifer Lamb | Stunts |
Mick O'Rourke | Stunts |
Janet Paparazzo | Stunts |
Floyd Resnick | Stunts |
Michael Russo | Stunts |
Carol Cuddy | Unit Production Manager |
Vebe Borge | First Assistant Director |
Amy Lynn | Second Assistant Director |
David Brenner | Additional Editor |
Robb Sullivan | Additional Editor |
David Stein | Assistant Art Director |
Hinju Kim | Assistant Art Director |
Alyssa Winter | Assistant Set Decoration |
James Mazzola | Property Master |
Vinny Mazzarella | Assistant Property Master |
Dave Weinman | Leadman |
Joan Winters | Graphic Designer |
Mike Proudfoot | "A" Camera Operator |
Bobby Mancuso | First Assistant "A" Camera |
Amanda Hudson | Second Assistant "A" Camera |
Richard Rutkowski | "B" Camera Operator |
Richard Rutkowski | Second Unit Director of Photography |
Mark Schmidt | First Assistant "B" Camera |
Renzo Spirit Buffalo | Second Assistant "B" Camera |
Hollis Meminger | Camera Loader |
Nils Johnson | Video Assist Operator |
Tod A. Maitland | Sound Mixer |
Michael Scott | Boom Operator |
Frank Graziadei | Cableman |
Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Gregg Baxter | Supervising Sound Editor |
Rolf Fleischmann | First Assistant Editor |
Bradford L. Dean | Assistant Editor |
Russ Engels | Gaffer |
Doug Dalisera | Best Boy Electric |
John Leigh | Electrician |
Eric Leigh | Electrician |
John Gilgar | Electrician |
Jenny Kane | Electrician |
Tom Prate | Key Grip |
Kevin Flynn | Best Boy Grip |
Ronald Burke | Dolly Grip |
Andrew Cheung | Grip |
Brendon Malone | Grip |
Chris Kilduff | Grip |
Timothy Flynn | Grip |
James F. Walsh | Rigging Gaffer |
Steven Kirshoff | Special Effects Coordinator |
Thomas Viviano | Special Effects Technician |
Michael Dennison | Wardrobe Supervisor |
Susan J. Wright | Wardrobe Supervisor |
Jennifer Arnold | Assistant Costume Designer |
Patrick Chevillot | Assistant Costume Designer |
Tommy Boyer | Costumer |
Timothy Ross | Wardrobe Assistant |
Robert T. Striem | Location Manager |
James D. Lee | Assistant Location Manager |
Damon Michael Gordon | Assistant Location Manager |
Dylan Hopkins | Second Second Assistant Director |
Patty Willett | Production Coordinator |
George Doherty | Assistant Production Coordinator |
Mark Hagerman | Production Secretary |
Sonny Ritscher | Production Accountant |
Sonya Lunsford | First Assistant Accountant |
Jean Kalanzi | First Assistant Accountant |
Alice Ritscher | Assistant Accountant |
Laura H. Kreft | Payroll Accountant |
Molly Clayton | Casting Assistant |
Eric Myers | Unit Publicist |
Barry Wetcher | Still Photographer |
Tim Monich | Dialogue Coach |
Peggy Plessas | Dialogue Coach |
Ron Petagna | Construction Coordinator |
Frank Didio | Head Carpenter |
Amy Safhay | Greensman |
Edward O'Donnell | Transportation Captain |
John Hicks | Transportation Co-Captain |
Joe Facey | Craft Service |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
James Bolt | Sound Re-Recording Mixer |
R.J. Kizer | Dialogue Editor |
Jeff Kushner | Dialogue Editor |
Alan Rankin | Sound Designer |
Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Harry Cohen | Sound Effects Editor |
Wade Wilson | Sound Effects Editor |
Craig S. Jaeger | Foley Editor |
Skip Longfellow | First Assistant Sound Editor |
Branden Spencer | First Assistant Sound Editor |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
James Moriana | Foley Artist |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Greg Zimmerman | Foley Recordist |
Robert Renga | Sound Recordist |
Craig Heath | Sound Recordist |
Tim Gomillion | Sound Recordist |
Dennis Rogers | Sound Recordist |
Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
David Lucarelli | ADR Recordist |
Christopher Kennedy | Supervising Music Editor |
Joe Lisanti | Music Editor |
Johnny Caruso | Music Editor |
Mike Nowak | Conductor |
Stephan R. Goldman | Music Supervisor |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Matvey Shatz | Color Timer |
Peter W. Moyer | Visual Effects Supervisor |
Cosmas Paul Bolger Jr. | Visual Effects Producer |
David S. Williams Jr. | Compositing Supervisor |
Claude Chabrol | Original Film Writer |