Robin Williams als Chris Nielsen | |
Cuba Gooding Jr. als Albert Lewis | |
Annabella Sciorra als Annie Collins-Nielsen | |
Max von Sydow als The Tracker | |
Jessica Brooks Grant als Marie Nielsen | |
Josh Paddock als Ian Nielsen | |
Rosalind Chao als Leona | |
Lucinda Jenney als Mrs. Jacobs | |
Maggie McCarthy als Stacey Jacobs | |
Wilma Bonet als Angie | |
Matt Salinger als Reverend Hanley | |
Carin Sprague als Best Friend Cindy | |
June Carryl als Woman in Car Accident | |
Werner Herzog als Face | |
Clara Thomas als Little Girl at Lake | |
Benjamin Brock als Little Boy at Lake | |
London Freeman als Kid by the Dock (uncredited) | |
Phaedra Neitzel als Angel (uncredited) | |
Tom O'Reilly als Devil (Hell Scene) (uncredited) |
Vincent Ward | Director |
Ronald Bass | Screenplay |
Barnet Bain | Producer |
Ronald Bass | Executive Producer |
Stephen Deutsch | Producer |
Ted Field | Executive Producer |
Erica Huggins | Executive Producer |
Scott Kroopf | Executive Producer |
Eduardo Serra | Director of Photography |
David Brenner | Editor |
Maysie Hoy | Editor |
Richard Matheson | Novel |
Eugenio Zanetti | Production Design |
Michael Kamen | Original Music Composer |
Nina Henninger | Casting |
Heidi Levitt | Casting |
Stephen McLaughlin | Scoring Mixer |
Audrey Chang | VFX Editor |
Kevin Scott Mack | Visual Effects Supervisor |
Joel Hynek | Visual Effects Supervisor |
Nicholas Brooks | Visual Effects Supervisor |
Stuart Robertson | Visual Effects Supervisor |
Ken Jones | Visual Effects Supervisor |
Ellen Somers | Visual Effects Supervisor |
Ellen Somers | Visual Effects Producer |
Carl Seibert | Visual Effects Producer |
Michael Van Himbergen | Visual Effects Producer |
Dean Wright | Visual Effects Producer |
Patti Kuwaye Mauck | Visual Effects Producer |
Joshua Rosen | Visual Effects Art Director |
Yvonne Blake | Costume Design |
Josh Fifarek | Set Decoration |
Cindy Carr | Set Decoration |
Charles Croughwell | Stunt Coordinator |
Michael Anthony Mitchell | Stunt Double |
Tierre Turner | Stunt Double |
Debbie Evans | Stunt Driver |
Chase Allen | Stunts |
Joey Anaya | Stunts |
Noby Arden | Stunts |
Dan Bell | Stunts |
Liisa Cohen | Stunts |
Tammy Brady Conrad | Stunts |
Jeff Habberstad | Stunts |
Clay Donahue Fontenot | Stunts |
Rosine 'Ace' Hatem | Stunts |
Dane Farwell | Stunts |
Gary Morgan | Stunts |
Gilbert Rosales | Stunts |
Brian Smrz | Stunts |
Gregg Smrz | Stunts |
Kelly Smrz | Stunts |
William Morts | Stunts |
Patrick J. Statham | Stunts |
Scott Sproule | Stunts |
Russell Solberg | Stunts |
Keith Woulard | Stunts |
Bob Yerkes | Stunts |
Darlene Ava Williams | Stunts |
Merritt Yohnka | Stunts |
Michelle Wright | Executive In Charge Of Production |
Graham Stumpf | Post Production Supervisor |
Dawn Solér | Music Supervisor |
David Kneupper | Supervising Sound Editor |
Peter Michael Sullivan | Supervising Sound Editor |
Patrick Cyccone Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Jim Dultz | Supervising Art Director |
Tomas Voth | Supervising Art Director |
Christian Wintter | Art Direction |
Patricio M. Farrell | Art Department Production Assistant |
Erin Kemp | Set Designer |
Dawn Swiderski | Set Designer |
Aric Lasher | Set Designer |
Alicia Maccarone | Set Designer |
Mike Helbig | Leadman |
John W. Micheletos | Set Dresser |
Peter Bankins | Property Master |
Carol Sadler | Costume Supervisor |
Michael Becker | Costumer |
Cindy J. Williams | Key Makeup Artist |
Fríða Aradóttir | Key Hair Stylist |
Terry Baliel | Hairstylist |
Barbara Lorenz | Hairstylist |
Mark Van Loon | Steadicam Operator |
Nelson Stoll | Production Sound Mixer |
Stephen Balliet | Boom Operator |
Scott Kinzey | Boom Operator |
Fred Runner | Boom Operator |
Frank Masi | Still Photographer |
Phil Bray | Still Photographer |
Carol DePasquale | Script Supervisor |
Chris Furia | First Assistant Accountant |
Christine Bonnem | Location Manager |
Michael Pew | Assistant Location Manager |
Gretchen van Zeebroeck | Production Coordinator |
Maureen Stanton-Leveque | Assistant Production Coordinator |
Jack English | Gaffer |
Don L. Henderson | Dolly Grip |
Duane Robinson | Key Rigging Grip |
Roy Arbogast | Special Effects Coordinator |
James Reedy | Special Effects Supervisor |
Lorisa D. Francis | Post Production Coordinator |
Marci Graber | Post Production Accountant |
Jessica Gallavan | ADR Supervisor |
Chris Jargo | ADR Supervisor |
Thomas O'Neil Younkman | Assistant Sound Editor |
Laura Graham | ADR Editor |
Constance A. Kazmer | ADR Editor |
Mary Ruth Smith | ADR Editor |
Simon Coke | ADR Editor |
Dean Drabin | ADR Mixer |
David Novack | ADR Mixer |
Dan M. Rich | Dialogue Editor |
Neal J. Anderson | Dialogue Editor |
Laura Harris Atkinson | Dialogue Editor |
Dino DiMuro | Sound Editor |
Jon Title | Sound Editor |
Scott Martin Gershin | Sound Editor |
Hector C. Gika | Sound Editor |
Bob Beher | Sound Editor |
Paul Timothy Carden | Sound Editor |
Patrick N. Sellers | Sound Editor |
James Moriana | Foley Artist |
Sarah Monat | Foley Artist |
David W. Alstadter | Foley Mixer |
Randy Singer | Foley Mixer |
Daryl B. Kell | Music Editor |
Brent Brooks | Music Editor |
Bill Abbott | Music Editor |
Mike Schmitt | 3D Supervisor |
Karen Ansel | CG Supervisor |
Scott Gordon | CG Supervisor |
Peter G. Travers | CG Supervisor |
Daniel P. Rosen | Compositor |
Lawrence Littleton | Digital Effects Supervisor |
Kenneth Littleton | Digital Effects Supervisor |
Jacques Levesque | Digital Compositor |
David Crawford | Digital Compositor |
Brandon McNaughton | Digital Compositor |
Ann Monn | Digital Compositor |
John Rauh | Digital Compositor |
Brent Gilmartin | Digital Compositor |
Brian Hanable | Digital Compositor |
Bob Wiatr | Digital Compositor |
Seth Lippman | CG Artist |
Sandra Germain | CG Artist |
Keith Kolder | CG Artist |
Richard Michalak | Second Unit Director of Photography |
David Fudge | Second Unit First Assistant Director |
Michael Umble | Unit Publicist |
Monika Mikkelsen | Casting Associate |
Nina Henninger | Location Casting |
Kris Nicolau | Additional Casting |
Rodney Armanino | Construction Coordinator |
Elise Ganz | Studio Teacher |
Victoria Carlson | Standby Painter |
Robert Butch Samarzich | Greensman |
Wayne Nelson | Transportation Coordinator |
Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Anastas N. Michos | Camera Operator |
Kim Marks | Camera Operator |
Patrick McArdle | First Assistant Camera |
Paul Sanchez | First Assistant Camera |
Eric Amundsen | Second Assistant Camera |
Jan Ruona | Second Assistant Camera |
Anne Lee | Camera Loader |
Daryl Tucker | VFX Artist |
Robert E. 'Bobby' Powell | Rigging Gaffer |