Ewan McGregor als Ed Bloom (young) | |
Albert Finney als Ed Bloom (senior) | |
Billy Crudup als Will Bloom | |
Jessica Lange als Sandra Bloom (senior) | |
Helena Bonham Carter als Jenny (young & senior) / The Witch | |
Alison Lohman als Sandra Bloom (young) | |
Robert Guillaume als Dr. Bennett (senior) | |
Marion Cotillard als Josephine | |
Matthew McGrory als Karl the Giant | |
David Denman als Don Price (age 18-22) | |
Missi Pyle als Mildred | |
Loudon Wainwright III als Beamen | |
Ada Tai als Ping | |
Arlene Tai als Jing | |
Steve Buscemi als Norther Winslow | |
Danny DeVito als Amos Calloway | |
Deep Roy als Mr. Soggybottom | |
Perry Walston als Ed Bloom (age 10) | |
Hailey Anne Nelson als Jenny (age 8) | |
Grayson Stone als Will Bloom (age 6-8) | |
R. Keith Harris als Ed's Father | |
Karla Droege als Ed's Mother | |
Zac Gardner als Zacky Price (age 10) | |
John Lowell als Don Price (age 12) | |
Darrell Vanterpool als Wilbur (age 10) | |
Miley Cyrus als Ruthie (age 8) | |
Joseph Humphrey als Little Brave | |
Morgan Grace Jarrett als Will's Date | |
Sallie Hedrick als Pretty Girl | |
Charles McLawhorn als Mayor | |
Frank Hoyt Taylor als Sharecropper | |
Savanna James als Little Girl | |
Billy Redden als Banjo Man | |
James DeForest Parker als Shotgun Toter | |
Russell Hodgkinson als Some Farmer | |
Don Young als Shephard | |
Jayne Morgan als Townsperson | |
David Ramsey als Townsperson | |
Greg Hohn als Townsperson | |
Zach Hanner als Cashier | |
George McArthur als Colossus | |
Jeff Campbell als Jump Leader | |
Lawrence Sykkmon als Chinese Emcee | |
Bonnie Johnson als Teller Woman | |
Howard Houston Jr. als Piano Student | |
Joanne Pankow als Heavy Set Nurse | |
Trevor Gagnon als Will's son | |
Jacob Radford als Kid | |
Karlos Walkes als Dr. Bennett (young) | |
Cathy Berry als Lobster Woman | |
John Fugate als Side Show Barker | |
Daniel Wallace als Econ Professor | |
Metz Duites als Ventriloquist | |
Vincent J. Ybiernas als Asian Officer | |
Barry C. Harvard als Chicken Plant Operator | |
Edward Aldag als Municipal Dump Owner | |
Michael Garnet Stewart als Auctioneer | |
C. Alan Rawlins Sr. als Pretty Man | |
Jake Brake als Old Zacky | |
Bevin Kaye als River Woman | |
L.C. Holt als Spectre Citizen (uncredited) | |
Will Thomas als Spectre Citizen (uncredited) |
Richard D. Zanuck | Producer |
Colleen Atwood | Costume Design |
Roy Barnes | Art Direction |
Richard L. Johnson | Art Direction |
Dan Jinks | Producer |
Jean-Michel Ducourty | Art Direction |
Arne Schmidt | Executive Producer |
Denise Chamian | Casting |
Philippe Rousselot | Director of Photography |
Bruce Cohen | Producer |
Danny Elfman | Original Music Composer |
Chris Lebenzon | Editor |
Nancy Haigh | Set Decoration |
John August | Screenplay |
Tim Burton | Director |
Jack Johnson | Art Direction |
Robert Fechtman | Art Direction |
Philippe Gallichet | Chef |
Debra James | Unit Production Manager |
Matthew Harrison | Foley Editor |
Donna O'Neal | Key Set Costumer |
Greg P. Russell | Sound mixer |
Bob Badami | Music Supervisor |
Dennis J. Lootens | Rigging Gaffer |
Zade Rosenthal | Still Photographer |
Guy Ferrandis | Still Photographer |
Janna Stern | Script Supervisor |
Mary Ellen Mark | Still Photographer |
Jack English | Gaffer |
Dorothy J. Pearl | Makeup Artist |
Sherri Bramlett | Hairstylist |
James M. Davis | Construction Foreman |
Dawn Brown | Set Designer |
Alice Powell | Seamstress |
Petur Hliddal | Production Sound Mixer |
David Guilbeau | Craft Service |
Meyerer Miller | Production Office Assistant |
Pedro Barquin | Stunts |
Michel Aller | First Assistant Editor |
Dennis S. Sands | Scoring Mixer |
Ted Caplan | Sound Effects Editor |
Domi Piturro | 3D Supervisor |
Jeff Passanante | Construction Coordinator |
Val Drake | Sculptor |
Bill Diaz | Supervising Animator |
Robin Citrin | Location Manager |
Dennis Gassner | Production Design |
Robert Ruiz | First Assistant Camera |
Ellen Segal | Music Editor |
Rohan Claassen | Visual Effects |
Neal Norton | Steadicam Operator |
Linda De Andrea | Hair Department Head |
Jean Ann Black | Makeup Department Head |
Cynthia Onrubia | Choreographer |
Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Christina Ann Wilson | Assistant Art Director |
Ben Shepherd | CGI Supervisor |
Jos'h Hancher | Loader |
John B. Clarey III | Propmaker |
Michael J. Flynn | Greensman |
David Norris | Camera Operator |
Carla Meyer | Dialect Coach |
Charles Croughwell | Stunt Coordinator |
Steve Bowen | Color Timer |
Chris Cummings | Art Department Coordinator |
Scott Troha | Leadman |
John Radcliff | Utility Stunts |
Carl Fischer | Boom Operator |
John E. Sasaki | Digital Compositors |
Sara Philpott | Set Dressing Supervisor |
Paddy Eason | Digital Effects Supervisor |
Evan Schiff | Systems Administrators & Support |
Lucy Ainsworth-Taylor | Visual Effects Producer |
Michelle Skoby | Assistant Costume Designer |
May Porter | Stand In |
Dena Berman | Casting Associate |
Geraldine Niche | Production Coordinator |
Chamonix Bosch | Set Production Assistant |
Christine Bodelot | Production Accountant |
Jeff Atmajian | Orchestrator |
Susan Antonelli | Set Costumer |
Julie Saegert | Post Production Assistant |
Steve Rhee | Visual Effects Editor |
Kevin Scott Mack | Visual Effects Supervisor |
John Eric Seay | Prop Maker |
Timothy Michael Cairns | Quality Control Supervisor |
Cha Blevins | Costume Supervisor |
Tommy Harper | Second Unit |
Bryan Booth | Electrician |
Stephen Eno | Painter |
Steve Humphrey | Picture Car Coordinator |
Tina Canny | Projection |
Michael Antunez | Transportation Coordinator |
Jacky Hardouin | Carpenter |
Taylor Bennett | Scenic Artist |
Eileen Peterson | Unit Publicist |
J. Wayne Parker | Rigging Grip |
Katterli Frauenfelder | Associate Producer |
Keith Marbory | Special Effects Supervisor |
Benjamin Edelberg | Leadman |
Robert Dawson | Title Graphics |
Larry Hopkins | Sound Mixer |
Stan Parks | Special Effects |
Denis Samoilov | Animation |
Gabriel Solana | Makeup Effects |
Gloria Belz | Makeup Artist |
Melissa Lytle | Assistant Sound Editor |
Mark Berrow | Musician |
Katterli Frauenfelder | First Assistant Director |
Mo Henry | Negative Cutter |
Rémy Boudet | Title Designer |
Felipe Sanchez | Costume Illustrator |
Colin Drobnis | Visual Effects Technical Director |
Jack Blanchard | Set Dresser |
Kerin Ferallo | Assistant Production Coordinator |
Teri E. Dorman | Supervising Dialogue Editor |
Ingrid Jungermann | Casting Assistant |
Aaron Sims | Character Designer |
Lee Clayton | Tailor |
Rick Chavez | Assistant Property Master |
Kevin Flatow | Assistant Production Manager |
Vanessa Mujica | Third Assistant Director |
C. Alan Rawlins Sr. | Key Grip |
Craig Berkey | Sound Effects Designer |
Kimberly Harris | Supervising ADR Editor |
Darryl Humber | Dolly Grip |
Susan Dawes | Dialogue Editor |
Jerry Moss | Property Master |
Daniel Wallace | Novel |
Paul McGhee | Digital Color Timer |
Curtis Lindersmith | Digital Intermediate Editor |
Janella Bersabal | Extras Casting Assistant |
Carlos De La Torre | Second Second Assistant Director |
Dawn Blacksten | Assistant Location Manager |
James Babineaux | Assistant Chief Lighting Technician |
Stéphanie Champault | Second Assistant Director |
Murray Barber | Digital Compositor |
Michael Elson | Head of Production |
Ségolène Amice Lagny | Production Secretary |
Riko Schatke | Best Boy Grip |
Meredith Apel | Assistant Editor |
Joseph P. Hurt | Assistant Makeup Artist |
Ben Estrada | Digital Colorist |
Jeff W. Curtis | Grip |
Marianne Shiffrar | Payroll Accountant |
Howard London | ADR Mixer |
Rick Baca | First Assistant Accountant |
Don Baer | Driver |
Dianne Chadwick | Graphic Designer |
Lindsay MacGowan | Effects Supervisor |
Niamh Murphy | Textile Artist |
Amy Arnold | Costumer |
Chris Baker | Storyboard Artist |
Michael Forte | Stunt Driver |
Mary Small | Catering |
Scott Berrie | Production Assistant |
Dean Zanuck | Production Executive |
Tony Vandenecker | Special Effects Technician |
Xiomara Comrie | Assistant Camera |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Brian Ruberg | Foley Mixer |
Louis Smith | Second Assistant Camera |
J. Wayne Parker | Key Rigging Grip |
Noelle Coughlan | Second Assistant Accountant |
Chris Bogart | Set Painter |
Jason Arrington | Key Production Assistant |
Olivier Suffert | Production Driver |
Sean Landeros | Sound Recordist |
Maryellen Aviano | Extras Casting Coordinator |
Michelle Martin | Visual Effects Coordinator |
Bevin Kaye | Stunts |
Al Goto | Stunts |
Corey Michael Eubanks | Stunts |