Guy Pearce als Charlie Burns | |
Ray Winstone als Captain Morris Stanley | |
Danny Huston als Arthur Burns | |
John Hurt als Jellon Lamb | |
David Wenham als Eden Fletcher | |
Emily Watson als Martha Stanley | |
Richard Wilson als Mike Burns | |
Noah Taylor als Brian O'Leary | |
Jeremy Madrona als Asian Prostitute | |
Jae Mamuyac als Asian Prostitute | |
Mick Roughan als Mad Jack Bradshaw | |
Shane Watt als John Gordon | |
Robert Morgan als Sergeant Lawrence | |
David Gulpilil als Jacko | |
Bryan Probets als Officer Dunn | |
Oliver Ackland als Patrick Hopkins | |
David Vallon als Tom Cox | |
Daniel Parker als Henry Clark | |
Carl Rush als Robert Borland | |
Gary Waddell als Officer Davenport | |
Iain Gardiner als Officer Matthews | |
Bogdan Koca als Paul Broussard | |
Sue Dwyer als Mrs. Broussard | |
Lance Medlin als Dan O'Reilly | |
Rodney Boschman als Tobey | |
Boris Brkic als Officer Halloway | |
Ned Rose als Old Aboriginal | |
Leah Purcell als Queenie | |
Tom Budge als Samuel Stoat | |
Tom E. Lewis als Two Bob | |
Ralph Cotterill als Dr. Bantrey | |
Max Age als Thommo | |
Jerry Solomon als Blinky |
Nick Cave | Screenplay |
Norman Humphrey | Executive Producer |
Robert Jones | Executive Producer |
Gina Black | Line Producer |
Jackie O'Sullivan | Producer |
Jon Gregory | Editor |
Benoît Delhomme | Director of Photography |
Cat Villiers | Producer |
Chiara Menage | Producer |
John Hillcoat | Director |
Chris Kennedy | Production Design |
Michael Hamlyn | Executive Producer |
James Atherton | Executive Producer |
Chris Auty | Executive Producer |
Michael Henry | Executive Producer |
Sara Giles | Executive Producer |
Marita Mussett | Art Direction |
Jill Eden | Set Decoration |
Margot Wilson | Costume Design |
Gary Davy | Casting |
Nikki Barrett | Casting |
Nick Cave | Original Music Composer |
Jenny Sutcliffe | Boom Operator |
Richard Davey | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Davies | Supervising Sound Editor |
Gerard McCann | Music Supervisor |
Warren Ellis | Original Music Composer |
Bill Booth | Art Direction |
Joanne McLennan | Script Supervisor |
Polly Borland | Still Photographer |
Ric Anderson | Stunt Coordinator |
Wendy Buick | Graphic Designer |
Kevin Childs | Construction Buyer |
Josh Madrers | Set Designer |
Kym Sainsbury | Prosthetics |
Hayley Booth | Art Department Assistant |
Michael Hayward | Carpenter |
Tricia McInally | Art Department Coordinator |
Steve Taylor | Property Master |
Fredrick Dempsey | Art Department Assistant |
Trina Thomson | Painter |
Martin Ash | Set Designer |
Chris Williams | Scenic Artist |
Owen Kingsford-Bean | Scenic Artist |
Nick Hartigan | Set Dresser |
Anita Lowe | Key Hairdresser |
Richard Meldrum | Carpenter |
Bernie Childs | Construction Coordinator |
David John Franks | Prop Maker |
Paula Whiteway | Set Designer |
David Passlow | Carpenter |
Temple Clark | Storyboard Artist |
Andrew Grose | Set Dresser |
Lester Prentice | Carpenter |
Maxine Dennett | Art Department Assistant |
Brad Howard | Construction Buyer |
Sally Gordon | Key Makeup Artist |
Scott Booth | Art Department Assistant |
Kim Howard | Construction Manager |
Anthony Short | Storyboard Artist |
John A. Finn | Carpenter |
Kim Prentice | Art Department Assistant |
Allan Wessling | Carpenter |
James Howard | Construction Buyer |
Lyn Askew | Costume Supervisor |
Joel Russell | Assistant Grip |
David 'Rusty' Leckonby | Best Boy Grip |
Simon Finney | Second Unit Director of Photography |
Marcia Lidden | Costumer |
Mark Watson | Lighting Technician |
Brett Marks | Key Grip |
Michael 'Wildman' Rutherford | Lighting Technician |
Paul Murphy | Assistant Grip |
Lee Mariano | Clapper Loader |
Kerry Brown | Epk Camera Operator |
Brett Matthews | Focus Puller |
Margie McClymont | Focus Puller |
Graham Dunn | Assistant Grip |
Jesse Moyes | Electrician |
Michael Larcombe | Grip |
Steve Gordon | Electrician |
Adam Grice | Generator Operator |
Graham Rutherford | Gaffer |
Brendan Donnison | ADR Voice Casting |
Kate Cuffin | Visual Effects Compositor |
Robert Duncan | Visual Effects Supervisor |
Tom Lindsay | First Assistant Editor |
John Sharp | Visual Effects Compositor |
Adam Glasman | Colorist |
Ian Seymour | Associate Editor |
Piers Hampton | Visual Effects Producer |
Joe Amalfi | Special Effects Technician |
Owen Pawsey | Special Effects Technician |
Joe Stick | Generator Operator |
Cheryl Pike | Costumer |
Sarah Gower | Visual Effects Coordinator |
Dan Lavender | Visual Effects Technical Director |
Justin Sykes | Assistant Grip |
Troy Reichman | Clapper Loader |
Candice Weiler | Costume Coordinator |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Jason Horley | Matte Painter |
Rhiannon Porter | Special Effects Coordinator |
Neil Lorenz | Special Effects Technician |
Damon Murray | Title Designer |
Fiona Searson | Unit Publicist |
Sandra Butterworth | Dialogue Coach |
Emily Spence | Legal Services |
John Medland | Animal Wrangler |
Jarid Clifford | Armorer |
Brock Norman Brock | Production Executive |
Robert Parsons | Armorer |
Tim Johnson | Legal Services |
Katie Brock | Animal Wrangler |
Steve Courtney | Supervising Armorer |
Jane Corden | Production Accountant |
Nina Stevenson | Legal Services |
Sarah Bing | Legal Services |
Lucy Whitton | Researcher |
Geoffrey Cox | Script Editor |
Denise Farrell | Production Accountant |
Gai Steele | Legal Services |
Stephen Sorrell | Title Designer |
Brett Thornquest | Production Accountant |
Bryce Menzies | Legal Services |
Richard Smith | Production Runner |
Duncan Gordon | Legal Services |
Kami Naghdi | Legal Services |
Andrew Hardwick | Assistant Production Coordinator |
Jennifer Des Champs | Production Coordinator |
Peter Dally | Legal Services |
Annalise Davis | Research Assistant |
Stephen Boyle | Production Accountant |
Nicki Ellis | Production Coordinator |
Rupert Mahon | Legal Services |
Ed Fellows | Legal Services |
M.L. Hillcoat | Researcher |
Megan Clarke | Travel Coordinator |
Rachel James | Post Production Accountant |
Julia Wilson Dickson | Dialogue Coach |
Deborah Sutherland | Production Accountant |
Kirsten Bodenstedt | Production Assistant |
Stephen Hart | Production Assistant |
Kate Meyers | Production Accountant |
Inge Stainlay | Second Assistant Accountant |
Chris Brown | Producer |
Pam Collis | Associate Producer |
Christopher Simon | Associate Producer |
Lea Dixon | Makeup Artist |
Lea Dixon | Hairstylist |
Bronwyn Fitzgerald | Hairstylist |
Bronwyn Fitzgerald | Makeup Artist |
Zeljka Stanin | Hairstylist |
Zeljka Stanin | Makeup Artist |
Libby Mourant | Production Manager |
Louise Seymour | Post Production Supervisor |
Graeme Suhr | Unit Manager |
Vera Biffone | Second Assistant Director |
Darren Mallett | First Assistant Director |
Peter McLennan | Second Second Assistant Director |
Chris Sheen | Third Assistant Director |
Steve Courtney | Special Effects Supervisor |
Jeff Gribble | Armorer |
Angela Moore | Stunts |
Darko Tuscan | Health and Safety |
Mick Roughan | Health and Safety |
Angela Moore | Stunt Double |
Dianne Bennett | Greensman |
Andrew Bishop | Carpenter |
Geoff Bradley | Carpenter |
Dave Catton | Sign Painter |
Jason Clee | Carpenter |
Greg Hillcoat | Carpenter |
Lenny Holmdahl | Assistant Set Decoration |
Fred Hughes | Carpenter |
Kane Lowe | Carpenter |
Terry Lowe | Carpenter |
Noel McCartney | Carpenter |
Michael Meehan | Carpenter |
Richard Nitz | Standby Carpenter |
Kris Swales | Runner Art Department |
Hans Verbeek | Carpenter |
Chris Weir | Carpenter |
Marko Anttonen | Set Designer |
Tim Alban | Foley Recordist |
Mark Appleby | Sound Re-Recording Assistant |
Anna Bertmark | Assistant Sound Editor |
Alison Brown | Dialogue Editor |
Anthony Faust | ADR Recordist |
Jack Gillies | Sound Effects Editor |
Chris Goodes | ADR Recordist |
James Hamilton | Foley Artist |
Melissa Lee | ADR Coordinator |
Ian Morgan | ADR Supervisor |
Andrew Neil | ADR Recordist |
Anne Pamphilon | Sound Post Production Coordinator |
Stacey Parish | Sound Assistant |
Craig Walmsley | Sound Recordist |
Andy Wright | ADR Recordist |
Nick Foley | ADR Recordist |
Richard Stockdale | Dolby Consultant |
Ted Swanscott | ADR Mixer |
Andy Burrow | Cyber Scanning Supervisor |
Maria Stroka | Visual Effects Producer |
Kerry Brown | Still Photographer |
Graham Dunn | Grip |
Stephen Head | Best Boy Electric |
Judith Cruden | Extras Casting |
Danny Long | Casting Assistant |
Alex Barton | Costume Standby |
Amy Haviland | Costume Standby |
Gloria Bava | Tailor |
Jessica J. Ball | Assistant Location Manager |
Tony Clarke | Location Manager |
Martha Murphy Badger | Vocals |
Nick Cave | Vocals |
Warren Ellis | Musician |
George Vjestica | Musician |
Gerard McCann | Music Editor |
Jim White | Musician |
Doug Leitch | Musician |
Marty Casey | Musician |
Melissa Agnew | Dialogue Coach |