Reese Witherspoon als Nonnie Parker | |
Ethan Embry als Harry Winslow | |
Jack Thompson als John Ricketts | |
Sarel Bok als Xhabbo | |
Robert John Burke als Paul Parker | |
Patricia Kalember als Elizabeth Parker | |
Daniel Gerroll als John Winslow | |
Maximilian Schell als Col. Mopani Theron | |
Miles Anderson als Jardin | |
Fidelis Cheza als Tracker | |
Taffy Chihota als Warden Robert | |
Anthony Chinyanga als Doctor | |
Brian Cooper als Store Keeper | |
Magdalene Damas als Nuin-Tara | |
John Indi als Bamuthi | |
Sebastian Klein als Child on Sand Dune | |
Isaac Mabhikwa als Poacher | |
Bertha Msora als Koba | |
Japan Mthembu als Carfax | |
Charles Pillai als Mr. Tang | |
Kessia Embry als Child on Sand Dune | |
Andrew Whaley als Warden Gerald |
Mikael Salomon | Director |
William W. Wilson III | Co-Producer |
Laurens van der Post | Novel |
Ray Lovejoy | Editor |
James Horner | Original Music Composer |
Frank Marshall | Executive Producer |
Elaine Sperber | Producer |
Rosemary Burrows | Costume Design |
Sally Robinson | Screenplay |
Jonathan Hensleigh | Screenplay |
Juan Ruiz Anchía | Director of Photography |
Eva Monley | Producer |
Kathleen Kennedy | Executive Producer |
Gemma Jackson | Production Design |
Gerald R. Molen | Executive Producer |
Robert Caswell | Screenplay |
Rory Kilalea | Unit Production Manager |
Michael Zimbrich | First Assistant Director |
Nick Laws | Second Assistant Director |
Chris Brock | Second Assistant Director |
Simon Shumba | Third Assistant Director |
Jennifer Allen | Second Second Assistant Director |
Carine Tredgold | Art Direction |
Jonathan McKinstry | Art Direction |
John Kotze | Assistant Art Director |
Ian White | Set Decoration |
Natalie Vivienne Gripper | Assistant Set Decoration |
Jayne Forbes | Costume Supervisor |
Janice Rowlston | Costume Assistant |
Norma Hill | Key Makeup Artist |
Maria Cedergren | Makeup Artist |
Simon McQueen | Makeup Artist |
Ian Fox | Camera Operator |
Michael A. FauntLeRoy Sr. | First Assistant Camera |
David Luckenbach | Steadicam Operator |
Marc Koninckx | Second Unit Director of Photography |
Peter Robinson | Second Unit Director of Photography |
Colin Anderson | Assistant Camera |
Alard de Smidt | Assistant Camera |
Kevin Greene | Camera Technician |
Caroline Sax | Script Supervisor |
Colin Charles | Production Sound Mixer |
David Pearson | Boom Operator |
Themba Nyamweda | Sound Assistant |
Hilde Odelga | Production Coordinator |
Sali Williams | Assistant Production Coordinator |
Lynn Kelfkens | Production Assistant |
Richard Kaufa | Production Assistant |
Caroline Johns | Production Assistant |
Deirdre Morrison | Producer's Assistant |
Carl S. Griffin | Production Accountant |
Geraldine Ditano | Accountant |
Glenda Pope | Accountant |
Ingrid Garnett | Accountant |
Christopher Conkling | Assistant Accountant |
David Harris | Special Effects Supervisor |
Paul Knowles | Special Effects Technician |
Trevor Neighbour | Special Effects Technician |
Gift Nyamandi | Special Effects Technician |
Tony Phelan | Special Effects Technician |
Max Poolman | Special Effects Technician |
Mick Snell | Location Manager |
Titus Chikoto | Location Manager |
Hilton Bales Smith | Location Manager |
Jaco Espach | Location Manager |
Kevin Greetham | Location Manager |
Ashley Joseph | Assistant Location Manager |
Viggon van der Merwe | Assistant Location Manager |
Steve Pullinger | Construction Buyer |
Dicky Claassen | Property Master |
David Guwaza | Standby Property Master |
Peter Nyarambe | Assistant Property Master |
Kerry Wallace | Greensman |
Garlan Wilde | Chief Lighting Technician |
Sean Ryan | Best Boy Lighting Technician |
Anthony Martin | Electrician |
Malcolm Stone | Electrician |
Samson Mudzamiri | Electrician |
Wiseman Chiweshe | Electrician |
Marcutus Bvumbe | Electrician |
Vincent Fletcher | Rigging Gaffer |
Ben Phiri | Generator Operator |
Simon Buthelezi | Generator Operator |
Chris Centrella | Key Grip |
Bobby Huber | Additional Key Grip |
Allan Hughes | Dolly Grip |
David Chiganze | Dolly Grip |
Boniface Chiverengo | Grip |
Christopher Dhauka | Grip |
Peter Malunga | Grip |
Rhett Abrams | Grip |
Martin Cohen | Post Production Supervisor |
Larry Kemp | Supervising Sound Editor |
Michael D. Wilhoit | Supervising Sound Editor |
Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Mel Metcalfe | Sound Re-Recording Mixer |
David J. Hudson | Sound Re-Recording Mixer |
Bill Butler | Additional Editor |
Lynne Warr | First Assistant Editor |
Xavier Loutreuil | Assistant Editor |
Laura Lovejoy | Assistant Editor |
Gladys Vega | First Assistant Editor |
Jim Henrikson | Supervising Music Editor |
Thomas S. Drescher | Music Editor |
Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Steven Bramson | Orchestrator |
Brad Dechter | Orchestrator |
Tom Pasatieri | Orchestrator |
Joel Rosenbaum | Orchestrator |
Richard Dwan Jr. | Dialogue Editor |
Christopher Assells | Dialogue Editor |
Dan Hegeman | Dialogue Editor |
Marshall Winn | Dialogue Editor |
Frank Smathers | Sound Effects Editor |
Mark Lanza | Sound Effects Editor |
Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Kelly Oxford | Foley Editor |
Dino DiMuro | Foley Editor |
Per Hallberg | Foley Editor |
Jay B. Richardson | Foley Editor |
James Moriana | Foley Artist |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
David Gertz | Foley Mixer |
Tim Monich | Dialect Coach |
Avram D. Gold | ADR Editor |
Dean Drabin | ADR Mixer |
Bob Beher | Assistant Sound Editor |
John Rice | Assistant Sound Editor |
Fiona Nuthall | Stunt Double |
Tania Cavanagh | Stunt Double |
Michele Mathison | Stunt Double |
Gunther Niether | Stand In |
Gray Andrew | Stand In |
Lucius Mathazia | Stand In |
Roly Jansen | Stunt Coordinator |
Philip Notununu | Stunts |
Ernest Mbanzi | Stunts |
Graham Press | Stunts |
Peter Spyropoulos | Stunts |
Neville Strydom | Stunts |
Gavin Mey | Stunts |
Craig Ginsberg | Stunts |
Ian Harvey | Stunts |
Susan Wiesenbacher | Catering |
Ron Mull | Catering |
Shari Rhodes | Casting |
Sally Stiner | Casting |
Christa Schamberger | Casting |
Paul Tingay | Casting |
Prudence Emery | Publicist |
Anthony Bannister | Still Photographer |
Martin Jacobson | Transportation Coordinator |
Coaster Nziramasanga | Transportation Captain |
Kevin Grinaker | Aerial Coordinator |
Ken Eddy | Aerial Camera |
Ian Speed | Aerial Camera Technician |
Johnny Clur | Helicopter Camera |
Chris Allison | Pilot |
Marc McLean | Pilot |
Lance David Westerhout | Vehicles Coordinator |
Clint Richter | Armorer |
Ann Olivecrona | Animal Coordinator |
Karl Lewis Miller | Animal Coordinator |
Teresa Ann Miller | Animal Coordinator |
Servas Murray | Animal Coordinator |
Jay Sithseke | Animal Wrangler |
Craig Barron | Visual Effects Supervisor |
Michael Pangrazio | Visual Effects Supervisor |
Bill Mather | Matte Painter |
Brian Flora | Matte Painter |
Krystyna Demkowicz | Visual Effects Producer |
Wade Childress | Visual Effects Camera |
Robert Stromberg | Additional Visual Effects |
Bill Taylor | Additional Visual Effects |
David S. Williams Jr. | Additional Visual Effects |
Dale E. Grahn | Color Timer |
Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |