Julianne Hough als Mallory Rutledge | |
Teddy Sears als Christian Laughton | |
Madalyn Horcher als Katie Goldman | |
Drew Rausch als Deputy | |
Penelope Mitchell als Ella Rutledge | |
Kurt Bryant als Katie's Father |
Kimberly Lofstrom Johnson | Writer |
Iain Softley | Director |
Lee Patterson | Writer |
Francis J. Roix | Carpenter |
Tariq Anwar | Editor |
David Danberg | Craft Service |
Cassandra Parigian | Set Costumer |
Julie Yorn | Producer |
Julie Sessing | Music Supervisor |
Samantha Rosenberg | Key Hair Stylist |
Nena Smarz | Makeup Department Head |
Jason Blum | Producer |
Sean Heissinger | Sound Effects Editor |
Terri Taylor | Casting |
Mark Maccora | Visual Effects Producer |
Malcolm Bryce | Gaffer |
Lauren Hadaway | Sound Editor |
James Lorimer | Special Effects Supervisor |
Jaume Collet-Serra | Producer |
Vanesa Lorena Tate | Music Editor |
Paul Hackner | Supervising Sound Editor |
Jamison Scott Goei | Visual Effects Supervisor |
Justina Mintz | Still Photographer |
Juan Solá | Producer |
Sandra Skora | Set Decoration |
Vanesa Lorena Tate | Sound Editor |
Brad Shield | Director of Photography |
Lisa Norcia | Costume Design |
Jason Goebel | Camera Operator |
Sarah Domeier Lindo | Casting Associate |
Jeremy Woolsey | Art Direction |
Andrea Manners | Script Supervisor |
Ed Shearmur | Original Music Composer |
Jackie Dobbie | Key Makeup Artist |
Carlton Coleman | Makeup Artist |
Richard Graves | First Assistant Director |
Peter Merwin | Second Assistant Director |
Lisa Puerto | Assistant Property Master |
Jack Finch | Graphic Designer |
Brian Chapman | Leadman |
Derrick Hinman | Property Master |
Casey B. Garrett | Propmaker |
Chris Maxson | Set Dresser |
Jeremy Noggles | Best Boy Grip |
Matthew Pearce | Camera Operator |
Kyle Peters | Digital Imaging Technician |
Chris Christensen | Grip |
Tommy Donald | Grip |
Dwight Elliott Stone | Grip |
Will Barker | Lighting Technician |
Kyle Sauer | Second Assistant Camera |
Jason Goebel | Steadicam Operator |
John Thong Hoang Nguyen | Key Costumer |
Nicholas A. Mudd | Casting Assistant |
Dixie Webster | Extras Casting |
Douglas D. Ziegler | Special Effects |
Evan Daum | ADR Mixer |
Jamison Rabbe | ADR Mixer |
Scott Brewster | ADR Recordist |
John St. Denis | ADR Recordist |
Anthony Aleshire-Rezendez | Assistant Sound Editor |
Miguel Barbosa | Foley Artist |
Diego S. Staub | Foley Mixer |
Phillip Dawe | Executive Producer |
Stephen L'Heureux | Executive Producer |
Erik Olsen | Executive Producer |
Couper Samuelson | Executive Producer |
J.C. Spink | Executive Producer |
Jeanette Volturno | Executive Producer |
Lucy Donaldson | VFX Editor |
Kevin Birou | Assistant Editor |
Zachary Medow | Digital Intermediate Colorist |
Michael Collins | Production Accountant |
Tyler Musikanth | Production Assistant |
Steven Neale | Production Assistant |
Cristian Plesh | Production Assistant |
Lia Towers | Production Assistant |
Pat DeVaney | Production Assistant |
Chris S. Bryant | Production Secretary |
Danika Kohler Doman | Production Supervisor |
Rebekah Shriver | Set Production Assistant |
Christopher Zou | Set Production Assistant |
Aaron Becker | Title Designer |
Marcei A. Brown | Unit Production Manager |