Henry Winkler als Jack Potter | |
Olivia d'Abo als Cherice | |
Richard Jeni als Bernie | |
Louis Ferreira als Chip | |
Ken Pogue als Emmett Sharpel | |
Wendel Meldrum | |
Don S. Davis als Hank | |
Colleen Winton als Gayle Sharpel | |
Mig Macario als Lew | |
Yee Jee Tso als Kea | |
Jerry Wasserman als Detective | |
Christine Willes als Alice | |
Adrian G. Griffiths als Brother No. 2 (Bob) | |
John R. Taylor als Minister | |
Will Sasso als Pete | |
Laurie McLay als Pauline | |
Mark Acheson als Sobbing Man | |
Robert Frederick als Sandy (The Lawyer) | |
Michael Kopsa als Cop | |
Lossen Chambers als Lolita | |
Fred Henderson als Doctor | |
Eric Pospisil als Nicholas | |
Kaitlyn Burke als Rebecca | |
Patrick Pon als Fang Leader | |
Don MacKay als Mr. Mendelson | |
Charles Siegel als Sam | |
Martin Evans als Ian Stillman | |
Ernie Prentice als Old Golf Man | |
April Telek als Bikini Girl |
Neal Israel | Director |
Robert Frederick | Producer |
Jan Kiesser | Director of Photography |
Tom Walls | Editor |
Chris August | Production Design |
Marc Bonilla | Original Music Composer |
Robert Harris | Co-Executive Producer |
Jim Korris | Co-Executive Producer |
James P. Jimirro | Co-Executive Producer |
David Jablin | Executive Producer |
Neal Israel | Screenplay |
Robert Kosberg | Story |
David Rowell | Unit Production Manager |
Bill Mizel | First Assistant Director |
Nancy Sorge | Second Assistant Director |
Doug Draizin | Co-Producer |
Robert Kosberg | Co-Producer |
Meg Liberman | Casting |
Marc Hirschfeld | Casting |
Susan De Laval | Costume Designer |
Kendelle Elliott | Art Direction |
Erik Gerlund | Set Decoration |
Larry Rapaport | Production Supervisor |
Lisa Ragosin | Production Coordinator |
James D. Brown | Hairstylist |
Joan Isaacson | Makeup Artist |
Robert Jezsik | Costumer |
Candice Field | Script Supervisor |
Dean Stoker | Location Manager |
Julian Chojnacki | Camera Operator |
Bill Leblanc | Property Master |
Daryl Powell | Sound Mixer |
Pierre-Paul Charbonneau | Special Effects Coordinator |
Marc Akerstream | Stunt Coordinator |
Stuart Aikins | Local Casting |
Laurie Marshall | Extras Casting |
Jason Freeman | Assistant Editor |
Robert Krueger | Music Editor |
Chris David | Sound Re-Recording Mixer |
Scott Ganary | Sound Re-Recording Mixer |
Grover B. Helsley | Sound Re-Recording Mixer |
David A. Arnold | Supervising Sound Editor |
James P. Jimirro | Executive In Charge Of Production |