Jesse Metcalfe als Chase Carter | |
Keegan Connor Tracy als Jordan | |
Marie Avgeropoulos als Sandra Lowe | |
Jessica Harmon als Jill | |
Dennis Haysbert als General Lyons | |
Billy Zane als Leon Rand | |
Ian Tracey als Hancock | |
Patrick Sabongui als Garth | |
Stephen Lobo als Todd | |
Heather Roop als Alicia | |
Dakota Guppy als Young Zombie Girl | |
Jim Thorburn als Captain Smith | |
Lee Majdoub als Stark | |
Teach Grant als Skinner | |
Donavon Stinson als Zane | |
Meghan Ory als Crystal | |
Jim Shield als William | |
Naomi Kyle als Star the Zombie | |
Camille Sullivan als Sue Ingot | |
Sandy Robson als Agarn | |
Peter Kelamis als Simon Collins | |
Ben Cotton als Rogers | |
Viv Leacock als Dick | |
Luvia Peterson als Samantha | |
Curtis Lum als Military Technician | |
Victor Webster als Chuck Greene |
Tim Carter | Writer |
Pat Williams | Director |
Michael Ferris | Writer |
David Pelletier | Director of Photography |
Stirling Bancroft | "B" Camera Operator |
Trevor Butt | First Assistant "A" Camera |
Christopher C. Fisher | "A" Camera Operator |
Christopher C. Fisher | Steadicam Operator |
Andrew Vidinha | Second Assistant "A" Camera |
Katie Yu | Still Photographer |
Chris Foss | Unit Production Manager |
Patrick Weir | First Assistant Director |
Troy Scott | Second Assistant Director |
Kimani Ray Smith | Stunt Coordinator |
Barry Nerling | Stunts |
Byron Brisco | Stunts |
Bruce Crawford | Stunts |
Leisha Auyeng | Stunts |
Loyd Bateman | Stunts |
Kirk Caouette | Stunts |
Chris Peters | Stunts |
Andrew Prest | Stunts |
Sarah Lindsay | Stunts |
Jason Day | Stunts |
Ed Anders | Stunts |
Dalias Blake | Stunts |
John DeSantis | Stunts |
Kory Grim | Stunts |
Lars Grant | Stunts |
Shawn Robidoux | Stunts |
Donavin Kuhl | Stunts |
Dinho Brasil | Stunts |
Jennifer Mylrea | Stunts |
Mike Lewinson | Stunts |
Crystal Mudry | Stunts |
Sean Kohnke | Stunts |
Matt Reimer | Stunts |
Zen Humpage | Stunts |
Mike Ching | Stunts |
Jason Bell | Stunts |
Brett Chan | Stunts |
Darryl Scheelar | Stunts |
Fraser Aitcheson | Stunts |
George Boutros | Stunts |
Adrian Hein | Stunt Double |
Krista Bell | Stunt Double |
Dan Pelchat | Stunt Double |
Heidi Ford | Stunt Double |
Matthew Mylrea | Stunt Double |
Heath Stevenson | Stunt Double |
Brad Kelly | Stunt Double |
Anthony McRae | Stunt Double |
Janene Carleton | Stunt Double |
Adrian Persad | Stunt Double |
Anne Openshaw | Stand In |
Justine Warrington | Stand In |
Joanna Dunn | Art Direction |
La Vonne Girard | Set Decoration |
Clive Edwards | Set Decoration Buyer |
James Boatman | Set Decoration Buyer |
Heather Ohlin | Set Dresser |
Ryan Drake | Set Dresser |
Gord Carson | Set Dresser |
Michael Brough | Set Dresser |
Andrea Fredrickson | On Set Dresser |
Aidan Dungait | First Assistant "B" Camera |
Richard Spooner | Second Assistant "B" Camera |
Darren Joseph | Digital Imaging Technician |
Kirk Langer | Camera Trainee |
Lara Fox | Script Supervisor |
Kali Smith | Playback Coordinator |
Mark Schroeder | Production Sound Mixer |
Ian Robinson | Boom Operator |
Blaine Ackerly | Gaffer |
Kaio Kathriner | Best Boy Electric |
John Dines | Generator Operator |
David Hutton | Key Grip |
Zoran Hajdukovic | Best Boy Grip |
Jason Bennett | Dolly Grip |
Gerald Gowens | Grip |
Nate Hartigan | Grip |
Matt Brady | Grip |
Patricia L. Galbraith | Assistant Costume Designer |
Thomas L. Pankiewich | Set Supervisor |
Sarah McDermott | Truck Costumer |
Scott Moffat | Set Costumer |
Cindy Barlow | Key Makeup Artist |
Nikita L. Pennock | First Assistant Makeup Artist |
Stan Ingham | Contact Lens Technician |
Jill Winston | Key Hair Stylist |
Frances Smith | First Assistant Hairstylist |
Andy Nieman | Property Master |
Jennifer Overend | Property Buyer |
Darren Marcoux | Special Effects Coordinator |
Melyssa Rose Davies | Production Coordinator |
Craig J. Lane | First Assistant Production Coordinator |
Alex Voong | Second Assistant Production Coordinator |
Jeff Croft | Third Assistant Director |
Todd Ireland | Story Editor |
Dale Cornick | Production Accountant |
Mark Borja | First Assistant Accountant |
David S. Fullerton | Location Manager |
Mark Wilmot | Assistant Location Manager |
Chris Mann | Key Production Assistant |
Gary Tongue | Key Production Assistant |
Daniel Robichaud | Key Production Assistant |
Curtis Lum | Casting Assistant |
Celia Reid | Casting Assistant |
Lori Jephcott | Extras Casting Assistant |
Jason Overend | Construction Coordinator |
Michael Allen | Paint Coordinator |
Travis Brooks | Head Greensman |
Ron Gavin | Transportation Coordinator |
Don Emond | Transportation Captain |
Ron Bourrassa | Cast Driver |
Terry Freethy | Cast Driver |
Fernando Villagran | Camera Truck |
Paula Weeks | Craft Service |
Sheila Giroux | Post Production Coordinator |
Kim Rasilainen | Post Production Assistant |
Lionel Barton | Colorist |
Chris Boettcher | Online Editor |
Julia Niendorf | Project Manager |
Chris Van Dyck | VFX Supervisor |
Dmitry Vinnik | 3D Artist |
Evan Fraser | 3D Artist |
Camil Adell | 2D Artist |
Romain Bayle | 2D Artist |
Jasmin Budge | 2D Artist |
Erik T. Jensen | 2D Artist |
Giles Longman | 2D Artist |
Ashley Mason | 2D Artist |
Fenner Rockliffe | 2D Artist |
Calvin Romeyn | 2D Artist |
Ben Pickles | Compositing Artist |
Jeremy Kehler | Compositing Artist |
Kirby Jinnah | Sound Designer |
Konrad Czaplak | Foley Recordist |
Konrad Czaplak | ADR Recordist |
Taja Jinnah | Sound Editor |
Kial Jinnah | Sound Editor |
Matt Cameron | Sound Editor |
Eric Mouwad | Sound Editor |
Brittany Malooly | Project Manager |
Travis MacKay | ADR Mixer |
Zack Tucker Gangnes | Thanks |
Jim Finn | Thanks |
Jon Anctil | Thanks |
Nikki Goulas | Thanks |
Ryan Nicholson | Special Effects Makeup Artist |