Matthew Broderick als Ferris Bueller | |
Alan Ruck als Cameron Frye | |
Mia Sara als Sloane Peterson | |
Jeffrey Jones als Ed Rooney | |
Jennifer Grey als Jeanie Bueller | |
Cindy Pickett als Katie Bueller | |
Lyman Ward als Tom Bueller | |
Edie McClurg als Grace, School Secretary | |
Charlie Sheen als Boy in Police Station | |
Ben Stein als Economics Teacher | |
Del Close als English Teacher | |
Virginia Capers als Florence Sparrow | |
Richard Edson als Garage Attendant | |
Larry Jenkins als Attendant's Co-Pilot | |
Kristy Swanson als Economics Student - Simone Adamley | |
Lisa Bellard als Economics Student | |
Max Perlich als Economics Student - Anderson | |
Scott Coffey als Economics Student - Adams | |
Eric Saiet als Shermerite | |
Jason Alderman als Shermerite | |
Joey Garfield als Shermerite | |
Kristin Graziano als Shermerite | |
Bridgett Baron als Shermerite | |
Annie Ryan als Shermerite | |
Eric Edidin als Shermerite | |
Brendan Baber als Shermerite | |
Tiffany Chance als Shermerite | |
Jonathan Schmock als Chez Quis Maitre d' | |
Tom Spratley als Men's Room Attendant | |
Dave Silvestri als Businessman | |
Debra Montague als Girl in Pizza Joint | |
Joey D. Vieira als Pizza Man | |
Louie Anderson als Flower Deliveryman | |
Stephanie Blake als Singing Nurse | |
Robert McKibbon als Balloon Man | |
Paul Manzanero als Pumpkin Head | |
Miranda Whittle als Girl on Trampoline | |
Robert Kim als Police Officer - Det. Steven Lim | |
Dick Sollenberger als Politician at Parade | |
Bob Parkinson als Minister at Parade | |
Richard Rohrbough als Minister at Parade | |
Edward Le Beau als Gym Teacher | |
Polly Noonan als Girl on Bus | |
DeeDee Rescher als Bus Driver | |
John Hughes als Guy Running Between Cabs (uncredited) | |
Lee Ann Marie als 'Fraulein' on Ferris' Float During Parade (uncredited) |
John Hughes | Director |
Michael Chinich | Executive Producer |
John Hughes | Producer |
Tom Jacobson | Producer |
Arthur Baker | Music |
Ira Newborn | Music |
John Robie | Music |
Tak Fujimoto | Director of Photography |
Paul Hirsch | Editor |
Janet Hirshenson | Casting |
Jane Jenkins | Casting |
John W. Corso | Production Design |
Tarquin Gotch | Music Supervisor |
Jane Vickerilla | Associate Producer |
Arne Schmidt | Unit Production Manager |
Stephen Lim | First Assistant Director |
Kenneth D. Collins | Second Assistant Director |
Bennie E. Dobbins | Stunt Coordinator |
Bennie E. Dobbins | Second Unit Director |
Kenny Ortega | Choreographer |
Kenny Ortega | Second Unit Director |
Jennifer Polito | Set Decoration |
Jack M. Marino | Property Master |
Pamela Alch | Script Supervisor |
Michael Germain | Makeup Artist |
Paul Abascal | Hairstylist |
Charles Newirth | Location Manager |
Jamie Anderson | Camera Operator |
James R. Alexander | Sound Mixer |
Conrad W. Hall | First Assistant Camera |
P. Scott Sakamoto | Second Assistant Camera |
Peck Prior | Assistant Editor |
Jim Prior | Assistant Editor |
William H. Brown | Post Production Coordinator |
Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Lon Bender | Supervising Sound Editor |
Laurel Moore | Still Photographer |
Stan Gilbert | Supervising ADR Editor |
Joseph A. Mayer | ADR Editor |
Richard Stone | Supervising Music Editor |
Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Elliot Tyson | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Louis M. Mann | Set Designer |
Melton C. Maxwell | Chief Lighting Technician |
Cynthia Quan | Production Accountant |
Tom Ramsey | First Company Grip |
Greg Agalsoff | Boom Operator |
Tom F. Thomas | Transportation Coordinator |
Dan Marrow | Transportation Captain |
John Frazier | Special Effects Coordinator |
Fran Lucci | Assistant Accountant |
Bruce Pearson | Color Timer |
John Hughes | Writer |
Clay Boss | Stunts |
Tom Elliott | Stunts |
Marcia Holley | Stunts |
Rick LeFevour | Stunts |
Eddie Matthews | Stunts |
John Stewart | Stunts |
Kay Whipple | Stunts |
Marilyn Vance | Costume Designer |
Silvio Scarano | Costume Supervisor |
Barbara Siebert | Costume Supervisor |
Wingate Jones, Jr. | Costumer |
Terry Lynn Allen | Sound Effects Editor |
Jim Cox | Sound Effects Editor |
Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Dan M. Rich | Sound Effects Editor |
Hugo Weng | Sound Effects Editor |
David Gonzales | Executive Producer's Assistant |
Ronald W. Payne | Production Assistant |
Jeff Passanante | Construction Foreman |
Edmund E. Villa | Assistant Property Master |
John Rozman | Leadman |
Ed Reilly | Assistant Chief Lighting Technician |
Bill Lowman | Assistant Chief Lighting Technician |
Tim Staubs | Second Company Grip |
Daniel Jiménez | Dolly Grip |
Jeff Lane | Cableman |
Lisa Lynn Kearsley | Production Office Assistant |
Elinor Bardach | Costume Assistant |
Anthony Kerum | Catering |
Art 'Klondike' Jones | Craft Service |
Carl Aldana | Production Illustrator |
George Kohut | Second Unit Director of Photography |
Jane Alderman | Local Casting |
Shelley Andreas | Local Casting |
James Giovannetti Jr. | Second Unit First Assistant Director |
Linnea Ebba Wicklund | Second Assistant Director |
Terri Clemens | Production Office Assistant |
Greg Popp | Location Assistant |
Valerie Bulinski | Location Assistant |
Tracy Rosenthal-Newsom | Location Assistant |
Gretchen Brown | Location Assistant |
Tracy Cutts | Location Assistant |
Dick Oakes | Gaffer |
John Hudecek | Key Grip |
Mark Simon | Assistant Camera |
Peter Kuttner | Assistant Camera |
James Zenk | Still Photographer |
Joel Prihoda | Leadman |
Ralph Hall | Assistant Property Master |
Armand Paoletti | Transportation Captain |
Ron Maxwell | Transportation Co-Captain |
Jerrie Fowler | Assistant Editor |
Gary Ladinsky | Scoring Mixer |
Alf Clausen | Orchestrator |
Don Nemitz | Orchestrator |