Adam Rifkin als Ishbo | |
Ali Larter als Fardart | |
Talia Shire als Ishbo's Mother | |
Hayes MacArthur als Thudnik | |
Gary Busey als Krutz | |
Giuseppe Andrews als Zig | |
Miles Dougal als Zog | |
Tom Hodges als Bork | |
Ron Jeremy als Oog | |
Bill Tyree als Old Fool | |
Carol Alt als Queen Fallopia | |
David Carradine als Mookoo / Uncle Unky | |
Gregory Robert Dean als Krot | |
Cole McKeel als Ishbo at 12 yrs. | |
Whitney Henriquez als Ugna | |
Nick Krause als Young Thudnik | |
Courtney Herron als Fardart at 12 yrs. | |
Caitlin Wehrle als Vixette | |
Kat Smith als Ovaria | |
Jilina Scott als Estrogena | |
Jonna Rose Turnbull als Amazon #1 | |
Raquel C. Rischard als Bull Whip Amazon | |
Kansas Carradine als Pregnant Cavewoman | |
Derek Southers als Binadrak's Chief | |
Lin Shaye als Museum Guide | |
Tom Arnold als Rog (uncredited) | |
Sasha Grey als Cavegirl (uncredited) | |
Mattt Potter als Zag (uncredited) |
Deanna Brigidi | Casting |
Beth Sepko | Casting |
Scott Billups | Visual Effects Supervisor |
Adam Clark | Visual Effects |
Gretchen McNelis | Visual Effects |
Alysia Raycraft | Costume Designer |
Alex Wurman | Original Music Composer |
Christopher Stull | Production Design |
Martin Apelbaum | Editor |
Scott Billups | Director of Photography |
Susan Kirr | Line Producer |
Tom Schatz | Executive Producer |
Carolyn Pfeiffer | Producer |
Brad Wyman | Producer |
Adam Rifkin | Writer |
Adam Rifkin | Director |
Susan Kirr | Unit Production Manager |
Bobby Bastarache | First Assistant Director |
Scott R. Meyers | Second Assistant Director |
Meg Beatty | Additional Second Assistant Director |
Jeff Schwan | Stunt Coordinator |
Dick Hancock | Stunts |
Jim Henry | Stunts |
Karen Wacker | Production Coordinator |
B. Sean Fairburn | Camera Operator |
Jeremy Rodgers | First Assistant Camera |
David McGill | Steadicam Operator |
Marcus LaPorte | Leadman |
Erin McMaster | Art Department Assistant |
David Utley | Storyboard Artist |
Mark Lutte | Production Sound Mixer |
Byron Scott Thomas | Property Master |
Todd Smiley | Gaffer |
Robert Janecka | Best Boy Electric |
Jeffrey W. Petersen | Best Boy Electric |
Neil Fraser | Key Grip |
Wes Ahl | Best Boy Grip |
Alex Certain | Best Boy Grip |
Amanda Vinopal | Set Costumer |
Michele K. Short | Set Costumer |
Ian Taylor Fisher | Costume Assistant |
Lucky Cardwell | Costume Assistant |
Catherine Conrad | Hair Department Head |
Catherine Conrad | Makeup Department Head |
Morgan Campbell | Makeup & Hair Assistant |
Melizah Anguiano Wheat | Makeup & Hair Assistant |
Mark Jarrett | Location Manager |
Linda Giffin-Citron | Script Supervisor |
Everett Byrom III | Special Effects Coordinator |
Sheila Steele | Casting Associate |
René Pinnell | Associate Editor |
David Hobizal | Assistant Editor |
Mattt Potter | Additional Editing |
Meriwether Tull | Post Production Supervisor |
Minky Billups | Compositing Lead |
Mattt Potter | Compositing Artist |
Jesse Pomeroy | Supervising Sound Editor |
Paul Stanley | Supervising Sound Editor |
Steve Tushar | Sound Designer |
Rod O'Brien | Sound Effects Editor |
Jackie Johnson | Dialogue Editor |
Francisco Koch | ADR Mixer |
Adrian Gauslin | ADR Recordist |
Michael Kreple | Foley Mixer |
Hilda Hodges | Foley Artist |
Andy Hay | Sound Re-Recording Mixer |
Brett Hinton | Music Editor |
Roanna Gillespie | Music Supervisor |
Guy Noria | Choreographer |