Uma Thurman als Beatrix "The Bride" Kiddo | |
Lucy Liu als O-Ren Ishii | |
Vivica A. Fox als Vernita Green | |
Daryl Hannah als Elle Driver | |
David Carradine als Bill | |
Michael Madsen als Budd | |
Julie Dreyfus als Sofie Fatale | |
Chiaki Kuriyama als Gogo Yubari | |
Sonny Chiba als Hattori Hanzo | |
Gordon Liu Chia-hui als Johnny Mo | |
Michael Parks als Earl McGraw | |
Michael Bowen als Buck | |
Jun Kunimura als Tanaka | |
Kenji Ohba als Bald Guy (Sushi Shop) | |
Yuki Kazamatsuri als Proprietor | |
James Parks als Edgar McGraw | |
Sakichi Sato als Charlie Brown | |
Jonathan Loughran als Trucker | |
Yoshiyuki Morishita als Tokyo Business Man | |
Tetsuro Shimaguchi als Crazy 88 #1 (Miki) | |
Kazuki Kitamura als Crazy 88 | |
Yoji Tanaka als Crazy 88 | |
Sō Yamanaka als Crazy 88 | |
Juri Manase als Crazy 88 #6 (Girl) | |
Akaji Maro als Boss Ozawah | |
Goro Daimon als Boss Honda | |
Shun Sugata als Boss Benta | |
Zhang Jinzhan als Boss Orgami | |
Hu Xiaohui als Young 88 (Spanked Boy) | |
Ambrosia Kelley als Nikki Bell | |
Sachiko Fujii als The 5, 6, 7, 8's | |
Shu Lan Tuan als Okinawa Airline Ticket Agent | |
Ai Maeda als O-Ren (anime sequence) (voice) | |
Naomi Kusumi als Boss Matsumoto (anime sequence) (voice) | |
Hikaru Midorikawa als Pretty Riki (anime sequence) (voice) | |
Issey Takahashi als Crazy 88 | |
Yoshiko Yamaguchi als The 5, 6, 7, 8's | |
Ronnie Yoshiko Fujiyama als The 5, 6, 7, 8's |
Robert Richardson | Director of Photography |
Koko Maeda | Casting |
Harry Cohen | Sound Designer |
Quentin Tarantino | Writer |
Johanna Ray | Casting |
Sally Menke | Editor |
Lawrence Bender | Producer |
Catherine Marie Thomas | Costume Design |
Kumiko Ogawa | Costume Design |
Yoshihito Akatsuka | Set Decoration |
Peter Davidson | Set Designer |
Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Larry McConkey | Steadicam Operator |
Daniel Bradford | Art Direction |
Keith Adams | Stunt Coordinator |
Minoru Nishida | Art Direction |
Mary Saisselin | Set Designer |
Peter Michael Sullivan | Sound Designer |
Daniel Grant North | Costume Supervisor |
Yohei Taneda | Production Design |
Gretchen Engel | Art Department Coordinator |
Scott Martin Gershin | Supervising Sound Editor |
Frankie Chung | Visual Effects Supervisor |
Hidefumi Hanatani | Art Direction |
Corey Pritchett | Special Effects Coordinator |
Tommy Tom | Visual Effects Supervisor |
Kanani Wolf | Set Costumer |
Douglas Dresser | Location Manager |
Lu Yo Lui | Art Direction |
Heba Thorisdottir | Makeup Department Head |
Takashi Sasaki | Set Designer |
Jay B. Richardson | Music Editor |
Sandy Reynolds-Wasco | Set Decoration |
Andrew Cooper | Still Photographer |
David Wasco | Production Design |
Cao Juiping | Art Direction |
Derek Raser | Transportation Coordinator |
Akira Morii | Location Manager |
Eiji Ishimoto | Animation |
Hideki Takahashi | Animation |
Sushio | Animation |
Keiichi Sasajima | Animation |
Takaaki Yamashita | Animation |
Yutaka Sakamoto | Animation Manager |
Yasunori Miyazawa | Animation |
Mitsuo Iso | Animation |
Shou Tajima | Art Department Manager |
Mahiro Maeda | Animation |
Shinya Ohira | Animation |
Katsuhito Ishii | Animation Director |
Dede Nickerson | Associate Producer |
Erica Steinberg | Executive Producer |
Kwame Parker | Associate Producer |
E. Bennett Walsh | Executive Producer |
Koko Maeda | Associate Producer |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
RZA | Original Music Composer |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Khan Griffith | Electrician |
Quentin Tarantino | Characters |
Uma Thurman | Characters |
Katsuji Morishita | Producer |
Mitsuhisa Ishikawa | Executive Producer |
Peter Bogdanovich | Thanks |
Robert Rodriguez | Thanks |
Ken Lesco | Utility Stunts |
Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Victoria Wood | Wigmaker |
Laurel Pickering | Lead Painter |
Scott Patton | Makeup Designer |
Jennifer A. Bolitho | Scenic Artist |
Ian Kincaid | Gaffer |
John Bires | Sound Engineer |
Jeff Plauster | Construction Foreman |
Archie Hankins | Carpenter |
Stephen Dudycha | Set Production Assistant |
Michelle Kuznetsky Silverman | Music Supervisor |
Leslie Yeransian | Stand In |
Carlos Escobar | Rigging Grip |
Brett C. Smith | Leadman |
Elizabeth Norton | Standby Painter |
Paul Abraham | Craft Service |
Emanuel Millar | Key Hair Stylist |
Robert Aaron Brown | Driver |
Preston A. Adams | Lighting Technician |
Katsumi Furuhashi | Production Accountant |
Daniel R. Kerr | Sound |
Alexander AD | Costume Design |
John R. Manocchia | Rigging Gaffer |
Tom Hartig | Boom Operator |
Mark Ulano | Production Sound Mixer |
Satoko Saito | Assistant Art Director |
Ayako Sakahara | Production Illustrator |
Jamie Felz | First Assistant Camera |
D.A. Young | Additional Music |
Ian Elias | Post Production Assistant |
Arturo del Río | Unit Production Manager |
Bob Beher | Sound Editor |
John Stone | Construction Coordinator |
Steve Borgese | Greensman |
Michael Spitaletto | Painter |
Elida Cerda | Set Medic |
Bruce Callahan | Transportation Co-Captain |
Marie Healy | Location Scout |
Don Feeney | Picture Car Coordinator |
Rome Duval | Propmaker |
Jennifer S. Deayton | Production Coordinator |
Ilona Herman | Hairstylist |
Mark Zunino | Costume Design |
Eriko Miyagawa | Art Department Assistant |
Vincent Joseph Flaherty | Armorer |
Howard Berger | Makeup Effects |
Sho Brown | Stunts |
Glenn Cannon | Video Assist Operator |
Jennifer Hall Lee | Digital Intermediate |
Motoki Ishida | Production Manager |
Peter Mavromates | Post Production Supervisor |
Julie Dreyfus | Casting Associate |
Kelly Bumbarger | Digital Compositors |
Jason Gustafson | Special Effects Supervisor |
Will Casey | Unit Publicist |
Joan Sobel | First Assistant Editor |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Mary Ramos | Music Supervisor |
Greg Nicotero | Makeup Effects |
Bruce Del Castillo | Grip |
Cornelia Ryan | Unit Production Manager |
Helen Monaghan | Costume Supervisor |
Debbie Zoller | Key Makeup Artist |
David Ladish | Set Dresser |
Julie Helton | Camera Loader |
Mike Hurst | Assistant Sound Editor |
Herb Ault | Key Grip |
Hugh Waddell | ADR Supervisor |
Noriko Watanabe | Hairstylist |
Shou Tajima | Character Designer |
Craig S. Jaeger | Foley Editor |
Adam Blantz | Utility Sound |
Aaron Denenberg | Negative Cutter |
Ilona Herman | Makeup Artist |
Jonathan Tex Levitt | Second Assistant Director |
Rui Kuroki | Assistant Production Manager |
Antonio V. Garrido | Dolly Grip |
Rob Moses | Fight Choreographer |
Kennedy Taylor | First Assistant Director |
Jerome Ro Brooks | Casting Assistant |
Edward J. Borasch Jr | Assistant Property Master |
Texas Dave | Third Assistant Director |
Rachael Lin Gallaghan | Assistant Production Coordinator |
Satya Bellord | Stunts |
Charlie Estepp | Stunts |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Steve Joyner | Property Master |
Katrina Siegmund | Dialogue Editor |
Frederick H. Stahly | Dialogue Editor |
Michael Hertlein | Dialogue Editor |
James Moriana | Foley Artist |
Jack Jennings | Special Effects Technician |
Heather I. Denton | Second Second Assistant Director |
Roger Morris | ADR Recordist |
Ellen C. Troy | Construction Buyer |
Eddie Bydalek | Sound Mix Technician |
Wendi Morris | Music Coordinator |
Go Abe | Production Assistant |
Junichiro Aki | Technical Advisor |
Marcus Epps | Swing |
Greg D'Auria | Assistant Editor |
David Greenbaum | Executive Assistant |
Juning Li | Art Department Assistant |
Norm Hvam | Graphic Designer |
Sean Carville | Second Assistant Accountant |
Phill Zagajewski | Creative Director |
Jasmine Yuen Carrucan | Second Assistant Camera |
Carlos A. Aragon | Assistant Location Manager |
Alan Schwartz | Assistant Craft Service |
Jessica Miglio | Camera Production Assistant |
Ryutaro Ishimori | Key Production Assistant |
Ted Gidlow | Post Production Coordinator |
Jerry Carville | Assistant Accountant |
Melanie C. Brown | Assistant Camera |
Hiroyuki Nakano | Accountant |
Edward Poveda | Payroll Accountant |
Ryan Tighe | Additional Second Assistant Director |
Lisa Bojarski | Costumer |
Kei Itsutsuji | Assistant Set Designer |
Branden Spencer | First Assistant Sound Editor |
Greg Fausak | Best Boy Grip |
Rich King | Extras Casting |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Zoë Bell | Stunt Double |
Ty Williams | Stunt Driver |
Mizuho Nishikubo | Second Unit Director |
Jaime Norman | Visual Effects Production Manager |
Amy Lin | Wardrobe Assistant |
Stephanie Ito | Digital Intermediate Producer |
Andrew Blau | Travel Coordinator |
Greg Steele | ADR Mixer |
Beverly Jusi | First Assistant Accountant |
Sue Smith | Production Secretary |
Kazuto Nakazawa | First Assistant Director |
William Paul Clark | Assistant Director |
Quentin Tarantino | Director |
James Logan | Stunts |
Monica Staggs | Stunt Double |
Michiko Nishiwaki | Stunt Double |
Spencer Sano | Stunts |
Ming Qiu | Stunt Double |
Angela Meryl | Stunt Double |
Lisa McCullough | Stunt Double |
Jody Hart | Stunt Driver |
Gary Fry | Stunts |
Christopher Allen Nelson | Special Effects Makeup Artist |
Greg Nicotero | Special Effects Makeup Artist |
Norman Cabrera | Special Effects Makeup Artist |
Howard Berger | Special Effects Makeup Artist |
Scott Patton | Makeup Effects Designer |
Jake McKinnon | Special Effects Makeup Artist |
Jake Garber | Special Effects Makeup Artist |
Shauna Duggins | Stunt Double |
Sun Ying | Production Manager |
Mike Hurst | Assistant Sound Editor |
Yuen Woo-Ping | Stunt Coordinator |
Jared S. Eddo | Stunts |
Tomoyasu Hotei | Music |