Denzel Washington als John Hobbes | |
John Goodman als Jonesy | |
Donald Sutherland als Lt. Stanton | |
Embeth Davidtz als Gretta Milano | |
James Gandolfini als Lou | |
Elias Koteas als Edgar Reese | |
Gabriel Casseus als Art | |
Robert Joy als Charles | |
Aida Turturro als Tiffany | |
Michael J. Pagan als Sam | |
Frank Medrano als Charles' Killer | |
Ronn Munro als Mini Golf Owner | |
Cynthia Hayden als Society Woman | |
Ray Xifo als Society Man | |
Tony Michael Donnelly als Toby | |
Tara Carnes als Teenage Girl | |
Reno Wilson als Mike | |
Wendy Cutler als Denise | |
Jeff Tanner als Lawrence | |
Jerry Walsh als Fat Man | |
Bob Rumnock als Schoolteacher | |
Ellen Sheppard als Nun on Bus | |
Christian Aubert als Professor Louders | |
Bill Clark als Detective Bill Clark | |
Allelon Ruggiero als Executioner | |
Jill Holden als Gracie | |
Drucie McDaniel als Vender | |
John R. Russell als Distinguished Gentleman | |
Lynn Wanlass als Complaining Woman | |
John Descano als Cab Driver | |
Cress Williams als Detective Joe | |
Rick Warner als Governor | |
Jim Grimshaw als Warden | |
Brandon Zitin als Muscle Builder | |
Rozwill Young als Prison Guard | |
Michael Shamus Wiles als Prison Guard | |
Frank Davis als Prison Guard | |
Barry Shabaka Henley als Uniformed Cop | |
Mike Cicchetti als Mustache Man | |
Chuck Jeffreys als Transit Cop | |
Ben Siegler als Priest | |
Jason George als College Kid | |
Anika Hawkins als Girlfriend | |
Stan Kang als Japanese Businessman | |
Thomas J. McCarthy als Witness | |
Sheila Bader als Witness | |
Elleanor Jean Hendley als Reporter | |
Michael Aron als Reporter | |
Byron Scott als Reporter | |
Pat Ciarrocchi als Anchor | |
Steve Highsmith als Anchor | |
Kent Manahan als Anchor | |
Ford Austin als Reporter (uncredited) | |
Graham Beckel als John Reynolds (uncredited) | |
Andrew DePalma als Possessed Man (uncredited) | |
Kurt Leitner als Train Passenger (uncredited) | |
Sal Mazzotta als Jimmy Moore (uncredited) | |
J. Emerson McGowan als Demon Passer (uncredited) | |
Selvyn Price als Deathrow News Crew (uncredited) | |
Gary Rodriguez als Detective (uncredited) | |
Scott Roman als Witness (uncredited) | |
Aaron Sadovsky als Train Conductor (uncredited) |
Dawn Steel | Producer |
Charles Roven | Producer |
Gregory Hoblit | Director |
Colleen Atwood | Costume Design |
Nicholas Kazan | Screenplay |
William Cruse | Art Direction |
David Rubin | Casting |
Lawrence Jordan | Editor |
Michael Seirton | Set Decoration |
Terence Marsh | Production Design |
Russell Clark | Choreographer |
Julie Stevens | Studio Teachers |
Rebecca DeHerrera | Makeup Effects |
Bruce Fortune | Supervising Sound Editor |
Lance Brown | Sound Designer |
Edna Sheen | Makeup Artist |
René Dashiell Kerby | Makeup Artist |
Christopher Neely | Leadman |
Ron Goodman | Camera Operator |
Jeremy Braben | Helicopter Camera |
Phil Neilson | Stunt Coordinator |
Lisa Lovaas | Costume Supervisor |
Rebecca Alling | Makeup Artist |
Dylan Goss | Helicopter Camera |
Tim Weston | Greensman |
James Fredburg | Special Effects Coordinator |
Larry M. Cherry | Hairstylist |
Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Elliot Tyson | Sound Re-Recording Mixer |
Kyle Rudolph | Camera Operator |
Jerome Fauci | Steadicam Operator |
Newton Thomas Sigel | Director of Photography |
Kenneth Walker | Hairstylist |
Sebastian Milito | Construction Coordinator |
Ron Yates | Set Designer |
Kent Houston | Visual Effects Supervisor |
Ernie F. Orsatti | Stunt Coordinator |
Robert Brakey | First Assistant Editor |
Peggy Schierholz | Hairstylist |
Michael Herbick | Sound Re-Recording Mixer |
Tom Kramer | Music Editor |
Robert Troy | Dialogue Editor |
Marsha Sorce | Sound Recordist |
Joseph A. Mayer | Supervising ADR Editor |
Andrea Horta | ADR Editor |
Will Blount | Property Master |
Dun Tan | Original Music Composer |
Nancy MacLeod | Foley Editor |
Mary Andrews | ADR Editor |
Patricia Graf | Associate Producer |
Richard Suckle | Associate Producer |
Kelley Smith-Wait | Co-Producer |
Elon Dershowitz | Executive Producer |
Nicholas Kazan | Executive Producer |
Robert Cavallo | Executive Producer |
Ted Kurdyla | Executive Producer |
Ted Kurdyla | Unit Production Manager |
Nilo Otero | First Assistant Director |
Frank Davis | First Assistant Director |
Frank Davis | Second Assistant Director |
Willie E. Simmons, Jr. | Second Assistant Director |
Marilyn Bailey | Script Supervisor |
Marion Tumen | Script Supervisor |
Keith Smith | Camera Operator |
Kyle Rudolph | Steadicam Operator |
Matthew T. Weiner | Second Assistant Director |
Harvey Epstein | Second Second Assistant Director |
Greg Hale | Second Second Assistant Director |
Jay Meagher | Sound Mixer |
Mitchell Ray Kenney | Costume Supervisor |
Ronna Kress | Casting Associate |
Anthony Milch | Sound Editor |
Robert Troy | Sound Editor |
Howard Neiman | Sound Editor |
Shawn Sykora | Sound Editor |
Michael Dressel | Sound Editor |
Jay Nierenberg | Sound Editor |
Lance Brown | Sound Editor |
Gary Mundheim | Sound Editor |
Richard E. Yawn | Sound Editor |
Lance Laurienzo | Assistant Sound Editor |
Scott Shadden | Assistant Sound Editor |
Shawn Egan | Assistant Sound Editor |