Toby Regbo als James Sveck | |
Marcia Gay Harden als Marjorie Dunfour | |
Peter Gallagher als Paul Sveck | |
Lucy Liu als Rowena Adler | |
Stephen Lang als Barry Rogers | |
Deborah Ann Woll als Gillian Sveck | |
Ellen Burstyn als Nanette | |
Aubrey Plaza als Jeanine Breemer | |
Gilbert Owuor als John Webster | |
Dree Hemingway als Rhonda | |
Olek Krupa als Henryk Maria | |
Siobhan Fallon Hogan als Mrs. Beemer | |
Brooke Schlosser als Sue Kenney | |
Kyle Coffman als Dakin | |
Jonny Weston als Thom | |
Kate Kiley als Mrs. Wright | |
Christopher Mann als Guard | |
Rekha Luther als Olivia | |
Greg McFadden als Robert | |
Dieter Riesle als Man Visitor | |
Rainer Judd als Woman Visitor | |
Amelia Workman als Young Woman | |
Peter Y. Kim als Funeral Waiter | |
Sawyer Spielberg als Jack | |
Rhonda Jensen als Sarah |
Donna Zakowska | Costume Design |
Maurizio Calvesi | Director of Photography |
Cassandra Saulter | Makeup Department Head |
Dahlia Heyman | Writer |
Peter Cameron | Novel |
Andrea Guerra | Original Music Composer |
Roberto Faenza | Director |
Roberto Faenza | Writer |
Erin Feeley | Script Supervisor |
Milena Canonero | Producer |
Massimo Fiocchi | Editor |
Elda Ferri | Producer |
Tommaso Ortino | Production Design |
Robert Covelman | Set Decoration |
Avy Kaufman | Casting |
Nicole Eckenroad | Art Department Assistant |
Ron Stein | Producer |
Megin T. Boyles | Associate Producer |
Jesse Scolaro | Co-Producer |
Christopher Milone | Makeup Artist |
Avy Kaufman | Executive Producer |
Adriano Wajskol | Associate Producer |
Sean Garrett Fogel | Line Producer |
Simona Bellettini | Executive Producer |
Dahlia Heyman | Executive Producer |
Allen Bain | Co-Producer |
Rose Ganguzza | Executive Producer |
Elisa | Songs |
Scott Lazar | First Assistant Director |
Barbara Maia | Second Assistant Director |
Manny Siverio | Stunt Coordinator |
J.C. Robaina | Security Coordinator |
Todd Armitage | Camera Operator |
Emanuele Leurini | First Assistant "A" Camera |
Jamie A. Marlowe | First Assistant "B" Camera |
Chris Moeller | Second Assistant "A" Camera |
Christ Seehase | Second Assistant "B" Camera |
George Robert Morse | Digital Imaging Technician |
Brant S. Fagan | Steadicam Operator |
JoJo Whilden | Still Photographer |
Bob Provenzano | Leadman |
Maia Rose | On Set Dresser |
Alex Quarles | On Set Dresser |
Paul J. Zydel | On Set Dresser |
Roy Savoy | On Set Dresser |
Douglas Poland | Art Department Coordinator |
Amy Williams | Art Department Assistant |
Michael Winn Lewis | Art Department Assistant |
Michelle Baker | Location Manager |
Jean Pesce | Assistant Location Manager |
Brendan Kehoe | Location Scout |
Jennifer Sonnenfeld | Location Coordinator |
Tom Sexton | Location Scout |
Jessica Hong | Second Second Assistant Director |
Conor Griff | Key Set Production Assistant |
Michael Cory | Property Master |
David Pastecchi | Sound Mixer |
Mike Ford | Boom Operator |
Kat Drazen | Hair Department Head |
Jason Velez | Gaffer |
Mike Quigley | Best Boy Electric |
Mike Jackson | Best Boy Electric |
Michael C. Maronna | Generator Operator |
Kyle Simmons | Electrician |
Keith Gordon | Key Grip |
Nick Hopkins | Best Boy Grip |
Erika Lilienthal Gage | Assistant Costume Designer |
Drew Jiritano | Special Effects Supervisor |
Mike Myers | Special Effects Technician |
Moira Shaughnessy | Wardrobe Supervisor |
Roweena Mackay | Wardrobe Assistant |