Ewen Bremner als Coco Brice | |
Kevin McKidd als Johnny | |
Stephen McCole als Boab | |
Jemma Redgrave als Jenny | |
Martin Clunes als Rory | |
Maurice Roëves als God | |
Arlene Cockburn als Kirsty | |
Michelle Gomez als Catriona | |
Gary McCormack als Larry | |
Jenny McCrindle als Evelyn | |
Garry Sweeney als Kev | |
Simon Weir als Tambo | |
Niall Greig Fulton als Alan | |
Malcolm Shields als Workmate | |
Tam Dean Burn als Alec | |
Irvine Welsh als Parkie | |
Barbara Rafferty als Doctor | |
Ronnie McCann als Andy | |
Cas Harkins als Skanko | |
Alison Peebles als Johnny's Mother | |
Alex Howden als Boab Snr | |
Annie Louise Ross als Doreen | |
Billy McElhaney als Felix, the Paramedic | |
Iain Andrew als Grant | |
Dennis O'Connor als PC Cochrane | |
John Gardner als Sgt Morrison | |
Katie Echlin als Wendy | |
Doug Eadie als Coco's Father | |
Andrea McKenna als Coco's Mother | |
Joanne Riley als New Girl | |
Ricky Callan als Tam the Driver | |
Stephen Docherty als Nurse Boyd | |
Jane Stabler als Emma | |
Pat Stanton als Barman | |
Stewart Preston als Rafferty |
Andrew Hulme | Editor |
Irvine Welsh | Screenplay |
Irvine Welsh | Novel |
Alex Usborne | Producer |
Paul McGuigan | Director |
Dan Mudford | Original Music Composer |
Alasdair Walker | Director of Photography |
David Muir | Producer |
Richard Bridgland | Production Design |
Mike Gunn | Production Design |
Rohan Banyard | Art Direction |
Jean Kerr | Art Direction |
Lynn Aitken | Costume Design |
Pam Tait | Costume Design |
Nikki Brannan | Assistant Makeup Artist |
Sarah Fidelo | Makeup Designer |
Susan Howard | Special Effects Makeup Artist |
Marilyn MacDonald | Makeup Designer |
Marie Rodgers | Assistant Makeup Artist |
Sara Barr | Production Manager |
Neil Calder | First Assistant Director |
Alison Goring | Second Assistant Director |
Ian Madden | First Assistant Director |
Karen McConnell | Second Assistant Director |
Kathleen Wishart | Second Assistant Director |
Jamie Baxter | Construction Manager |
Chris Cull | Property Master |
Kelvin Guy | Scenic Artist |
Cliona Harkin | Assistant Art Director |
Niki Longmuir | Assistant Art Director |
Rob McCallum | Storyboard Artist |
Tony Sheridan | Property Master |
Allan Brereton | Sound Recordist |
Tony Cook | Boom Operator |
Brian Howell | Sound Recordist |
Andrew Hulme | Sound Designer |
Alan MacNicol | Boom Operator |
Gerard Roche | Assistant Sound Editor |
Becky Thomson | Boom Operator |
Simon Giles | Visual Effects Supervisor |
Michael Scott-Law | Stunt Coordinator |
Simon Bray | Steadicam Operator |
Jamie Coulter | Key Grip |
Neil Davidson | Clapper Loader |
Stuart Farmer | Gaffer |
Alick Fraser | Clapper Loader |
Derek Guyer | Clapper Loader |
Frank McConologue | Lighting Technician |
Alan McSheehy | Focus Puller |
Terry Pate | Key Grip |
Al Rae | Steadicam Operator |
Howard Smith | Steadicam Operator |
Mick Toher | Lighting Technician |
Ruth Kirton | Assistant Costume Designer |
Mike Fraser | Negative Cutter |
Gavin McCarron | Negative Cutter |
Fiona Winning | Location Manager |
Dorothy Connolley | Script Supervisor |
Janis Watt | Script Supervisor |
Laura Cochrane | Production Coordinator |
Donald MacKinnon | Floor Runner |
Katie McCorkindale | Floor Runner |
Nic Muirson | Production Coordinator |