Michelle Yeoh als Evelyn Wang | |
Stephanie Hsu als Joy Wang / Jobu Tupaki | |
Ke Huy Quan als Waymond Wang | |
James Hong als Gong Gong | |
Jamie Lee Curtis als Deirdre Beaubeirdre | |
Tallie Medel als Becky Sregor | |
Jenny Slate als Big Nose | |
Harry Shum Jr. als Chad | |
Biff Wiff als Rick | |
Sunita Mani als TV Musical - Queen | |
Aaron Lazar als TV Musical - Soldier | |
Brian Le als Alpha Jumper - Trophy | |
Andy Le als Alpha Jumper - Bigger Trophy | |
Neravana Cabral als Security Guard | |
Chelsey Goldsmith als Security Guard | |
Craig Henningsen als Security Guard | |
Anthony Molinari als Police - Confetti | |
Dan Brown als Police - Salsa | |
Anthony N. als Police - Luchador | |
Cara Marie Chooljian als Alpha Jumper - Jogger | |
Randall Archer als Alpha Jumper - Edgelord | |
Efka Kvaraciejus als Alpha Jumper - SWAT | |
Peter Banifaz als Alpha RV Officer | |
Audrey Wasilewski als Alpha RV Officer | |
Li Jing als Kung Fu Master | |
Dylan Henry Lau als Young Boy Waymond | |
Boon Pin Koh als Maternity Doctor | |
Timothy Eulich als Laundromat Police | |
Daniel Scheinert als District Manager | |
Michiko Nishiwaki als Kung Fu Competitor / Co-Star | |
Jane Lui als Opera Evelyn (voice) | |
Jason Hamer als Raccacoonie Puppeteer | |
Timothy Ralston als Raccacoonie Puppeteer | |
Hiroshi Yada als Raccacoonie Puppeteer | |
Randy Newman als Raccacoonie (voice) (uncredited) | |
Amanda MacLeod als Dominatrix (uncredited) |
Joe Russo | Producer |
Anthony Russo | Producer |
Daniel Scheinert | Director |
Daniel Kwan | Director |
Jonathan Wang | Producer |
Josh Rudnick | Executive Producer |
Kelsi Ephraim | Set Decoration |
Meghan Heaney | Key Hair Stylist |
Amelia Brooke | Art Direction |
Jason Kisvarday | Production Design |
Sarah Halley Finn | Casting |
Larkin Seiple | Director of Photography |
Paul Rogers | Editor |
Tim Headington | Executive Producer |
Tim Headington | Producer |
Mike LaRocca | Producer |
Theresa Steele Page | Executive Producer |
Daniel Scheinert | Producer |
Michelle Chung | Makeup Department Head |
Erin Rosenmann | Key Makeup Artist |
Anissa Salazar | Hair Department Head |
Hiro Yada | Special Effects Makeup Artist |
Rod Smith | First Assistant Director |
Ken C. Wu | Second Second Assistant Director |
Joshua Bramer | Property Master |
Lia Burton | Set Designer |
David Duarte | Leadman |
Hunter Gorton | Set Dresser |
Sierra Harbison | Set Dresser |
Ian Lapidus | Set Dresser |
Michael Mahlon Orona | On Set Dresser |
Edward V. Pannozzo | Construction Buyer |
Michelle Peters | Graphic Designer |
Anne Stericker | Set Decoration Buyer |
Jason Charbonneau | Foley Artist |
Ian Chase | Sound Re-Recording Mixer |
Julie Diaz | ADR Supervisor |
Alexandra Fehrman | Sound Re-Recording Mixer |
Jacob Flack | Sound Effects Editor |
Judah Getz | ADR Mixer |
Elliot Hartley | ADR Mixer |
Brent Kiser | Sound Supervisor |
Brent Kiser | Sound Re-Recording Mixer |
Ron Mellegers | Foley Mixer |
Michael Miller | ADR Mixer |
Jamison Rabbe | ADR Mixer |
Daniel Raphael | Dialogue Editor |
Kailand C. Reilly | Sound Effects Editor |
Kirbie Seis | Boom Operator |
Andrew Twite | Sound Effects Editor |
Andrew Twite | Sound Designer |
Randy Wilson | Foley Mixer |
Charlie Bruchez | Special Effects Technician |
Jonathan Kombrinck | Special Effects Coordinator |
Evan Halleck | VFX Artist |
Zak Stoltz | Visual Effects Supervisor |
Narayana Cabral | Utility Stunts |
Elisabeth P. Carpenter | Stunt Double |
Timothy Eulich | Stunt Coordinator |
Chelsey Goldsmith | Utility Stunts |
Craig Henningsen | Stunts |
Alfred Hsing | Stunt Double |
Anthony N. | Stunts |
Gemma Nguyen | Stunt Double |
Kieran O'Connor | Stunt Double |
D.Y. Sao | Utility Stunts |
Matt Ardine | Gaffer |
Sylvain Chaux | First Assistant Camera |
Jonathan Dec | Second Assistant Camera |
Frederic Fayard | Lighting Technician |
Aaron M. Smith | "B" Camera Operator |
Brian Tebbets | Grip |
Cecilia Chi-ying Lau | Casting Assistant |
Djinous Rowling | Casting Associate |
Debe Waisman | Extras Casting |
Kevynn Brewer | Costumer |
Minnie Garcia | Assistant Costume Designer |
Martha Gretsch | Assistant Costume Designer |
Courtney Hess | Set Costumer |
Lisa Russey | Set Costumer |
Kristina Selby | Set Costumer |
Chantal Nightingale Thomas | Assistant Costume Designer |
Andrea Tsanas | Set Costumer |
Ambre Wrigley | Costume Coordinator |
Aashish D'Mello | Assistant Editor |
Zekun Mao | Assistant Editor |
Edward Messon | Assistant Location Manager |
Kelly Stuart | Location Manager |
Bruce Gilbert | Music Supervisor |
Dean Menta | Music Editor |
Lauren Mikus | Music Supervisor |
Katherine Gordon Miller | Music Editor |
Anna Humphries | Additional Script Supervisor |
Julia Schachter | Script Supervisor |
Shannon Ayers | Production Coordinator |
Ryan Cho | Production Assistant |
Jenny Choi | Production Assistant |
Daniel Eubanks | Set Production Assistant |
Sara Marko | Production Secretary |
Inman Young | Head of Production |
Shirley Kurata | Costume Design |
Abigail Bradley | Makeup Artist |
Christine Choi | Makeup Artist |
Dania Simental | Makeup Artist |
Alex Woehrle | Set Costumer |
Mitski | Songs |
Jeff Desom | VFX Artist |
Madelyn Wilkime | Set Decoration Buyer |
Ethan Feldbau | VFX Artist |
Matthew Wauhkonen | VFX Artist |
Zach Smothers | Digital Film Recording |
Ryan Lott | Original Music Composer |
Rafiq Bhatia | Original Music Composer |
Ian Chang | Original Music Composer |
Daniel Kwan | Writer |
Daniel Scheinert | Writer |
Jon Read | Co-Producer |
Daniel Kwan | Producer |
Benjamin Brewer | VFX Artist |
John Nasraway | Second Assistant Director |
Efka Kvaraciejus | Stunts |
David Byrne | Songs |