Edward James Olmos als Commander William Adama | |
Dean Stockwell als Brother Cavil | |
Michael Trucco als Samuel Anders | |
Grace Park als Lt. Sharon 'Boomer' Valerii | |
Michael Hogan als Colonel Saul Tigh | |
Callum Keith Rennie als Leoben Conoy | |
Kate Vernon als Ellen Tigh | |
Rick Worthy als Simon | |
Lymari Nadal als Giana O'Neill | |
Matthew Bennett als Aaron Doral | |
Rekha Sharma als Tory Foster | |
Tricia Helfer als Number Six / Shelly Godfrey | |
Alisen Down als Jean Barolay | |
Tiffany Lyndall-Knight als Hybrid | |
Alonso Oyarzun als Crewman Specialist Socinus | |
Colin Corrigan als Nowart | |
Diego Diablo Del Mar als Hillard | |
Aaron Douglas als Chief Galen Tyrol | |
Maya Washington als Sue Shaun | |
Luvia Petersen als Kai | |
Richard Yearwood als Marine | |
Alex Ferris als Boy | |
Tommy Europe als Rally | |
Bruce Dawson als Coach | |
Lawrence Haegert als Wheeler | |
Gina Vultaggio als Jemmy | |
Leah Cairns als Lt. Margaret 'Racetrack' Edmondson (archive footage) (uncredited) | |
Nicki Clyne als Cally Henderson (archive footage) (uncredited) | |
Alessandro Juliani als Felix Gaeta (archive footage) (uncredited) | |
Lucy Lawless als D'Anna Biers (archive footage) (uncredited) | |
Kandyse McClure als Anastasia Dualla (archive footage) (uncredited) | |
Tahmoh Penikett als Karl Agathon (archive footage) (uncredited) | |
Katee Sackhoff als Kara Thrace (archive footage) (uncredited) |
Edward James Olmos | Director |
Jane Espenson | Writer |
Maril Davis | Producer |
Ron French | Producer |
Glen A. Larson | Producer |
Paul M. Leonard | Producer |
Siân McArthur | Producer |
Andrew Seklir | Producer |
Gregg Tilson | Producer |
David Eick | Executive Producer |
Jane Espenson | Executive Producer |
Bear McCreary | Original Music Composer |
Michael Lim | Editor |
Andrew Seklir | Editor |
Ronald D. Moore | Executive Producer |
Stephen McNutt | Director of Photography |
Richard Hudolin | Production Design |
Jonathan Lancaster | Set Decoration |
Glenne Campbell | Costume Design |
Wayne Rose | Second Unit Director |
Lisle Fehlauer | Set Dresser |
Brendan Taylor | Set Dresser |
Maurice Woodworth | Set Dresser |
Tim Spencer | Camera Operator |
Darius de Andrade | Camera Trainee |
Jeff Trebenski | Gaffer |
Curt Griebel | Key Grip |
Andrew Mackie | Key Rigging Grip |
Ryan McMaster | Second Unit Director of Photography |
Katherine Wigzell | Assistant Costume Designer |
Linda Leduc | Costume Supervisor |
Vincenza Celentano | Assistant Makeup Artist |
Ankaraj Eden | Key Makeup Artist |
Patricia Murray | Key Makeup Artist |
Greg Hewett | Boom Operator |
Naan Spiess | Boom Operator |
Sam C. Lewis | Foley |
Richard Partlow | Foley Artist |
Daniel Colman | Sound Designer |
Rick Bal | Sound Mixer |
Daniel Colman | Supervising Sound Editor |
Andrew Chamberlayne | Special Effects Coordinator |
Jesse Toves | 3D Artist |
Ryan Schroer | Compositor |
Heather McAuliff | Digital Compositor |
Greg Behrens | Visual Effects Coordinator |
David Takemura | Visual Effects Coordinator |
Mike Gibson | Visual Effects Producer |
Kelly Whitfield | Visual Effects Production Assistant |
Gary Hutzel | Visual Effects Supervisor |
Mike Mitchell | Stunt Coordinator |
Matthew Gilna | Assistant Editor |
Michael Baber | Music Editor |
Steve Kaplan | Score Engineer |
David Reed | Script Coordinator |
Laurie Boyle | Production Accountant |
Carol Marks-George | Unit Publicist |
Harvey Frand | Producer |