Debrah Farentino als Whitney Taylor | |
Yvonne De Carlo als Mrs. Briggs | |
Jeffrey Combs als Colin Childress | |
Michael Deak als The Creature | |
Brian Robbins als Phillip Lemley | |
Pamela Bellwood als Amanda | |
Miranda Wilson als Lisa | |
Vince Edwards als Norman Meshelski | |
Floyd Levine als Taxi Driver |
John Carl Buechler | Director |
Don Mancini | Writer |
Bob Wynn | Producer |
Charles Band | Executive Producer |
Carl Dante | Original Music Composer |
Sergio Salvati | Director of Photography |
Barry Zetlin | Editor |
Anthony Barnao | Casting |
Roger McCoin | Art Direction |
John Carl Buechler | Makeup Effects |
John Carl Buechler | Creature Design |
William Butler | Makeup Effects |
Chet Zar | Makeup Effects |
John Carl Buechler | Modeling |
Joe Dolinich | Modeling |
Jeff Kennemore | Modeling |
Angelo Santucci | Art Direction |
Roberto Bessi | Executive In Charge Of Production |
Frank Hildebrand | Executive In Charge Of Production |
Pino Butti | Production Manager |
Serena Canevari | First Assistant Director |
Nicoletta Peyran | Second Assistant Director |
Debra Spidell | Production Coordinator |
Beatrice Arweiler | Production Coordinator |
Elide Cortesi | Script Supervisor |
Franco Bruni | Camera Operator |
Massimiliano Sano | Assistant Camera |
Daniele Cimini | Focus Puller |
Marco Pontecorvo | Clapper Loader |
Enrico Appetito | Still Photographer |
Primiano Muratori | Sound Mixer |
Maurizio Merli | Boom Operator |
Eugenio Raimondi | Gaffer |
Stelio Fioretti | Electrician |
Luigi Pasqualini | Electrician |
Paolo Anzellotti | Key Grip |
Lorenzo Dominici | Grip |
Rodolfo Ruzza | Grip |
Christina Pantoni | Assistant Set Dresser |
Claire Joseph | Costume Designer |
Tiziana Mancini | Wardrobe Coordinator |
Paola De Crescenzo | Wardrobe Assistant |
Lina Liberati | Seamstress |
Giuseppe Cancellara | Property Master |
Gianfranco Chianello | Props |
Manlio Rocchetti | Key Makeup Artist |
Maria Michisanti | Makeup Artist |
Aldo Signoretti | Hairstylist |
Giorgio Gregorini | Hairdresser |
Vicky Herman | Production Manager |
Liz Wartenberg | Unit Manager |
Tom Milo | First Assistant Director |
Jerry Goldberg | Second Assistant Director |
Carrie Morrow | Script Supervisor |
Rick Lamb | First Assistant Camera |
Michelle Pazer | Second Assistant Camera |
Jan Brodin | Sound Mixer |
David Essex | Gaffer |
Doug Chartier | Best Boy Grip |
James Lawrence Spencer | Key Grip |
Bill Hess | Art Department Assistant |
Joe Podnar Jr. | Scenic Artist |
Lisa Cacavas | Wardrobe Assistant |
Carlann Matz | Makeup & Hair |
Joe Viskocil | Pyrotechnician |
Molly Malloy | Set Medic |
Enzo Sisti | Production Accountant |
Ivano Todeschi | Painter |
Juliet Avola | Production Coordinator |
Tom Meshelski | Additional Editing |
Theresa Friedrich | Assistant Editor |
Giorgio De Vincenzo | Post Production Supervisor |
Giorgio Conti | Assistant Sound Editor |
Mark Cookson | Sound Effects |
Ted Kosciusko | Sound Re-Recording Mixer |
Lars Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Jonathan Bogner | Music Supervisor |
Cari Lutz | Music Coordinator |
Carl Dante | Orchestrator |