David Harbour als Hellboy / Anung Un Rama | |
Milla Jovovich als Vivienne Nimue, the Blood Queen | |
Ian McShane als Trevor "Broom" Bruttenholm | |
Sasha Lane als Alice Monaghan | |
Daniel Dae Kim als Ben Daimio | |
Thomas Haden Church als Lobster Johnson | |
Stephen Graham als Gruagach (voice) | |
Douglas Tait als Gruagach | |
Sophie Okonedo als Lady Hatton | |
Alistair Petrie als Lord Adam Glaren | |
Brian Gleeson als Merlin | |
Penelope Mitchell als Ganeida | |
Mark Stanley als Arthur | |
Emma Tate als Baba Yaga (voice) | |
Troy James als Baba Yaga | |
Mario de la Rosa als Esteban Ruiz / Camazotz | |
Ava Brennan als Alice's Mother | |
Anthony Delaney als Alice's Father | |
Atanas Srebrev als Agent Madison | |
Dawn Sherrer als Agent Strode | |
Markos Rounthwaite als Grigori Rasputin | |
Ilko Iliev als Professor Doctor Karl Ruprecht Kroenen | |
Joel Harlow als Von Krupt | |
Dimiter Banenkin als Leopold Kurtz | |
Vanessa Eichholz als Ilsa Hepstein | |
Nadya Keranova als Sister #1 | |
Maria Tepavicharova als Sister #2 | |
Ana Tabakova als Sister #3 | |
Terry Randal als Priest | |
Christopher Mata als Referee | |
Michael Heath als Butler | |
Rick Warden als Dr. Edwin Carp | |
Nitin Ganatra als August Swain | |
Kristina Klebe als Leni Riefenstahl | |
Charles Shannon als Sgt. Whitman | |
Carl Hampe als Sir Malcom Frost | |
Tony van Silva als Abbot | |
Josh Finan als Novice | |
Jonathan Steele als Huntsman | |
Simon Feek als M-11 Operative | |
Jasmine Audoux-Prevot als Baby Alice | |
Meglena Karalambova als Leprous Hag #1 | |
Anna Bankina als Leprous Hag #2 | |
Rut Rafailova als Leprous Hag #3 | |
Laila Morse als Mrs. Harker | |
Peter Oxley als Gunsmith | |
Nikolay Stanoev als Monk | |
Manal El-Feitury als Mother | |
Elizabeth Mehari Kahsai als Child in Parking Lot #1 | |
Said Barry Abdulai als Child in Parking Lot #2 | |
Katya Peneva als Sarah Bethany Hughes | |
Natasha Kaplinsky als Anchorwoman | |
Valentin Stojanov als Man #1 | |
Victor Rangelov als Man #2 | |
Vasil Tsvetkov als Man #3 | |
Joshua Samuel Hector als Man #4 | |
John Wolfe als Horse Knight (uncredited) |
Mike Mignola | Characters |
Neil Marshall | Director |
Andrew Cosby | Screenplay |
Lawrence Gordon | Producer |
Lloyd Levin | Producer |
Mike Richardson | Producer |
Christa Campbell | Producer |
Lati Grobman | Producer |
Paul Kirby | Production Design |
Lorenzo Senatore | Director of Photography |
Dessy Slavova | Stunt Double |
Benjamin Wallfisch | Original Music Composer |
Joel Harlow | Makeup Artist |
Mike Mignola | Comic Book |
Dan Hubbard | Casting |
Martin Cantwell | Sound Designer |
Les Weldon | Producer |
Vladimir Kaloyanov | Sound Mixer |
Rob Prynne | Sound Designer |
Ivan Rangelov | Supervising Art Director |
Nelly Teova | Key Hair Stylist |
Stephanie Collie | Costume Designer |
Philip Westgren | Producer |
Steven Begg | Visual Effects Supervisor |
Carl Hampe | Producer |
Matthew O'Toole | Producer |
Yana Stonayova | Makeup Designer |
Diyan Hristov | Second Unit Director |
Paul Carter | Sound Designer |
Yariv Lerner | Producer |
Martin Bernfeld | Editor |
Matthew Collinge | Sound Supervisor |
Joel Harlow | Creature Design |
Geo Ivanov | Camera Operator |
Andy Williams | Electrician |
Ivo Peitchev | Second Unit Director of Photography |
Todor Tunov | Construction Coordinator |
Dimitar Krustev | Drone Pilot |
Martin Nazlamov | Electrician |
Gareth Brough | Electrician |
Sergey Zhelezko | Epk Director |
Steve Krasznai | Steadicam Operator |
Mark Rogers | Still Photographer |
Samuel Cig | Phantom Operator |
Georgi Petkov | Key Grip |
Alessandro Troso | Art Direction |
Alison Harvey | Set Decoration |
Valentina Mladenova | Set Decoration |
Milen Stoilov | Electrician |
Martin Ward | Video Assist Operator |
Pat Crawford | Electrician |
Atanas Stoyanov | Key Rigging Grip |
Phil Humphries | Digital Imaging Technician |
Gareth Sheldon | Electrician |
Alexei Karagyaur | Art Direction |
Mariana Videnova | Art Department Coordinator |
Simon Tanner | Rigging Gaffer |
Jon Beacham | Camera Operator |
David Holliday | Key Grip |
Peter Chester | Gaffer |
Ivaylo Ivanov | Camera Operator |
Ivo Hristov | Electrician |
Stephen Hughes | Epk Camera Operator |
Ian Bird | Key Grip |
Tom Aldcroft | Aerial Camera |
Hristo Idakiev | Gaffer |
Sandro Magliano | Digital Imaging Technician |
Daniela Avramova | Key Makeup Artist |
Darren Hinchy | Visual Effects Editor |
Luís Tinoco | Visual Effects Supervisor |
John Haley | Visual Effects Supervisor |
Katrin Arndt | Visual Effects Producer |
Cyrielle Bounser | 3D Generalist |
Lazarin Kouchev | 3D Supervisor |
James Sutton | CG Supervisor |
Alessandro Pantanella | Compositing Supervisor |
Daniel Leung | Lighting Supervisor |
Tom Balogh | Visual Effects Editor |
Matt Kasmir | Visual Effects Supervisor |
Lauren Jerome | Casting Assistant |
Hrista Ilieva | Extras Casting |
Johanna Elf | Assistant Costume Designer |
Vyarka Sirkova | Set Costumer |
James Kinnings | Animation Director |
Greta Ruljevaite | Visual Effects Producer |
Frederick Vallée | 3D Generalist |
Loic Laurelut | Compositing Supervisor |
Dominik Trimborn | Visual Effects Supervisor |
Anna Gelinova | Costume Supervisor |
Anshul Mathuria | 2D Supervisor |
Sergey Kononenko | CG Supervisor |
Cristian Camaroschi | CG Supervisor |
B.R. Rajeev | CG Supervisor |
Shruti Janu | Senior Animator |
Violeta Lazarova | Key Hair Stylist |
Claire Robinson | Casting Associate |
Elena Melamed | Production Manager |
Will Howden | Special Effects Coordinator |
Andreas Giesen | CG Supervisor |
Erik Schneider | Compositing Supervisor |
Shaun Freeman | Lead Animator |
Andrey Hristozov | Visual Effects Editor |
Dobrinka Stamenkova | Costume Coordinator |
Luca Buonopane | 3D Generalist |
Kalin Stoyanov | VFX Artist |
Doris Huber | Visual Effects Producer |
Christopher Maslen | Visual Effects Supervisor |
Richard Clarke | Visual Effects Supervisor |
Georgi Dimitrov | Stunt Coordinator |
Yanka Doychinova | Wigmaker |
Katerina Goranova | Casting Assistant |
Jan Dieckmann | Textile Artist |
Tom Harris | Special Effects Supervisor |
Chris MacLean | Visual Effects Supervisor |
Stephanie Doherty | Contact Lens Technician |
Amy Clarke | Costume Supervisor |
Jesper Kjölsrud | VFX Supervisor |
Alex Brueckner | Visual Effects Editor |
Markus Degen | Visual Effects Supervisor |
Marina Proykova | Set Costumer |
Pablo M. Bravo | 3D Artist |
Hannes Drossel | CG Supervisor |
Anna Andreeva | Wigmaker |
Georgi Petrov Yakimov | Costumer |
Lyudmil Nikolov | Special Effects Supervisor |
Luke Groves | Visual Effects Producer |
Veselina Georgieva | Visual Effects Supervisor |
Markos Rounthwaite | Stunt Coordinator |
Lancel Reyes | Prosthetics |
Neil Wallace | First Assistant Director |
Janek Lender | Pre-Visualization Supervisor |
Cameron Scott | VFX Supervisor |
Nikolay Pachov | Visual Effects Editor |
Roopesh Gujar | Visual Effects Producer |
James Cooper | Visual Effects Supervisor |
Georgi Manchev | Fight Choreographer |
Cristina Patterson | Contact Lens Painter |
Rosen Georgiev | Costumer |
Davide Bigotto | 3D Generalist |
Julia Strack | Compositing Supervisor |
Nevena Dragoshinova | Visual Effects Editor |
David Danesi | Visual Effects Producer |
Martin Georgiev | Visual Effects Supervisor |
Sinead Sweeney | Contact Lens Designer |
Chris Diamantides | Wigmaker |
Charlie Rotheram | Extras Casting |
Antony Tanev | First Assistant Director |
Ivo Hristov | 3D Artist |
Lydia Kenton | 3D Generalist |
Nadia Miltcheva | 3D Modeller |
Matthias Winkler | CG Supervisor |
Mark Brown | Pre-Visualization Supervisor |
Kieran Waller | Visual Effects Editor |
Sonia Marques | Visual Effects Producer |
Marc Helwig | Executive Producer |
Lilly Blazewicz | Foley Editor |
Peter Burgis | Foley Artist |
Paul Carter | Sound Designer |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Sean Evans | Sound Editor |
Zoe Freed | Foley Artist |
Glen Gathard | Foley Mixer |
Rebecca Heathcote | Foley Artist |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Adam Oakley | Foley Editor |
Adam Bourne | Foley Editor |
Johan Lindqvist | Motion Capture Artist |
Mike Kerr | Songs |
Ben Thatcher | Songs |
Maya Markova | Third Assistant Director |
Ivailo Dimitrov | Stunt Double |
Dimiter Doichinov | Stunt Double |
Asen Asenov | Stunts |
Georgi Dimitrov | Stunts |
Angel Angelov | Stunts |
Miloslav Dimitrov | Stunts |
Ivan Iliev | Stunt Double |
Radoslav Ignatov | Stunt Double |
Genko Ivanov | Stunt Double |
Kiril Ivanov | Stunts |
Alexander Hristov | Stunts |
Viktor Hristov | Stunts |
Milen Kaleichev | Stunts |
Georgi Karadjov | Stunts |
Donovan Louie | Stunt Double |
Angel Lukanov | Stunts |
Stilyan Mavrov | Stunt Double |
Georgi Manchev | Stunts |
Emil Petkov | Stunts |
Rumen Petrov | Stunts |
Radka Petkova | Stunt Double |
Elitsa Razheva | Stunts |
Victor Rangelov | Stunts |
Vasil Simeonov | Stunts |
Rayna Sirmina | Stunt Double |
Valentin Stoyanov | Stunt Double |
Simeon Spasov | Stunts |
Kiril Todorov | Stunts |
Tony van Silva | Stunt Driver |
Svetislav Tsanov | Stunt Double |
Vencislav Stojanov | Stunts |
Tihomir Vinchev | Stunts |
Ivan Vodenicharov | Stunts |
John Wolfe | Stunts |
Yordan Zahariev | Stunts |
Vasil Yordanov | Stunts |