Andrzej Chyra als Jerzy | |
Maja Ostaszewska als Anna | |
Artur Żmijewski als Andrzej | |
Danuta Stenka als General's Wife | |
Jan Englert als General | |
Magdalena Cielecka als Agnieszka | |
Agnieszka Glińska als School Director | |
Paweł Małaszyński als Pilot Lieutenant | |
Maja Komorowska als Professor's Wife | |
Władysław Kowalski als Professor U. J. | |
Antoni Pawlicki als Tadeusz | |
Agnieszka Kawiorska als Ewa | |
Сергей Гармаш als Captain Popow | |
Joachim Paul Assböck als Müller | |
Waldemar Barwiński als Officer Samobójca | |
Sebastian Bezzel als Propaganda Abteilung Officer | |
Jacek Braciak als Klin | |
Stanisław Brudny als Fugitive | |
Stanisława Celińska als Stasia | |
Leon Charewicz als Investigator | |
Waldemar Czyszak als Stonemason | |
Alicja Dąbrowska als Actress | |
Oleg Drach als Commissary | |
Aleksander Fabisiak als Teacher | |
Wiktoria Gąsiewska als Nika | |
Krzysztof Globisz als Professor | |
Krzysztof Kolberger als Canon | |
Zbigniew Kozłowski als Policeman #1 | |
Rafał Kronenberger als General's Aide | |
Roman Leus als Agitator | |
Janusz Łagodziński als WP Officer | |
Olgierd Łukaszewicz als Priest | |
Maria Maj als Wasilewska's Voice on Radio (voice) | |
Tomasz Międzik als Starost | |
Józef Mika als Interpreter | |
Andrzej Pieczyński als German Officer #1 | |
Leszek Piskorz als Confessor | |
Waldemar Pokromski als Barber | |
Dariusz Poleszak als German Officer #2 | |
Jakub Przebindowski als Vicar | |
Anna Radwan als Elżbieta - Anna's Sister | |
Jacek Romanowski als Rector U. J. | |
Rafał Sadowski als Policeman #2 | |
Oleh Savkin als NKVD Officer | |
Dariusz Toczek als Secret Police Agent | |
Tadeusz Wojtych als Photographer | |
Wiesław Wójcik als Postman | |
Krystyna Zachwatowicz als Mrs. Greta | |
Ilja Zmiejew als Russian Officer |
Andrzej Wajda | Director |
Michał Kwieciński | Producer |
Ewa Brodzka | Casting |
Wiesława Chojkowska | Set Decoration |
Milenia Fiedler | Editor |
Paweł Edelman | Director of Photography |
Dorota Wolnicka-Szcześniak | Visual Effects Producer |
Rafał Listopad | Editor |
Piotr Sobociński Jr. | Camera Operator |
Jarosław Sawko | Visual Effects Supervisor |
Marta Broczkowska | Music Supervisor |
Jeremi Prokopowicz | Camera Operator |
Magdalena Dipont | Production Design |
Andrzej Glacel | Steadicam Operator |
Jacek Hamela | Sound |
Tomasz Matraszek | Makeup Designer |
Magdalena Biedrzycka | Costume Designer |
Agnieszka Glińska | First Assistant Director |
Katarzyna Fukacz-Cebula | Executive Producer |
Krzysztof Mieszkowski | Camera Operator |
Marek Wronko | Sound |
Kamil Przełęcki | Production Manager |
Ryszard Melliwa | Production Design |
Władysław Pasikowski | Screenplay |
Waldemar Pokromski | Makeup Designer |
Andrzej Szenajch | Costume Designer |
Andrzej Mularczyk | Novel |
Marek Cydorowicz | Second Unit Director |
Ewa Brodzka | Second Unit Director |
Kamilla Chołoniewska | Script Supervisor |
Marek Rajca | Technical Advisor |
Przemysław Nowakowski | Screenplay |
Anna Zenowicz | Script Supervisor |
Andrzej Wajda | Screenplay |
Ryszard Janikowski | Stunt Coordinator |
Leszek Freund | Sound |
Marek Kukawski | Production Design |
Krzysztof Penderecki | Original Music Composer |
Stanisław M. Jankowski | Technical Advisor |
Dominique Lesage | Co-Producer |
Jan Kwieciński | Assistant Director |
Artur Bartos | Special Effects |
Piotr Woźniak-Starak | Assistant Director |