Jesse Eisenberg als Marcel | |
Ed Harris als George S. Patton | |
Clémence Poésy als Emma | |
Matthias Schweighöfer als Klaus Barbie | |
Bella Ramsey als Elsbeth | |
Géza Röhrig als Georges Loinger | |
Félix Moati als Alain | |
Vica Kerekes als Mila | |
Martha Issová als Flora | |
Karl Markovics als Charles Mangel | |
Arndt Schwering-Sohnrey als Max Rheinemert | |
Alex Fondja als Frederique | |
Aurélie Bancilhon als Dominique | |
Alicia von Rittberg als Regine | |
Louise Morell als Marcel's Mother | |
Wolfgang Ceczor als Old Man on Train | |
Philip Lenkowsky als Father Montluc | |
Edgar Ramírez als Sigmund (Elsbeth's Father) | |
Klára Issová als Judith (Elsbeth's Mother) | |
Dimitri Storoge als Vichy Officer | |
Felicity Montagu als Mrs. Garner (Emma's Mother) | |
Steffen Jung als Tall Guy at the Bar | |
Michael Koschorek als Waiter at the Bar | |
Werner Biermeier als Swiss Hunter | |
Ryan Hadaller als Jason Baker | |
Maxim Boubin als Joseph on the Tree | |
Tobias Gareth Elman als Joseph | |
Wolf Sielaff als Peasant | |
Ludvík Bohadlo als Peasant's Son |
Jonathan Jakubowicz | Director |
Jonathan Jakubowicz | Writer |
M.I. Littin-Menz | Director of Photography |
Christian Angermayer | Executive Producer |
Nik Bower | Executive Producer |
Christelle Conan | Executive Producer |
Frank Kusche | Executive Producer |
Thorsten Schumacher | Producer |
Lars Sylvest | Producer |
Stephanie Hayward-Schneider | Executive Producer |
Matthias Schweighöfer | Producer |
Simon Happ | Executive Producer |
Deepak Nayar | Executive Producer |
Nicolas Paalzow | Executive Producer |
Nicolas Sandler | Executive Producer |
Klemens Hallmann | Executive Producer |
Wei Han | Executive Producer |
Stephanie Schettler-Köhler | Producer |
Patrick Zorer | Producer |
Carlos Garcia de Paredes | Producer |
Dan Maag | Producer |
Marco Beckmann | Producer |
Marc Grewe | Line Producer |
Jonathan Jakubowicz | Producer |
Claudine Jakubowicz | Producer |
Silvia Schmidt | Executive Producer |
Pavel Šolc | Line Producer |
Maya Kvetny | Casting |
Adela Háková | Art Direction |
Pierre Pfundt | Art Direction |
Raymond Boy | Storyboard Artist |
Daniel Eisenmann | Makeup Artist |
Lizzie Lawson | Makeup Designer |
Miroslav Sedlácek | Property Master |
Martin Maryška | First Assistant Camera |
Stefanie Schroeter | Assistant Costume Designer |
Frédéric Batier | Still Photographer |
Charlotte Chang | Makeup Artist |
Tomas Voth | Production Design |
Carolina Bolatti | Visual Effects Coordinator |
Carsten Klockow | Electrician |
Christian Saalfeld | Gaffer |
Adriana Luna | Art Direction |
Martin Prýca | Special Effects Supervisor |
Stanislava Šlosserová | Costume Supervisor |
Yoshua Berkowitz | Steadicam Operator |
Anna Brandt | Assistant Costume Designer |
Mathias Linke | Electrician |
Vojtěch Votýpka | Electrician |
Jonathan Jakubowicz | Editor |
Jan Rott | Property Master |
Dietmar Haupt | Rigging Gaffer |
Alexander Berner | Editor |
Ernestine Hipper | Set Decoration |
Benedict Hoermann | First Assistant Director |
Mimi Violette | Graphic Designer |
Dan Navratil | Leadman |
Anna Hornofová | Set Dresser |
Barbora Elznicova | Costumer |
Klára Skřenková | Assistant Property Master |
Katharina Ost | Costume Design |
Pavel Vojtisek | Assistant Art Director |
Rodrigo S. Tomasso | Visual Effects Supervisor |
Kerstin Grund | Assistant Set Decoration |
Markus Müller | Electrician |
Thibault Arnold | ADR Mixer |
Frank Heidbrink | Sound Mixer |
Christina Isabell Molitor | Set Costumer |
Stefan Busch | Supervising Sound Editor |
Ludvík Bohadlo | Sound Mixer |
Stanislav Kejval | ADR Recordist |
Max Bauer | Foley Artist |
Normann Büttner | Foley Editor |
Benjamin A. Rosenkind | Sound Re-Recording Mixer |
Nina Kötter | Continuity |
Angelo Milli | Original Music Composer |
Lizzie Lawson | Hair Designer |
Tobias Pollok | Production Manager |
Alex Gavigan | Second Assistant Director |
Christian Vennefrohne | Post Production Supervisor |
Stefanie Butscheidt | Graphic Designer |