Craig Sheffer als Aaron Boone | |
Anne Bobby als Lori Desinger | |
David Cronenberg als Dr. Philip K. Decker | |
Charles Haid als Captain Eigerman | |
Hugh Quarshie als Detective Joyce | |
Hugh Ross als Narcisse | |
Doug Bradley als Dirk Lylesberg | |
Catherine Chevalier als Rachel | |
Malcolm Smith als Ashberry | |
Bob Sessions als Pettine | |
Oliver Parker als Peloquin | |
Debora Weston als Sheryl Ann | |
Nicholas Vince als Kinski | |
Simon Bamford als Ohnaka | |
Christine McCorkindale als Shuna Sassi | |
John Agar als Gas Station Attendant / Victim | |
Jack Bennett als (voice) | |
Alexis De La Rocha als (voice) | |
Kim Robertson als Babette | |
Nina Robertson als Babette | |
Tony Bluto als Leroy Gomm | |
Vincent Keene als Devil Lude | |
Bernard Henry als Baphomet | |
Richard Van Spall als Drummer | |
David Young als Otis and Clay | |
Valda Aviks als Mellissa Rickman | |
Mac McDonald als Lou Rickman | |
Richard Bowman als Rickman Boy | |
McNally Sagal als Motel Receptionist | |
Daniel Kash als Labowitz | |
Bradley Lavelle als Cormack | |
Stephen Hoye als Gibbs | |
Tom Hunsinger als Tommy | |
George Roth als Kane | |
Peter Marinker als Pathologist | |
Lindsay Holiday als Morgue Assistant | |
Kenneth Nelson als Emergency Doctor | |
Carolyn Jones als Emergency Nurse | |
Ted Maynard als Bartender | |
Mitch Webb als Jail Cell Doctor | |
Eric Loren als Ambush Cop | |
Peter Atkins als Man in Club |
Chris Cunningham | Modeling |
Clive Barker | Novel |
Clive Barker | Screenplay |
Clive Barker | Director |
Mark Goldblatt | Editor |
Ann Hollowood | Costume Design |
James G. Robinson | Executive Producer |
Neill Gorton | Makeup Effects |
Danny Elfman | Original Music Composer |
Ricky Eyres | Art Direction |
Steve Painter | Makeup Effects |
Gabriella Martinelli | Producer |
Richard Marden | Editor |
Steve Hardie | Production Design |
Robin Vidgeon | Director of Photography |
Chris Webb | Stunts |
Kathy Sinclair | Stand In |
Jamie White | Carpenter |
Bruce Nyznik | Supervising Sound Editor |
Manuel Beccaro | Special Effects Makeup Artist |
Wayne Michaels | Stunt Coordinator |
Louis H. Lavelly | Camera Operator |
Ben Rock | Thanks |
Mark Jones | Special Effects Makeup Artist |
Peter Freeman | Second Assistant Director |
Tom Brown | Assistant Art Director |
Oscar Mitt | Sound |
Neil Culley | Camera Operator |
Nick Powell | Stunts |
Sara-Jane Valentine | Assistant Editor |
Andy Armstrong | Action Director |
Tim Lewis | Second Assistant Director |
Julian Parry | Modelling Supervisor |
Steve Whyment | Stunts |
Gary Hutchings | Grip |
Shirley Walker | Conductor |
John Oxlade | Armorer |
Joe Thornton | Production Manager |
Tom Brown | Draughtsman |
Destiny Borden | Sound Editor |
Junior Tomlin | Special Effects Technician |
Cliff Culley | Matte Painter |
Rory Fellowes | Animation |
Valentino Musetti | Stunts |
Nigel Seal | Assistant Camera |
Chris Fitzgerald | Special Effects Makeup Artist |
William Parnell | Assistant Sound Editor |
Keith Blake | Focus Puller |
Andrew Furtado | Additional Editor |
Simon McNair Scott | Location Manager |
Sally Boldt | Music Editor |
David Ari Leon | Orchestrator |
Gary Bunn | Prosthetics |
James Ashwill | Foley Mixer |
Tommy Staples | Boom Operator |
Perry Davey | Stunts |
Billy Horrigan | Stunts |
Bronco McLoughlin | Stunts |
Colin Skeaping | Stunts |
Bob Bridges | Second Assistant Camera |
David Worley | Camera Operator |
Steve Bartek | Orchestrator |
Tom Brown | Music |
Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Rick Hart | Sound Re-Recording Mixer |
Geoffrey Portass | Special Effects |
Peter Kuran | Animation |
Murray Close | Still Photographer |
Daryl Bristow | Wardrobe Supervisor |
Shirley Walker | Additional Music |
Stephen Imhoff | Thanks |
Shaune Harrison | Special Effects Makeup Artist |
Jim Dowdall | Stunts |
Richard Hammatt | Stunts |
Jessica Dwyer | Thanks |
Mark Alan Miller | Producer |
Mark Coulier | Special Effects Makeup Artist |
Paul Jones | Makeup Designer |
Bruce Nyznik | Sound Designer |
Paul Clancy | Special Effects Technician |
Dave Chagouri | Special Effects |
Tom Boyd | Musician |
Shirley Walker | Orchestrator |
Kieron Phipps | First Assistant Director |
Ralph McQuarrie | Concept Artist |
Justin Cruse | Sound Mixer |
Cynthia Haagens | ADR Editor |
Karl Watkins | Camera Operator |
Sadie Eden | Stunts |
Terry Richards | Stunts |
Michael G. Plumides Jr. | Executive Producer |
Tony Gardner | Special Effects Makeup Artist |
Heather Jones | Key Hair Stylist |
Les Wiggins | Sound Editor |
Marcus Richardson | Special Effects Assistant |
David Litchfield | Camera Operator |
Tracey Eddon | Stunts |
Sean McCabe | Stunts |
Andy Armstrong | Stunt Coordinator |
Bob Badami | Music Editor |
Libbie Barr | Script Supervisor |
Robbie Drake | Special Effects Technician |
David Barron | Associate Producer |
David Barron | Production Supervisor |
Mark William Robinson | Assistant Makeup Artist |
Peter Palmer | Set Dresser |
Linda Folk | Foley Editor |
Jay Wilkinson | Sound Effects Editor |
Frank Henson | Stunts |
Mark McBride | Stunts |
John Midgley | Sound Mixer |
George Tarrant | Sound Mixer |
Cris Alex | Thanks |
Ralph McQuarrie | Title Designer |
Paul Jennings | Stunts |
Bill Weston | Stunts |
John Ward | Steadicam Operator |
Benjamin Stuart Thompson | Assistant Art Director |
Solange S. Schwalbe | Foley Supervisor |
Kate Murray | Makeup Effects |
Gary A. Williams | Dolly Grip |
Robert Fernandez | Scoring Mixer |
Aileen Seaton | Key Makeup Artist |
Jesse V. Johnson | Third Assistant Director |
Graeme Purdy | Standby Property Master |
Ian Brown | Special Effects Makeup Artist |
Chris Corbould | Special Effects Supervisor |
Terry Adlam | Matte Painter |
Bob Bell | Matte Painter |
Andy Bradford | Stunts |
Max Faulkner | Stunts |
Wayne Michaels | Stunts |
Peter Boita | Associate Editor |
Alan Harris | Stand In |
David Robinson | Executive Producer |
Joe Roth | Co-Producer |
Terence 'Doc' Popolo Rubbio | Special Effects Makeup Artist |
Neville Buchanan | Special Effects |
Darrell Guyon | Special Effects Technician |
Bob Keen | Special Effects |
Greg Powell | Stunts |
Clive Mackey | Clapper Loader |
Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Andrew Wilkinson | Weapons Master |
Ryan Danhauser | Thanks |
Steve Dillon | Thanks |
Andrew Kasch | Thanks |
Grant Mason | Special Effects Makeup Artist |
David Allday | Draughtsman |
Steve Ede | Construction Manager |
Jack Collins | Electrician |
Gary Donoghue | Electrician |
Steve Foster | Chief Lighting Technician |
Ian Madden | Electrician |
John O'Callaghan | Electrician |
Ray Wardley | Electrician |
Ira Friedlander | Production Accountant |
Sheldon Katz | Production Controller |
Will Tyler | Production Accountant |
Doug Robinson | Stunts |