Danny Glover als Capt. Sam Cahill | |
Ray Liotta als Capt. T.C. Doyle | |
Denis Leary als Lt. David Poole | |
Doug E. Doug als Sp4 Harvey (H.A.) Ashford | |
Corin Nemec als Sp5 Lawrence Farley | |
Dinh Thien Le als Linh | |
Tchéky Karyo als Goddard | |
Hoang Ly als Colonel Nguyen | |
Vo Trung Anh als Lt. Quang, NVA | |
Marshall Bell als Colonel Pederson | |
James Hong als Y B'ham | |
Long Nguyen als Jhon | |
Tim Kelleher als C-123 Pilot | |
Scott N. Stevens als C-123 Co-Pilot | |
Kevin LaRosa als Irish, Huey Pilot #1 | |
Christopher Ward als Cowboy, Huey Co-Pilot | |
Robert Kevin Miller als Huey Gunner #1 | |
Raymond Cruz als Staff Sergeant Adams |
Simon Wincer | Director |
Jim Kouf | Writer |
Gene Quintano | Writer |
David Newman | Original Music Composer |
Penelope L. Foster | Co-Producer |
Russell Boyd | Director of Photography |
Brian Bansgrove | Gaffer |
John Bramley | Still Photographer |
Colin Chase | Best Boy Electric |
Shaun Conway | Best Boy Electric |
Matthew Copping | Grip |
Alan R. Disler | First Assistant Camera |
Nathaniel James Dunn | Key Grip |
Geoff Full | Key Grip |
Warren Grieef | Dolly Grip |
Douglas S. Holgate | First Assistant Camera |
Frank M. Holgate | Camera Operator |
Darrin Keough | First Assistant "B" Camera |
Brett Matthews | Second Assistant "B" Camera |
Bob Miyamoto | Key Grip |
John Platt | First Assistant Camera |
Don Reddy | Camera Operator |
David Shaw | Best Boy Grip |
Brad Shield | "B" Camera Operator |
Brad Shield | Steadicam Operator |
Todd R. Smith | Key Grip |
Nick Watt | Second Assistant Camera |
Steven Felder | Unit Production Manager |
Robert Donaldson | First Assistant Director |
Mike Fenton | Casting |
Julie Ashton | Casting |
Edward Gold | Co-Executive Producer |
Rosanna Norton | Costume Design |
O. Nicholas Brown | Editor |
Paul Peters | Production Design |
Ted Field | Executive Producer |
Robert W. Cort | Executive Producer |
Diane Nabatoff | Producer |
David Madden | Producer |
Lisa C. Satriano | Second Assistant Director |
Lisette Thomas | Art Direction |
Steve Spence | Art Direction |
Jim Erickson | Set Decoration |
Victor J. Zolfo | Assistant Set Decoration |
Jeff Balsmeyer | Storyboard Artist |
Charles Stewart | Property Master |
Salvador Pérez Jr. | Assistant Costume Designer |
Judy Lovell | Makeup & Hair |
Diane Hammond | Makeup Artist |
Kashka Banjoko | Hairstylist |
Guy Norris | Stunt Coordinator |
Elizabeth S. Barton | Script Supervisor |
Ben Osmo | Sound Mixer |
Gerry Nucifora | Boom Operator |
Bryan H. Carroll | First Assistant Editor |
Tom Villano | Music Editor |
Bob Kaiser | Color Timer |
John Roesch | Foley Artist |
Hilda Hodges | Foley Artist |
Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Carolyn Tapp | Foley Recordist |
Larry Singer | Supervising ADR Editor |
Nicholas Korda | ADR Editor |
Craig A. Dellinger | ADR Editor |
Doc Kane | ADR Mixer |
Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Mel Metcalfe | Sound Re-Recording Mixer |
Dean A. Zupancic | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Lessa | Visual Effects Supervisor |
Josie Batorski | Studio Teacher |
Lee Anne Muldoon | Unit Publicist |
John Orlebeck | Transportation Coordinator |
Tony Brubaker | Stunts |
Dane Farwell | Stunts |