Sylvester Stallone als John Rambo | |
Richard Crenna als Trautman | |
Marc de Jonge als Coronel Zaysen | |
Kurtwood Smith als Griggs | |
Spiros Focás als Masoud | |
Sasson Gabai als Mousa | |
Doudi Shoua als Hamid | |
Randy Raney als Kourov | |
Marcus Gilbert als Tomask | |
Alon Abutbul als Nissem | |
Mahmoud Assadollahi als Rahim | |
Yosef Shiloach als Khalid | |
Harold Diamond als Stick Fighter | |
Mati Seri als Gun Dealer | |
Hany Said El Deen als Gun Dealer | |
Shaby Ben-Aroya als Uri | |
Marciano Shoshi als Afghan Girl | |
Sadiq Tawfik als Helicopter Person | |
Julian Patrice als Helicopter Person | |
Tal Kastoriano als Helicopter Person | |
Benny Bruchim als Helicopter Person | |
Tikva Aziz als Helicopter Person | |
Milo Rafi als Helicopter Person | |
Clark Acton als Afghani Freedom Fighter (uncredited) | |
R.T. Freeman als Afghan Warrior (uncredited) | |
Iyad Hajjaj als Arabic Shop Assistant (uncredited) | |
Paul Dion Monte als Russian Gunner (uncredited) |
Joy Todd | Casting |
Thomas L. Fisher | Special Effects |
Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Peter MacDonald | Director |
James R. Symons | Editor |
Vic Armstrong | Stunt Coordinator |
Buzz Feitshans | Producer |
Bill Kenney | Production Design |
John Stanier | Director of Photography |
Richard La Motte | Costume Design |
O. Nicholas Brown | Editor |
Michael Dittrick | Music Editor |
Andrew London | Editor |
Giannetto De Rossi | Makeup Artist |
William Mesa | Visual Effects Supervisor |
Sylvester Stallone | Screenplay |
Pier Luigi Basile | Art Direction |
Adrian Gorton | Art Direction |
Donna Barrett Gilbert | Hairstylist |
Rodger Pardee | Sound Editor |
Kenny Bates | Stunts |
Sheldon Lettich | Screenplay |
Edward Warschilka | Editor |
Alan Cassie | Art Direction |
Benjamín Fernández | Art Direction |
Andrew G. Vajna | Executive Producer |
Greg Papalia | Set Designer |
Ronit Ravich-Boss | Script Supervisor |
Tony Munafo | Associate Producer |
Terry Collis | Production Manager |
Michael Fuller | Unit Production Manager |
Harry Hauss | Pilot |
David Morrell | Characters |
Giorgio Postiglione | Set Decoration |
Kenneth Hall | Music Editor |
Charles Bella | Pilot |
Delia Circelli | Production Coordinator |
Mario Kassar | Executive Producer |
Charles Murray | Unit Production Manager |
Wayne Fitzgerald | Title Designer |
Panyawadee Sangchai | Props |
Moshe Levin | Camera Operator |
Christy Richmond | Assistant Sound Editor |
Yossi Yarkoni | Boom Operator |
Solange S. Schwalbe | Sound Editor |
Mark De Alessandro | Stunt Double |
John Sweeney | Assistant Property Master |
Sidney Sidell | Assistant Camera |
Rami Siman-Tov | Focus Puller |
Danny ben Menahem | Gaffer |
Itzik Ben-Aroya | Key Grip |
Lorane Mitchell | Sound Editor |
Eli Yarkoni | Sound Mixer |
Mark Rich | Property Master |
Carlo Postiglione | Props |
Michelle Pleis | Assistant Sound Editor |
Sam Moore | Property Master |
Bob Bridges | Clapper Loader |
Don Charles McGovern | Stunt Double |
Larry Verne | Construction Coordinator |
David J. Negrón Jr. | Storyboard Artist |
Dave Friedman | Still Photographer |
Jacob Bukman | Key Grip |
Earl Sampson | Boom Operator |
Steve Bartlett | Sound |
Tony Didio Jr. | Armorer |
Howard Fannon | Props |
Timothy E. Wade | Camera Operator |
Tony Rowland | Key Grip |
Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Fred J. Brown | Supervising Sound Editor |
Yuda Tatarko | Best Boy Electric |
Louis H. Lavelly | Camera Operator |
John Campbell | Camera Operator |
Carol Fisher-Mann | Seamstress |
Shelley Brown | Assistant Sound Editor |
Ross Taylor | Foley Artist |
Ron Reedy | Props |
Gerard Jakubowicz | Second Assistant Camera |
Margie O'Malley | Foley Artist |
Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Yoav Peled | Pilot |
Victoria Rose Sampson | Sound Editor |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Yoni Hamenachem | Still Photographer |
Evelyn Dutton | Foley Artist |
Moshe Bukman | Grip |
Michael T. Travers | Grip |
William B. Kaplan | Sound Mixer |
Frank Leasure | Propmaker |
Bob Rose | Key Grip |
Linda Folk | Sound Editor |
Constance A. Kazmer | ADR Editor |
Michele Sharp | Sound Editor |
Roy Matthews | Pilot |
Mike De Luca | Security |
Lucy Coldsnow-Smith | ADR Editor |
Lauren Palmer | ADR Editor |
Syd Stembridge | Armorer |
Dave Lowry | Stunts |
Dick Ziker | Stunts |
Michael Westmore | Special Effects Makeup Artist |
Kamal Haasan | Makeup Artist |
Steven Lambert | Stunts |
Gary Epper | Stunts |
Freddie Hice | Stunts |
Gary McLarty | Stunts |
Bob Orrison | Stunts |
Danny Epper | Stunts |
Mic Rodgers | Stunts |
Johnny Hock | Utility Stunts |
Tom Elliott | Stunts |