Kathleen Turner als Beverly Sutphin | |
Sam Waterston als Eugene Sutphin | |
Ricki Lake als Misty Sutphin | |
Matthew Lillard als Chip Sutphin | |
Scott Morgan als Detective Pike | |
Walt MacPherson als Detective Gracey | |
Justin Whalin als Scotty | |
Patricia Dunnock als Birdie | |
Lonnie Horsey als Carl | |
Mink Stole als Dottie Hinkle | |
Mary Jo Catlett als Rosemary Ackerman | |
John Badila als Mr. Stubbins | |
Kathy Fannon als Betty Sterner | |
Doug Roberts als Ralph Sterner | |
Traci Lords als Carl's Date | |
Tim Caggiano als Marvin Pickles | |
Jeff Mandon als Howell Hawkins | |
Colgate Salsbury als Father Boyce | |
Patsy Grady Abrams als Mrs. Jenson | |
Richard Pilcher als Herbie Hebden | |
Beau James als Timothy Nazlerod | |
Stan Brandorff als Judge | |
Kim Swann als Luann Hodges | |
Suzanne Somers als Suzanne Somers | |
Bus Howard als Gus | |
Alan J. Wendl als Sloppy | |
Patricia Hearst als Juror #8 | |
Nancy Robinette als Jury Forewoman | |
Peter Bucossi als Rookie Cop | |
Loretto McNally als Policewoman | |
Wilfred E. Williams als Press A | |
Joshua L. Shoemaker als Court TV Reporter | |
Rosemary Knower als Court Groupie A | |
Susan Lowe als Court Groupie B | |
John Calvin Doyle als Carl's Brother | |
Mary Vivian Pearce als Book Buyer | |
Brigid Berlin als Mean Lady | |
Jordan Brown als Police Officer | |
Anthony 'Chip' Brienza als Vendor | |
Jeffrey Pratt Gordon als Flea Market Boy | |
Shelbi Clarke als Flea Market Girl | |
Nat Benchley als Macho Man | |
Kyf Brewer als Dealer | |
Teresa R. Pete als Baby's Mother | |
Zachary S. Pete als Church Baby | |
Richard Pelzman als Doorman | |
Chad Bankerd als Kid A | |
Johnny Alonso als Kid B | |
Robert Roser als Kid C | |
Mike Offenheiser als Joe Flowers | |
Lee Hunsaker als Girl | |
Michael S. Walter als Burglar A | |
Mojo Gentry als Burglar B | |
Gwendolyn Briley-Strand als Mrs. Taplotter | |
Jennifer Mendenhall als Reporter | |
Joan Rivers als Joan Rivers | |
Catherine Anne Hayes als TV Serial Hag | |
Susan Duvall als Lady C | |
Valerie Yarborough als Press | |
Jordan Young als Kid | |
Jennifer Finch als Camel Lips | |
Suzi Gardner als Camel Lips | |
Demetra Plakas als Camel Lips | |
Donita Sparks als Camel Lips | |
John A. Schneider als Husband A | |
Lyrica Montague als Court Clerk | |
Bess Armstrong als Eugene Sutphin's Nurse (uncredited) | |
Greg Coale als Birdie's Father (uncredited) | |
Kim McGuire als Stage Diver (uncredited) | |
John Poague als Cop (uncredited) | |
Al Sotto als Club Kid (uncredited) | |
John Waters als Ted Bundy (voice) (uncredited) |
John Waters | Director |
Basil Poledouris | Original Music Composer |
Janice Hampton | Editor |
Robert M. Stevens | Director of Photography |
John Fiedler | Producer |
John Waters | Writer |
Bones Howe | Music Supervisor |
Paula Herold | Casting |
Pat Moran | Casting |
Erica Huggins | Editor |
Joseph M. Caracciolo Jr. | Executive Producer |
Mark Tarlov | Producer |
David J. Bomba | Art Direction |
Betty Beebe | Makeup Artist |
Vincent Peranio | Production Design |
Susan Kessel | Set Decoration |
E. Thomas Case | Makeup Artist |
Rick Angelella | Sound Mixer |
Mark Berger | Sound Re-Recording Mixer |
Frank E. Eulner | Sound Editor |
Ernie Fosselius | Sound Editor |
John Nutt | Supervising Sound Editor |
David Parker | Sound Re-Recording Mixer |
E. Jeane Putnam | Sound Editor |
Robert Shoup | Sound Editor |
Philip Rogers | Sound Recordist |
Van Smith | Costume Design |
Ardis Cohen | Hairstylist |
Kathryn Blondell | Hairstylist |
Cheryl Wheeler Duncan | Stunt Double |
Pat Moran | Associate Producer |
Debi Young | Makeup Artist |
John Currin | Post Production Supervisor |
Margaret Hilliard | Post Production Supervisor |
Margaret Hilliard | Unit Production Manager |
Steve M. Davison | Second Unit Director |
Steve M. Davison | Stunt Coordinator |
G. A. Aguilar | Utility Stunts |
Michael Runyard | Utility Stunts |
Gilly Babb | Thanks |
Dennis Dermody | Thanks |
David F. Friedman | Thanks |
Marc Greenburg | Thanks |
Don Knotts | Thanks |
Greg Link | Thanks |
Brian Maas | Thanks |
Jack Machen | Thanks |
Arthur Machen | Thanks |
Harry H. Novak | Thanks |
Paul Reubens | Thanks |
Ben Smith | Thanks |
Greg Theakston | Thanks |
Ken Werner | Thanks |
Janice Kinigopoulos | Additional Hairstylist |
Janice Kinigopoulos | Assistant Makeup Artist |
Barbara Lacy | Additional Hairstylist |
Barbara Lacy | Assistant Makeup Artist |
Howard 'Hep' Preston | Additional Hairstylist |
Robert Rooy | First Assistant Director |
Elisa Sansalone | Second Second Assistant Director |
Lynn Wegenka | Second Assistant Director |
Mary Ellen Woods | First Assistant Director |
Robert Barnaby | Construction Foreman |
Jamie Bloom | Set Dresser |
Jamie Bloom | Swing |
Nelson K. Boatner | Carpenter |
Anthony L. Brennan Jr. | Painter |
Dana R. Casey | Carpenter |
Rebecca Castle | Painter |
Bobby Deal | Painter |
Patrick M. Egan | Carpenter |
Francesca Gerlach | Painter |
Jeffrey Pratt Gordon | Art Department Production Assistant |
James Kelley | Carpenter |
Fred Livingston | Construction Coordinator |
Salvatore J. Martines | Carpenter |
John Lindsey McCormick | Assistant Production Design |
Jim McWilliams | Greensman |
Lester Poser | Set Dresser |
Lester Poser | Swing |
Michael Sabo | Set Dresser |
Kevin Ray Schneider | Construction Coordinator |
Claire Sharp | Painter |
Rob Simons | Draughtsman |
R. Vincent Smith | Assistant Property Master |
Sarah Stollman | Art Department Coordinator |
Thomas Turnbull | Carpenter |
Don White | Painter |
Lianne Williamson | On Set Dresser |
Brook Yeaton | Property Master |
Joshua A. Burwell | Greensman |
Keith Weaver | Scenic Artist |