Michael Douglas als Steven Hardin | |
Hal Holbrook als Benjamin Caulfield | |
Yaphet Kotto als Detective Harry Lowes | |
Sharon Gless als Emily Hardin | |
James B. Sikking als Dr. Harold Lewin | |
Joe Regalbuto als Arthur Cooms | |
Don Calfa als Lawrence Monk | |
John DiSanti als Detective James Wickman | |
DeWayne Jessie als Stanley Flowers | |
Jack Kehoe als Hingle | |
Larry Hankin als Detective Kenneth Wiggan | |
Dick Anthony Williams als Detective Paul Mackey | |
Margie Impert als Louise Rachmil | |
Dana Gladstone als Martin Hyatt | |
David Proval als Officer Nelson | |
Robin Gammell als Judge Archer | |
Matthew Faison als Judge Stoner | |
Fred McCarren als Robert Karras | |
Michael Ensign als Judge Kirkland | |
Jason Bernard als Judge Bocho | |
Jerry Taft als Judge Fogelson | |
Michael Austin als Judge Lang | |
Sheldon Feldner als Judge Culhane | |
James Margolin als Albert Beamer | |
Hexin E. McPhee als Marvin Dawson | |
Diana Douglas als Adrian Caulfield | |
Keith Buckley als Assassin | |
Domingo Ambriz als Hector Andujar | |
Frances Bergen als Mrs. Cummins | |
Charlie Stavola als Detective Serkin | |
Robert Costanzo als Sgt. Spota | |
Paul Brennan als Garreth | |
Kate Zentall als Janet | |
George A. Cooper als State Senator Walden | |
Gary Rebstock als Newscaster | |
David Faustino als Tony Hardin | |
Jason Tomarken als Max Hardin | |
George Dickerson als George Tillis | |
Eddy C. Dyer als Garbage Man | |
John Garrett als Chuck Hurley | |
Danna Hyams als Caroline Stout | |
Alan Oliney als Ladd | |
Don Pulford als Bailiff | |
Ron Cummins als 1st Man | |
Jack Slate als 2nd Man | |
Charles Hallahan als Officer Pickett (uncredited) | |
Fritzi Burr als Judge Alice McCardle (uncredited) | |
David Armstrong als Party Guest |
Peter Hyams | Director |
Roderick Taylor | Screenplay |
Peter Hyams | Screenplay |
Frank Yablans | Producer |
Michael Small | Original Music Composer |
Richard Hannah | Director of Photography |
James Mitchell | Editor |
Bill Malley | Production Design |
Roderick Taylor | Story |
Kurt Neumann | Associate Producer |
Jonathan A. Zimbert | Associate Producer |
Kurt Neumann | Unit Production Manager |
William S. Beasley | First Assistant Director |
Duncan Henderson | Second Assistant Director |
Penny Perry | Casting |
Rick Simpson | Set Decoration |
Bo Welch | Art Direction |
Michael Westmore | Makeup Artist |
Dorothea Long | Hairstylist |
Ralph Gerling | Camera Operator |
Don E. FauntLeRoy | Assistant Camera |
John Baron | Gaffer |
Tom May | Key Grip |
Glenn R. Wilder | Stunt Coordinator |
Henry Millar Jr. | Special Effects |
Jerry Jost | Sound Mixer |
Marty Wunderlich | Property Master |
Charles Tetoni | Associate Editor |
Joanna Cappuccilli Lovetti | Assistant Editor |
Everett Olson | Construction Coordinator |
Theodore Soderberg | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Overton | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Wells | Sound Re-Recording Mixer |
Ray Alba | Sound Editor |
Bert Schoenfeld | Sound Editor |
Carolyn Colwell | Assistant Sound Editor |
Armin Steiner | Scoring Mixer |
Jan Gershkoff | Music Editor |
John Franco | Script Supervisor |
Howard McCormick | Leadman |
William James Teegarden | Set Designer |
George Eckert | Set Designer |
Annette Benson | Casting Assistant |
Cary Kelley | Transportation Coordinator |
G. Tony Scarano | Costumer |
Nancy Martinelli | Costumer |
Claire MacTague | Production Coordinator |
Patricia Norris | Costume Designer |
Jack Johnson | Production Illustrator |
Larry Barbier | Still Photographer |
Freddie Hice | Stunts |
Janet Brady | Stunts |
Michael Runyard | Stunts |
Kenny Endoso | Stunts |
Tommy J. Huff | Stunts |