Jean-Claude Van Damme als Luc Deveraux | |
Scott Adkins als John | |
Dolph Lundgren als Andrew Scott | |
Andrei Arlovski als Magnus | |
Mariah Bonner als Sarah | |
Audrey P. Scott als Emma | |
Rus Blackwell als Agent Gorman | |
James DuMont als Dr. Timothy Brady | |
Dane Rhodes als Ron Castellano | |
David Jensen als Dr. Su | |
Kris Van Damme als Miles | |
Sigal Diamant als Claudia | |
Juli Erickson als Woman | |
Andrew Sikking als Larry | |
Tony Jarreau als Bouncer | |
Craig Walker als Earl | |
Roy Jones Jr. als Mess Hall Unisol | |
Susan Mansur als Madame | |
James Rawlings als Unisol (uncredited) | |
Arnold Chon als Unisol | |
Dennis Keiffer als Unisol | |
Woon Young Park als Unisol | |
Mike Wilson als Unisol |
John Hyams | Director |
John Hyams | Screenplay |
Doug Magnuson | Screenplay |
Moshe Diamant | Story |
Wil Hendricks | Original Music Composer |
Michael Krassner | Original Music Composer |
Brent Caballero | Casting |
John Hyams | Story |
Jon Greenhalgh | Screenplay |
Richard Rothstein | Characters |
Christopher Leitch | Characters |
Yaron Levy | Director of Photography |
Andrew Drazek | Editor |
John Hyams | Editor |
Nate Jones | Production Design |
Kim Martínez | Costume Design |
Robin Vining | Original Music Composer |
Dean Devlin | Characters |
Moshe Diamant | Producer |
Jeremy Woolsey | Art Direction |
Andrew W. Bofinger | Set Decoration |
David Atherton | Makeup Department Head |
Hannah Gates | Costume Supervisor |
Nancy Young | Stunts |
Andrea Young | Hair Department Head |
Kat Percy | Key Hair Stylist |
Mark Landon | Key Makeup Artist |
Erin Foster | Art Department Coordinator |
Steve J. Jones | Construction Coordinator |
Jonathan Shaffer | Property Master |
Nicholas Davidoff | Steadicam Operator |
Ari Robbins | Steadicam Operator |
Andy Steinman | Second Unit Director of Photography |
Sean P. Fickert | Dolly Grip |
Michael Chateauneuf | Gaffer |
Mark Shane Davis | Key Grip |
Cook Allender | Still Photographer |
Michael Nelson | Ultimate Arm Operator |
Sean Paul Braud | Animal Wrangler |
Jeff Galpin | Animal Wrangler |
Andres Sepulveda | Armorer |
David Lee Valle | Armorer |
Mary Tallman | Script Supervisor |
Jeremy Pleasant | Music Supervisor |
Ievgen Kulieshov | 3D Artist |
Roman Bazyuchenko | Visual Effects Producer |
Tarn Fox | Visual Effects Producer |
Ilia Goncharov | Visual Effects Supervisor |
Oleksandr Kucherov | Visual Effects Supervisor |
Ilya Lindberg | Visual Effects Supervisor |
D.J. Shea | Visual Effects Supervisor |
Everett Byrom III | Special Effects Supervisor |
Megan Daly | Key Set Costumer |
Melissa Naccari Floyd | Set Costumer |
Kizzie Autumn Martin | Set Costumer |
Michael Baird | ADR Editor |
Michael Baird | Boom Operator |
Shaun Brennan | Foley |
Neil Fazzari | Sound Designer |
Abigail Savage | Sound Effects Editor |
Tom Efinger | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Bercovitch | Dialogue Editor |
Allen Shapiro | Producer |
Craig Baumgarten | Producer |
Oleh Verenko | Digital Compositor |
Yoram Barzilai | Line Producer |
Lori Burchfield | Associate Producer |
Keith Collea | Associate Producer |
Stacy Frankel | Associate Producer |
Steven A. Frankel | Executive Producer |
James Gibb | Executive Producer |
James Portolese | Associate Producer |
Bobby Ranghelov | Executive Producer |
Katerina Slantcheva | Associate Producer |
Courtney Solomon | Executive Producer |
Gregory M. Walker | Executive Producer |
Mark Damon | Executive Producer |
Mike Wilson | Stunts |
Christine Craft Regusa | Stunt Driver |
Chuck Picerni Jr. | Stunt Coordinator |
Charlie Picerni | Stunt Coordinator |
Chuck Picerni Jr. | Second Unit Director |
Jessica Williams | Stunts |
Scott Wilder | Stunts |
Danny Epper | Stunts |
Chelsea Bruland | Stunt Double |