Matt Smith als Christopher Isherwood | |
Imogen Poots als Jean Ross | |
Lindsay Duncan als Kathleen Isherwood | |
Perry Milward als Richard Isherwood | |
Toby Jones als Gerald Hamilton | |
Pip Carter als W. H. Auden | |
Alexander Dreymon als Caspar | |
Faolan Morgan als Pieps | |
Issy van Randwyck als Frl. Thurau | |
Clare Louise Connolly als Frl. Schmidt | |
Maggie Hayes als Frl. Mayr | |
Iddo Goldberg als Wilfrid Landauer | |
Will Kemp als Bobby Gilbert | |
Douglas Booth als Heinz Neddermayer | |
Gertrude Thoma als Fr. Neddermayer | |
Tom Wlaschiha als Gerhardt Neddermayer | |
Stuart Graham als Passport Officer | |
Alana Kerr als Tarty Girl (uncredited) | |
Owen Dickey als Stage Manager (uncredited) | |
Tony Finnegan als Salesman (uncredited) | |
David Lloyd als German Soldier (uncredited) | |
Hugh McLaughlin als German Soldier (uncredited) |
Kevin Elyot | Writer |
Geoffrey Sax | Director |
Celia Duval | Producer |
Christopher Isherwood | Book |
Michele Buck | Executive Producer |
Kevin Elyot | Executive Producer |
Rebecca Keane | Executive Producer |
Eleanor Moran | Executive Producer |
Damien Timmer | Executive Producer |
Kieran McGuigan | Director of Photography |
Susie Parriss | Casting |
Paul Knight | Editor |
Dominik Scherrer | Original Music Composer |
Don Bachardy | Creative Consultant |
Jon Williams | Head of Production |
Barry Keil | First Assistant Director |
Adam Philpott | Second Assistant Director |
Samantha Ross | Third Assistant Director |
San Davey | Script Supervisor |
Maree Gecks | Production Manager |
Sheila Price | Production Accountant |
Clair Hanson | Assistant Accountant |
Joe Condren | Stunt Coordinator |
Catherine Geary | Location Manager |
Christopher Myers | Assistant Location Manager |
Damien Glenholmes | Unit Manager |
Rory Moles | Focus Puller |
Andy Gardner | First Assistant "B" Camera |
Ruth Woodside | Clapper Loader |
Dáire Mac An tSaoir | Camera Trainee |
Pat Garrett | Grip |
Sean Savage | Camera Operator |
Carlo McDonnell | Gaffer |
Seamus Lynch | Electrician |
Ger O'Hagan | Electrician |
Simon Kerr | Sound Engineer |
Terry McDonald | Boom Operator |
Gillian Devenney | Art Direction |
Sara Hayward | Standby Art Director |
Sophie Phillips | Set Decoration |
Chris Cull | Property Master |
Sarah Touaibi | Costume Supervisor |
Donna Hughes | Costume Assistant |
Stephen O'Rawe | Costume Assistant |
Heather Long | Costume Assistant |
Sevlene Roddy | Hair Supervisor |
Sevlene Roddy | Makeup Supervisor |
Laura Pollock | Makeup & Hair |
Dan Coles | Colorist |
Siôn Penny | Online Editor |
Ben Norrington | Dialogue Editor |
Jack Gillies | Sound Effects Editor |
Richard Davey | Sound Mixer |
Chris Treble | Sound Mixer |
Tim Kilgour | Visual Effects Supervisor |
Gareth Parry | Visual Effects Supervisor |
Terry Davies | Music Director |
Ronan Hill | Sound Recordist |
Pamela Smyth | Makeup Designer |
Pamela Smyth | Hair Designer |
Lorna Marie Mugan | Costume Designer |
Susie Parriss | Casting Director |
Suzie Davies | Production Design |