Geena Davis als Morgan Adams | |
Matthew Modine als William Shaw | |
Frank Langella als Dawg | |
Maury Chaykin als John Reed | |
Patrick Malahide als Ainslee | |
Stan Shaw als Glasspoole | |
Rex Linn als Mr. Blair | |
Paul Dillon als Snelgrave | |
Christopher Masterson als Bowen | |
Jimmie F. Skaggs als Scully | |
Harris Yulin als Black Harry | |
Carl Chase als Bishop | |
Peter Geeves als Fiddler Pirate | |
Angus Wright als Captain Trotter | |
Ken Bones als Toussant | |
Mary Pegler als Mandy Rickets | |
Mary Peach als Lady | |
Lucinda Aurel als Lady | |
Thomas Lockyer als Lieutenant | |
Roger Booth als Auctioneer | |
George Murcell als Mordachai Fingers | |
Simon Atherton als Bartender | |
Dickey Beer als Executioner | |
Christopher Halliday als Hastings | |
Chris Johnston als Helmsman | |
Richard Leaf als Snake the Lookout | |
Tam White als Fleming | |
Rupert Vansittart als Captain Perkins | |
Nick Bartlett als Dawg's Pirate | |
David Bailie als Dawg's Pirate | |
Kwame Kwei-Armah als Dawg's Pirate | |
Ramon Tikaram als Dawg's Pirate | |
Christopher Adamson als Dawg's Pirate |
Joel B. Michaels | Producer |
Renny Harlin | Producer |
Renny Harlin | Director |
Maggie Gray | Set Decoration |
Enrico Sabbatini | Costume Design |
Michael Frost Beckner | Story |
Marc Norman | Screenplay |
Norman Garwood | Production Design |
Peter Levy | Director of Photography |
James Gorman | Producer |
James Gorman | Story |
Laurence Mark | Producer |
Mindy Marin | Casting |
Mario Kassar | Executive Producer |
Robert King | Screenplay |
Allen Hall | Special Effects Supervisor |
Reg Bream | Draughtsman |
Frank J. Urioste | Editor |
John Debney | Music |
Jane Bartelme | Associate Producer |
John Baldecchi | Co-Producer |
Lynwood Spinks | Co-Producer |
Jeffrey A. Okun | Digital Effects Producer |
Jeffrey A. Okun | Visual Effects Producer |
Ralph E. Winters | Editor |
Bruce A. Evans | Story |
Raynold Gideon | Story |
David Nichols | Unit Production Manager |
Kuki López Rodero | First Assistant Director |
Howell Caldwell | Second Assistant Director |
Michael Viglietta | Second Second Assistant Director |
Vic Armstrong | Stunt Coordinator |
Michael D. Wilhoit | Supervising Sound Editor |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
Roger Cain | Supervising Art Director |
Keith Pain | Supervising Art Director |
Paul Engelen | Key Makeup Artist |
Meg Speirs | Makeup Artist |
Debbie Gower | Makeup Artist |
Belinda Hodgson | Makeup Artist |
Julia Wilson | Makeup Artist |
Ben Nye Jr. | Makeup Artist |
Elda Magnanti | Key Hair Stylist |
Robert Hallowell II | Key Hair Stylist |
Giorgio Gregorini | Hairdresser |
Mirella Ginnoto | Hairdresser |
Francesca DeSimone | Hairdresser |
Mauro Tamagnini | Hairdresser |
Ferdinando Merolla | Hairdresser |
Gianna Viola | Hairdresser |
Stuart Abramson | Key Grip |
Mario Bagnato | Underwater Camera |
Armando Barberi | Second Assistant Camera |
Steve Brooke Smith | Assistant Camera |
Richard Brooks Burton | Assistant Camera |
Marco Carosi | Focus Puller |
Matteo Ceccarelli | Second Assistant Camera |
Katrina Crook | First Assistant Camera |
Adam Dale | Aerial Camera |
Angelo Donatone | Key Grip |
Stefano Falivene | Focus Puller |
Cristina Gauttieri | Second Assistant Camera |
Giovanni Gebbia | Steadicam Operator |
Roberto Gengarelli | Focus Puller |
Adriano Giannini | Second Assistant Camera |
Chris Haarhoff | Steadicam Operator |
Alex Howe | Focus Puller |
David James | Still Photographer |
Enrico Lucidi | Camera Operator |
Roberto Luzzi | Camera Operator |
Gianpaolo Majorana | Key Grip |
George Mooradian | "B" Camera Operator |
Bob Munoz | Key Grip |
Phil Pastuhov | Aerial Camera |
Nicola Pecorini | Camera Operator |
Brad Peterman | First Assistant Camera |
Krishna Rao | "A" Camera Operator |
Marco Sacerdoti | Focus Puller |
Sky Sharrock | Clapper Loader |
Jorge Sánchez | Assistant Camera |
Riccardo Umetelli | Focus Puller |
Fabrizio Vicari | Camera Operator |
Claudio Zamarion | Second Assistant Camera |
Fabio Zamarion | Camera Operator |
Mitch Toles | Stunts |
Józef Stefański | Stunts |
José María Serrano | Stunts |
Sean Rogers | Stunts |
Tomasz Przybysz | Stunts |
Gábor Piroch | Stunt Double |
Claudio Pacifico | Stunt Double |
Benito Pacifico | Stunts |
Joaquín Olías | Stunts |
Mark Anthony Newman | Stunt Double |
Gerard Naprous | Stunts |
Daniel Naprous | Stunts |
Zbigniew Modej | Stunts |
Bronco McLoughlin | Stunts |
Jacek Kadevbovski | Stunts |
Sean Jones | Stunts |
Jesse V. Johnson | Stunts |
Paul Jennings | Stunts |
Jacek Jeleń | Stunts |
Ryszard Janikowski | Stunts |
Billy Horrigan | Stunt Double |
Paul Heasman | Stunts |
Ángel Gómez Fernández | Stunts |
Leon Delaney | Stunts |
Mitchell Dean | Stunts |
David Cronnelly | Stunts |
Suriya Chaowanich | Stunts |
Jerzy Celiński | Stunts |
Jordi Casares | Stunts |
Brian Bowes | Stunts |
Kathryn Bihr | Makeup Artist |