Nia Vardalos als Toula Portokalos-Miller | |
John Corbett als Ian Miller | |
Elena Kampouris als Paris Miller | |
Michael Constantine als Kostas "Gus" Portokalos | |
Lainie Kazan als Maria Portokalos | |
Andrea Martin als Aunt Voula | |
Gia Carides als Nikki Portokalos | |
Joey Fatone als Angelo | |
Louis Mandylor als Nick Portokalos | |
Alex Wolff als Bennett | |
Bess Meisler als Mana-YiaYia | |
Bruce Gray als Rodney Miller | |
Fiona Reid als Harriet Miller | |
Ian Gomez als Mike | |
Jayne Eastwood als Mrs. White | |
Rob Riggle als Northwestern Rep | |
Mark Margolis als Panos | |
Rita Wilson als Anna | |
John Stamos als George | |
Jeanie Calleja als Ilaria | |
Michael Sofos als Costa | |
Stavroula Logothettis als Athena | |
Leonidas Castrounis als Aristotle | |
Peter Tharos als Yianni | |
Harper Gunn als Paris at 4 | |
Hershel Blatt als Tommy | |
Tannis Burnett als Edie | |
Kathryn Greenwood als Marge | |
Teresa Pavlinek als Dominique | |
Aniela Kurylo als Physical Therapist | |
Sam Moses als Kaveh | |
Roger Wong als Pim | |
Alec Stockwell als Baird | |
Gerry Mendicino als Uncle Taki | |
Kathryn Haggis als Marianthi | |
Kolton Stewart als Clifford | |
Theodore Paraskevopoulos als Priest | |
Ethan Pugiotto als Theadore | |
Ashleigh Rains als Wedding Planner | |
Chrissy Paraskevopoulos als Jennie | |
Maria Vacratsis als Aunt Freida | |
Julia Gartha als Tiahn | |
Jeff White als Patrick | |
Constantine Vardalos als Chanter | |
Lauren Saarimaki als Elizabeth | |
Robert Bellissimo als Toula's Nephew (uncredited) | |
Dave Reachill als Teacher (uncredited) | |
Maxillian Grimm als Chef (uncredited) | |
Christopher D. Lindsay als Student (uncredited) |
Kirk Jones | Director |
Nia Vardalos | Writer |
David Coatsworth | Co-Producer |
Nori Chia | Associate Producer |
Paul Brooks | Executive Producer |
James Banos | Set Decoration |
Steven Shareshian | Executive Producer |
Christopher Lennertz | Music Editor |
Scott Niemeyer | Executive Producer |
Jonathan Shore | Associate Producer |
Jim Denault | Cinematography |
Nia Vardalos | Executive Producer |
Gregory P. Keen | Production Design |
Rita Wilson | Producer |
Tom Hanks | Producer |
Markus Czyzewski | Editor |
Gersha Phillips | Costume Design |
Siân McArthur | Associate Producer |
Christopher Lennertz | Music |
D.J. Carson | Unit Production Manager |
David Coatsworth | Unit Production Manager |
Bryan C. Knight | First Assistant Director |
Patrick Murphy | Second Assistant Director |
Branko Racki | Stunt Coordinator |
Marco Bianco | Stunts |
Gannon Racki | Stunts |
Joseph Racki | Stunts |
Robert Racki | Stunts |
Ashley Dawn Szabadi | Stunts |
Keith Murphy | Steadicam Operator |
Tom Starnes | Gaffer |
Robert Johnson | Key Grip |
Glen Gauthier | Production Sound Mixer |
Brad Besser | First Assistant Editor |
John Ross | Sound Re-Recording Mixer |
Christian P. Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Martyn Zub | Supervising Sound Editor |
Michele Perrone | Supervising ADR Editor |
Michele Perrone | Supervising Dialogue Editor |
Nigel Churcher | Art Direction |
Patricia Cuccia | Set Decoration |
Tory Bellingham | Property Master |
Marie Nardella | Makeup Department Head |
Paul R.J. Elliot | Hair Department Head |
Robin D. Cook | Local Casting |
Debbie Van Dusen | Production Accountant |
Susan Marucci | Script Supervisor |
Megan Oppenheimer | Assistant Costume Designer |
Vladislav Fedorov | First Assistant Art Direction |
Jonathan Gotfryd | Second Assistant Art Director |
Sean Scoffield | Graphic Designer |
Jamie Frith | Art Department Coordinator |
Greg Langham | Leadman |
Vincent Harper | Leadman |
Jamie Lynn Vaughan | On Set Dresser |
James Banos | Set Dressing Buyer |
Andrea Tóth | Set Dressing Buyer |
George Stouros | Set Dresser |
Brandon Calvert | Set Dresser |
Jane Janigan | Set Dresser |
Darren Kelly | Set Dresser |
Peeter Tammemagi | Property Buyer |
Cylvan Desrouleaux | First Assistant Camera |
Jay Jay Callan | Second Assistant Camera |
JP Locherer | "B" Camera Operator |
Mark Giles | First Assistant "B" Camera |
Rudolf Mammitzsch | Second Assistant "B" Camera |
George Kraychyk | Still Photographer |
Steve Switzer | Boom Operator |
Vivian Orgill | Key Makeup Artist |
Rose-Mary Holosko | Assistant Makeup Artist |
Sondra Treilhard | Key Hair Stylist |
Albena Zlatanov | Assistant Hairstylist |
Patricia Boulden | Costume Supervisor |
Jenn Burton | Truck Supervisor |
Blake Connell | Best Boy Electric |
Sean Osadzuk | Electrician |
Vincent Borg | Electrician |
Andrew Meredith | Electrician |
Ko Maddock | Electrician |
John Piva | Generator Operator |
Jason Dodds | Rigging Gaffer |
James Holmes | Best Boy Grip |
Ron Renzetti | Dolly Grip |
Mike Yabuta | Dolly Grip |
Andrew Caney | Grip |
Robert Rice | Grip |
Wilton Higgins | Grip |
Shawn McCarthy | Grip |
Jonathan Billings | Key Rigging Grip |
Fabian MacDonald | Rigging Grip |
Paul Sweeney | Rigging Grip |
Keith Large | Location Manager |
Alexander McNaughton | Assistant Location Manager |
Mark Moore | Assistant Location Manager |
Alberto Patella | Assistant Location Manager |
John Rakich | Location Scout |
Chris Vargas | Location Production Assistant |
Brandon Scherenzel | Location Production Assistant |
Kimberley Bradley | Production Coordinator |
Norm Waitt | Thanks |