Raymond Burr als Perry Mason | |
Barbara Hale als Della Street | |
William Katt als Paul Drake Jr. | |
Robert Guillaume als Harlan Wade | |
Morgan Brittany als Marianne Clayman | |
Eugene Butler als Nick Moretti | |
René Enríquez als Oscar Ortega | |
George Grizzard als Dr. Clayman | |
Wings Hauser als Capt. James Rivers | |
Yaphet Kotto als General Sorenson | |
Susan Wilder als Michelle Benti | |
David Ogden Stiers als Michael Reston | |
Ben Slack als Frank Peterson | |
Wiley Harker als Cyril Enright | |
Dennis Hayden als The Animal | |
Philip LeStrange als Collier Jennings | |
James McEachin als Harry Forbes | |
Pam Ward als Judge Eleanor Daniels | |
Ed O'Brien als Lt. Peter Donahue | |
Dan Kopper als Rick Conner | |
Pat Mahoney als Colonel Macauley | |
G. Larry Butler als Storyteller #1 | |
Keith Williams als Bar Customer | |
Bill Higham als Reporter (uncredited) | |
Kerrie Keane als (uncredited) | |
Victor Morris als Policeman (uncredited) | |
Antonino Garcia Tony als Reporter (uncredited) |
Christian I. Nyby II | Director |
Dick DeBenedictis | Music |
Fred Steiner | Original Music Composer |
David Solomon | Editor |
Paul Staheli | Art Direction |
Arch Bryant | Director of Photography |
Philip Saltzman | Supervising Producer |
Joel Steiger | Supervising Producer |
Peter Katz | Producer |
Anthony Spinner | Writer |
Dean Hargrove | Executive Producer |
Fred Silverman | Executive Producer |
David Solomon | Associate Producer |
Franklin Thompson | Executive Consultant |
Reuben Cannon | Casting |
Carol Dudley | Casting |
Billy Ray Smith | Unit Production Manager |
Gary Grillo | First Assistant Director |
Gail Joyce Fortmuller | Second Assistant Director |
Ronn Rynhart | Costume Designer |
Judith Scheurwater | Wardrobe Master |
Dee Sandella | Makeup Artist |
Patti Dallas | Makeup Artist |
Judee Guilmette | Hairstylist |
Brenda Moen | Hairstylist |
Randy Holland | Construction Coordinator |
Paul Staples | Special Effects Coordinator |
Robert Benjamin | Transportation Coordinator |
Charlie Helms | Set Decoration |
Susan MacDonald-Petersen | Property Master |
James Emerson | Production Sound Mixer |
Bradford Lipson | Gaffer |
Fred Vicarel | Key Grip |
Daniel McKinny | Camera Operator |
Douglas O'Kane | First Assistant "A" Camera |
Robert Benevides | Production Consultant |
Norman Webster | Production Accountant |
Jeff Glasser | Script Supervisor |
Maria Ciambriello | Production Coordinator |
Karen Beard | Location Manager |
Carter DeHaven | Editor |
Hal Harrison | Post Production Supervisor |
Donna Colabella | Production Executive |
Wayne Fitzgerald | Main Title Designer |
Dennis Smith | Legal Services |
Sam Horta | Supervising Sound Editor |
Gregory H. Watkins | Sound Re-Recording Mixer |
David J. Kimball | Sound Re-Recording Mixer |
Ray O'Reilly | Sound Re-Recording Mixer |
Stan Jones | Music Editor |
Mike Moder | Executive In Charge Of Production |
Erle Stanley Gardner | Characters |