Nicholas Hoult als J.D. Salinger | |
Kevin Spacey als Whit Burnett | |
Victor Garber als Sol Salinger | |
Hope Davis als Miriam | |
Zoey Deutch als Oona O'Neill | |
Lucy Boynton als Claire Douglas | |
Brian d'Arcy James als Giroux | |
Eric Bogosian als Harold Ross | |
Bernard White als Swami Nikhilananda | |
Jefferson Mays als William Maxwell | |
Will Rogers als Herb Kaufman | |
Sarah Paulson als Dorothy Olding | |
James Urbaniak als Gus Lobrano | |
Caitlin Mehner als Blythe Chaucer | |
Anna Bullard als Sylvia Welter | |
Keenan Jolliff als Clay Miller | |
Kristine Froseth als Shirley Blaney | |
Adam Busch als Nigel Bench | |
David Berman als Dr. Samuel Bater | |
Amy Rutberg als Betsy Hopper | |
Evan Hall als Rory Johnson | |
Jimmy Smagula als John Woodburn | |
Celeste Arias als Doris Salinger | |
Alyssa May Gold als Pearl | |
Francesca Root-Dodson als Carol Flourentine | |
Dana Drori als Stacey Pierce | |
Jenny Ashman als Bee Stein | |
Naian González Norvind als Queen's girl | |
Karen Walsh Rullman als Real Estate Agent | |
Nikolaos Argyros als Solider (uncredited) |
Kenneth Slawenski | Book |
Danny Strong | Screenplay |
Danny Strong | Director |
Joseph Krings | Editor |
Kramer Morgenthau | Director of Photography |
Deborah Lynn Scott | Costume Design |
Avy Kaufman | Casting |
Jonathan Watkins | Music Supervisor |
Dina Goldman-Kunin | Production Design |
Bear McCreary | Original Music Composer |
Jon Schumacher | Co-Producer |
Jon Goracy | Casting Assistant |
Scott Ferguson | Unit Production Manager |
Julie A. Bloom | First Assistant Director |
Jessica Pollini | Second Assistant Director |
Matthew Salloway | Executive Producer |
Christina Papagjika | Executive Producer |
Molly Smith | Producer |
Thad Luckinbill | Producer |
Trent Luckinbill | Producer |
Alexandra Mazur | Set Decoration |
Maki Takenouchi | Art Direction |
Daniel Fisher | Property Master |
Peter DeCurtis | Leadman |
Roberta J. Holinko | Assistant Set Decoration |
Karl Shefelman | Storyboard Artist |
Eva Z. Cabrera | Script Supervisor |
Renee Burke | Script Supervisor |
Emma McGill | Associate Producer |
Samantha Dyer | Production Supervisor |
Stephen A. Pope | Stunt Coordinator |
Jasmin Way | First Assistant Editor |
Robert Hein | Sound Re-Recording Mixer |
Josh Berger | Sound Re-Recording Mixer |
Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Josh Berger | ADR Editor |
Josh Berger | Dialogue Editor |
Ryan Collison | Foley Mixer |
Leslie Bloome | Foley Artist |
Joanna Fang | Foley Artist |
Nick Seaman | Foley Editor |
Bobby Johanson | ADR Mixer |
Michael Rivera | ADR Recordist |
Tricia Schultz | ADR Coordinator |
Dann Fink | ADR Voice Casting |
Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Chad Birmingham | Music Editor |
Matt Breitenbach | Digital Intermediate Editor |
Andrew Lim | Visual Effects Supervisor |
Amy Leigh Johnson | Unit Publicist |
Alison Cohen Rosa | Still Photographer |
Jess Platt | Dialect Coach |
Kevin Flynn | Transportation Captain |
Peter Kreinbihl | Transportation Co-Captain |
Richard Hebrank | Construction Coordinator |
Peter Bundrick | Key Carpenter |
Lee Shevett | Key Construction Grip |
Fred Buchholz | Special Effects Coordinator |
Vincent Giarratano | Second Second Assistant Director |
Stacey Panepinto | Makeup Artist |
Nicole Wodowski | Makeup Department Head |
Stacey Panepinto | Makeup Department Head |
Tricia Sawyer | Makeup Artist |
Sheri Kornhaber | Makeup Artist |
Sarah Stamp | Hairstylist |
Sarah Stamp | Hair Department Head |
Jameson Eaton | Hair Department Head |
Sean Flanigan | Hairstylist |
Erika Abberton | Hairstylist |
Eli Gurevich | Production Accountant |
Brennan Berger | First Assistant Accountant |
Grant Wilfley | Extras Casting |
Melissa Braun | Extras Casting |
David Velasco | Location Manager |
Thomas Varga | Sound Mixer |
David Pastecchi | Boom Operator |
Nils Johnson | Video Assist Operator |
Chris Fondulas | Utility Sound |
Susan J. Wright | Costume Supervisor |
Rob Harlow | Key Grip |
Joe Doughan | Dolly Grip |
Glenn Fishel | Dolly Grip |
Kurt Rimmel | Dolly Grip |
Sean Sheridan | Gaffer |
Gregory Michael Baney | Best Boy Electric |
Chris Hayes | "A" Camera Operator |
Aurelia Winborn | First Assistant "A" Camera |
Eve Strickman | Second Assistant "A" Camera |
Benjamin Semanoff | "B" Camera Operator |
Benjamin Semanoff | Steadicam Operator |
Brett Walters | First Assistant "B" Camera |
Andrew Hamilton | Second Assistant "B" Camera |
Yale Gropman | Camera Loader |
Isaac Gabaeff | Greensman |
Bruce Cohen | Producer |
Jason Shuman | Producer |
Danny Strong | Producer |