Johnny Depp als Commander Spencer Armacost | |
Charlize Theron als Jillian Armacost | |
Joe Morton als Sherman Reese | |
Clea DuVall als Nan | |
Nick Cassavetes als Captain Alex Streck | |
Donna Murphy als Natalie Streck | |
Gary Grubbs als NASA Director | |
Blair Brown als Shelly McLaren | |
Tom Noonan als Jackson McLaren | |
Tom O'Brien als Allen Dodge | |
Lucy Lin als Shelly Carter | |
Michael Crider als Pat Elliott | |
Samantha Eggar als Dr. Patraba | |
Rondi Reed als Dr. Conlin | |
Conrad Bachmann als Reporter | |
Sarah Dampf als Paula, 2nd Grade Student | |
Charles Lanyer als Spencer's Doctor | |
Gary Carlos Cervantes als Doctor | |
Seth Barrish als Yuppie Shark | |
Ellen Lancaster als Dried Up Socialite | |
Julian Barnes als Waiter | |
Priscilla Shanks als Woman | |
Jennifer Burry als Second Woman | |
Susan Cella als Third Woman | |
Linda Powell als Fourth Woman | |
Elston Ridgle als Security Guard | |
Robert Sella als Maitre D' | |
Samantha Carpel als Reporter (Video) | |
Stephen Berger als Doorman | |
Michael Luceri als Waiter at Party | |
Ben Van Bergen als Storage Facility Client | |
Edward Kerr als Pilot | |
Cole Sprouse als Twin | |
Dylan Sprouse als Twin | |
Carl Burrows als Businessman (uncredited) | |
Buck Holland als Mission Control (uncredited) | |
Jacob Stein als Calvin, 2nd Grade Student |
Leslie A. Pope | Set Decoration |
Sarah Knowles | Art Direction |
Allen Daviau | Director of Photography |
Rand Ravich | Director |
George S. Clinton | Original Music Composer |
Isis Mussenden | Costume Design |
Rand Ravich | Screenplay |
Jan Roelfs | Production Design |
Debi Manwiller | Casting |
Andrew Lazar | Producer |
Richard Pagano | Casting |
Deborah K. Larsen | Makeup Department Head |
Patti McNulty | Art Department Coordinator |
Peter Boynton | Lighting Technician |
Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Gregory C. Tippie | Special Effects Coordinator |
Ann Miller | Set Costumer |
Guy Adan | Unit Publicist |
Paul C. Babin | Camera Operator |
Wendy Cox | Production Supervisor |
Brent Haywood | Construction Coordinator |
John 'D.J.' Des Jardin | Visual Effects Supervisor |
Linda Drake | Visual Effects Supervisor |
Josh R. Jaggars | Visual Effects Producer |
Amy Jo Hoppenfeld | Set Costumer |
Blake Leyh | Supervising Sound Editor |
Larry McConkey | Steadicam Operator |
Craig Fehrman | Transportation Coordinator |
Tim A. Davison | Stunt Coordinator |
Robert Earl Craft | Location Manager |
Randall D. Wilkins | Set Designer |
Guy T. Wiedmann | Visual Effects Editor |
Sean Garnhart | Sound Effects Editor |
Deborah Parker | Location Manager |
David Katz | Video Assist Operator |
Joe Ondrejko | Construction Coordinator |
Russell R. Anderson | Leadman |
Mike Flicker | Music Editor |
Marion Tumen | Script Supervisor |
Karl J. Martin | Set Designer |
JoAnn Fregalette Jansen | Choreographer |
Steve Mirkovich | Editor |
Matthew Haasch | Foley Mixer |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Paul Urmson | Foley Editor |
Hal Levinsohn | ADR Editor |
Michael Barosky | Sound Mixer |
Kimberly R. McCord-Wilson | Dialogue Editor |
David H. Allen | Property Master |
Timothy Alverson | Editor |
Jay Peck | Foley Artist |
K.C. Colwell | First Assistant Director |
Larry Wallace | Chief Lighting Technician |
Reggie Newkirk | First Assistant Camera |
Faye Sevilla | Wardrobe Coordinator |
Scott Giegler | 3D Animator |
Derek Spears | Digital Compositor |
Allen Ruilova | Visual Effects Technical Director |
Susan Kowarsh | Assistant Costume Designer |
Jeff W. Smith | Digital Compositor |
Chris Scarfi | Generator Operator |
Johanna Pizzo | Contact Lens Technician |
Roseann Milano | Wardrobe Supervisor |
Jeff Wolverton | Visual Effects Technical Director |
Christopher Casey | Set Dresser |
Greg Etheredge | Electrician |
Tony Olivieri | First Assistant Camera |
William Moore | Gaffer |
Paul Gibilisco | Second Assistant Camera |
Bela Brozsek | 3D Animator |
Serkan Zelzele | Digital Compositor |
Michael Lyon | Best Boy Electric |
Barbara Preser | Assistant Costume Designer |
Ross Richardson | Electrician |
A. Lee Morris | Second Assistant Camera |
Steve LaVietes | Visual Effects Technical Director |
Bennie Zura | Electrician |
Michael Kenner | Key Grip |
David Dunbar | Rigging Gaffer |
Jennifer Apel | Assistant Editor |
Thomas R. Homsher | Special Effects Coordinator |
R. Adam Chambers | Electrician |
Tim Metivier | Second Assistant Camera |
Sondra James | ADR Voice Casting |
Michael Lantieri | Special Effects Supervisor |
Tia Schellstede | Assistant Editor |
Patty York | Makeup Artist |
Candy L. Walken | Hair Department Head |
Mike Gerzevitz | Electrician |
Juan Morse | Electrician |
Patrick Zentis | Digital Compositor |
Seth Lippman | Visual Effects Technical Director |
Chris Rosen | Electrician |
Eyde Belasco | Casting Associate |
Marc Rubone | Digital Compositor |
Sheena Duggal | Special Effects |
Mary Funsten | Camera Loader |
Alexandria Forster | Costume Supervisor |
Matt Boatright-Simon | Editorial Staff |
John DeSimone | Production Coordinator |
Gregory Dunigan | Production Secretary |
Bob McMillian | Color Timer |
William Yeh | Assistant Editor |
Leon Dudevoir | Production Executive |
Mato | Color Timer |
Jon Davidson | Production Accountant |
Dina Farnell | Production Coordinator |
Michael Healey | Colorist |
Dana Hee | Stunts |
Troy Robinson | Stunts |
Jody Hedien | Associate Producer |
Diana Pokorny | Co-Producer |
Mark Johnson | Executive Producer |
Donna Langley | Executive Producer |
Brian Witten | Executive Producer |
Rick Lalonde | Special Effects Makeup Artist |
Rick Reynolds | Post Production Supervisor |
Mari-Jo Winkler | Unit Production Manager |
Paula Case | Second Second Assistant Director |
Darin Rivetti | Second Assistant Director |
Christine Mayer | Assistant Set Decoration |
Chris Samp | Set Painter |
Chris Fielder | Assistant Sound Editor |
Frank Kern | Sound Editor |
Paul Ledford | Production Sound Mixer |
Bill Orrico | Apprentice Sound Editor |
Keenan Wyatt | Boom Operator |
Jerry Yuen | Utility Sound |
Eric Allard | Special Props |
Jeffrey P. Buccacio Jr. | Sculptor |
Jonathan Spence | Animatronics Designer |
Lee Berger | Executive Visual Effects Producer |
Randy Brown | Visual Effects Compositor |
Mitch Deoudes | Visual Effects |
Harry Lam | Digital Supervisor |
Nancy Young | Stunt Double |
Quinn Grove | Grip |
Buck Allen | Location Scout |
Michael Boriskin | Music Consultant |
Paul Broucek | Music Supervisor |
Rick Giovinazzo | Orchestrator |
Annie Searles | Music Coordinator |
John Carrington | Musician |
David Conelli | Driver |
Knut Kielpinski | Production Driver |
Walter McClain | Transportation Captain |
Monica Barraza | Production Assistant |
Cyndi Brenner | Assistant Production Coordinator |
Jeff Chena | Stand In |
Timothy Donohue | Set Production Assistant |
Arik Johnson | Payroll Accountant |
Zane | Post Production Accountant |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Jimmy N. Roberts | Stunts |
Erik Rondell | Stunts |