Alex Pettyfer als Stephen Underwood | |
Robert Więckiewicz als Michael Loboda | |
Talulah Riley als Jeanette Mitchell | |
Michael Gambon als Frank Hamilton | |
Henry Lloyd-Hughes als Mason Mitchell | |
Piotr Stramowski als Andrzej Nowak | |
Gwilym Lee als Captain John Underwood | |
Chris Walker als Gerrard | |
Colin Buchanan als Ellison | |
Michael Byrne als Coroner | |
Marko Leht als Lieutenant Zygmunt Horniak | |
David Sterne als Kings Arms Landlord | |
Luke de Woolfson als Thomas Derrick | |
Ragevan Vasan als Corporal Amitabh Shah | |
Charles De'Ath als Police Sergeant | |
Bill Fellows als Bill the Farmer | |
Paddy Wallace als DP Camp Sentry | |
Will Thorp als Colonel Janusz Pietrowski | |
Sam Marks als Stanley Hicks | |
Ian Midlane als Philip Edwards | |
Anita Carey als Joan Caldercott | |
Adam Lawrence als PC William Reynolds | |
Holly Augustine als Rose Miller | |
Seán Gleeson als Court Officer | |
Marek Kossakowski als Polish Waiter | |
Mateusz Mirek als Polish DP | |
Lee Kemp als Police Officer | |
Pamela DeAbreu als Polish Exile | |
Rafael Ferenc als Polish cadet (voice) | |
Oliver Ford Davies als Sir Alexander Cadogan / Anthony Eden / Owen O'Malley (voice) | |
Akemnji Ndifornyen als Sergeant Ekundayo Osunsanmi |
Piotr Szkopiak | Director |
Piotr Szkopiak | Writer |
Paul Szambowski | Writer |
Carol Harding | Producer |
Andrew Boswell | Executive Producer |
Grant Bradley | Executive Producer |
Edoardo Bussi | Executive Producer |
Guy Collins | Executive Producer |
Fred Hedman | Executive Producer |
Steve Hodges | Executive Producer |
Maggie Monteith | Executive Producer |
Joe Osunsanmi | Executive Producer |
Chris Reed | Executive Producer |
Michael Ryan | Executive Producer |
Alex Pettyfer | Co-Producer |
Bartosz Chajdecki | Original Music Composer |
Edward Ames | Director of Photography |
Jo Dixon | Editor |
Nick Turner | Production Design |
Jeremy Zimmermann | Casting |
Hilary Hughes | Costume Design |
Melanie Lindsey | Hair Designer |
Melanie Lindsey | Makeup Designer |
Lilian Komor | Makeup & Hair |
Natalie Melling | Makeup & Hair |
Shamirah Sairally | Makeup & Hair |
Amy Wilkinson | Makeup & Hair |
Ella Noble-Jones | Assistant Makeup Artist |
Deborah Aston | Production Manager |
Grantly Butters | First Assistant Director |
Daniel Elcock | Dressing Prop |
Tom Holden | Dressing Prop |
Jenni Payne | Graphic Designer |
James Darnbrough | Scenic Artist |
Katy Hooper | Standby Art Director |
Phil King | Storyboard Artist |
Pete Williams | Storyboard Artist |
James Trusson | ADR Recordist |
Peter Styles | Boom Operator |
Ricky Butt | Foley Artist |
Sophia Hardman | Foley Mixer |
Joseph Stracey | Sound Effects Editor |
Billy Bannister | Sound Mixer |
Tim Cavagin | Sound Re-Recording Mixer |
Aran Clifford | Sound Re-Recording Mixer |
Craig Irving | Sound Re-Recording Mixer |
Lee Herrick | Supervising Sound Editor |
Parag Chaudhari | Compositor |
Jitesh Gohil | Compositor |
Jitu Naik | Compositor |
Suyog Pore | Compositor |
Jagdish Kini | 3D Generalist |
Trilochan Naik | 3D Generalist |
Biswal Miraj | 3D Generalist |
Clwyd Edwards | Visual Effects Producer |
Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |
Jo Harris | Casting Assistant |
Irene Ilias | Casting Associate |
Suzanne Bolton | Costume Supervisor |
Michelle Cort | Colorist |
Tom Cairns | Digital Intermediate Assistant |
Paul Honeyghan | Location Manager |
Jan Sanejko | Orchestrator |
Neil Mountain | Armorer |
Emily Prieditis | Floor Runner |
Jake Edmonds | Health and Safety |
David Forde | Production Assistant |
Julia Higginbottom | Production Coordinator |
Daniela Cazmal | Translator |
Arseniy Herasymiv | Translator |
Dan Hooton | Camera Trainee |
Dan Cain | Digital Imaging Technician |
Michael Bonnar | Electrician |
Craig Emery | Electrician |
Alice Stephens | Electrician |
Luke Trevena | Electrician |
Gordon McMillan | First Assistant Camera |
Peter Trevena | Gaffer |
Sharon Ranger | Script Supervisor |
Matthew French | Second Assistant Camera |
Joe De Kadt | Still Photographer |
Laurence Brown | Executive Producer |