Nicolas Cage als Matt | |
Ashley Greene als Ashley | |
Thalia Campbell als Sarah | |
Ron Perlman als Bobo | |
Jackie Earle Haley als Donny | |
Ernie Hudson als Joseph | |
Grace Byers als Hector | |
Lynn Whitfield als Drisdale | |
Joel David Moore als Fitzsimmons | |
Jordan Johnson-Hinds als Jimmy | |
Rick Fox als Christopher | |
Ronnie James Hughes als General | |
Jon Ambrose als Gibson | |
Kip Brown als Leon | |
Nick Alachiotis als Ronic | |
Samantha Kaine als Helen | |
Dax Ravina als Tim | |
John Thomas Gauthier als Blade | |
Amber Ashley Smith als First-Class Flight Attendant | |
Adam Moryto als Lou |
Tim Brown | Director |
Tim Brown | Writer |
Tim Brown | Executive Producer |
Andrew Chang-Sang | Executive Producer |
John Hills | Executive Producer |
Jason Ross Jallet | Line Producer |
Doug Murray | Producer |
William G. Santor | Producer |
Nicholas Tabarrok | Producer |
Kurt Nishimura | Editor |
Melissa A. Smith | Casting |
Mark Irwin | Director of Photography |
Aidan Leroux | Production Design |
Muska Zurmati | Costume Design |
Roger Suen | Original Music Composer |
Jason Ross Jallet | Supervising Producer |
Michelle Aseltine | Production Manager |
Badir Awe | Unit Manager |
Jeff Chapman | First Assistant Director |
Maty Ralph | Second Assistant Director |
Tonie Chisholm | Third Assistant Director |
Blake Garbe | Production Coordinator |
Jake O'Neill | Script Supervisor |
Natalino Lattanzio | "B" Camera Operator |
Julie Corsetti | Still Photographer |
Alder Dunlap | Art Direction |
Jessica Jerome | Set Decoration |
Aidan Dalle Vedove | Assistant Set Decoration |
William Scott Christy | Property Master |
Sarah Marshall | Key Makeup Artist |
Steph Pringle | Special Effects Makeup Artist |
Trina Brink | Key Hair Stylist |
Marco Furgiuele | Production Sound Mixer |
Reid Goobie | Boom Operator |
Ryan Hernandez | Gaffer |
Craig Coupal | Key Grip |
Eric Bryson | Stunt Coordinator |
Adam McKay | Second Unit Cinematographer |
Pino Halili | Supervising Sound Editor |
Pino Halili | Sound Re-Recording Mixer |
Carla Murray | Sound Designer |
Carla Murray | Sound Effects Editor |
Alana Raymond | Sound Effects Editor |
Sergei Kupriianov | Foley Artist |
Adam Bourne | Foley Mixer |
Scott Purdy | Sound Re-Recording Mixer |
Christos Evangelou | Colorist |
Michael B. Forsey | Post Production Supervisor |
James Milligan | Visual Effects Producer |
Jeff Bruneel | Visual Effects Supervisor |
Prasanna Paul | Visual Effects Supervisor |
John Rowley | Music Supervisor |
Charlie Finlay | Music Coordinator |