A.J. Cook als Kimberly Corman | |
Ali Larter als Clear Rivers | |
Michael Landes als Officer Thomas Burke | |
Terrence 'T.C.' Carson als Eugene Dix | |
Jonathan Cherry als Rory | |
Keegan Connor Tracy als Kat | |
Lynda Boyd als Nora Carpenter | |
James Kirk als Tim Carpenter | |
Justina Machado als Isabella Hudson | |
David Paetkau als Evan Lewis | |
Tony Todd als William Bludworth | |
Sarah Carter als Shaina | |
Alejandro Rae als Dano | |
Shaun Sipos als Frankie | |
Andrew Airlie als Mr. Corman | |
Noel Fisher als Brian Gibbons | |
Christina Jastrzembska als Administrator | |
Eileen Pedde als Anesthesiologist | |
Jill Krop als Anchorwoman | |
Marrett Green als Anchorman | |
Benita Ha als Dental Receptionist | |
Aaron Douglas als Deputy Steve | |
Eric Keenleyside als Detective Suby | |
Enid-Raye Adams als Dr. Kalarjian | |
Fred Henderson als Dr. Lees | |
Darcy Laurie als Man in Elevator | |
John R. Taylor als Man with Hooks | |
Alf Humphreys als Mr. Gibbons | |
Chilton Crane als Mrs. Gibbons | |
Don Bell als Biker | |
Odessa Munroe als Biker's Girlfriend | |
Alison Matthews als Physician | |
John Stewart als Paramedic at Farm | |
Rheta Hutton als On-Ramp Lady |
Richard Brener | Executive Producer |
Jeffrey Reddick | Characters |
Matt Moore | Executive Producer |
Gary Capo | Director of Photography |
David R. Ellis | Director |
Warren Zide | Producer |
J. Mackye Gruber | Screenplay |
Shirley Walker | Original Music Composer |
Eric Bress | Screenplay |
Craig Perry | Producer |
Jeffrey Reddick | Executive Producer |
Toby Emmerich | Executive Producer |
Eric A. Sears | Editor |
John Papsidera | Casting |
Jori Woodman | Costume Design |
Scott Irvine | Transportation Coordinator |
Greg Farmer | Picture Car Coordinator |
Anneke Van Oort | Assistant Art Director |
Dave Conway | Construction Coordinator |
Ann Goobie | Location Manager |
James Reddy | Leadman |
Jeffrey Wilhoit | Foley |
Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Peter Zinda | Sound Effects Editor |
Bonnie Kanner | Visual Effects Producer |
Joe Bauer | Visual Effects Supervisor |
Mike Thomas | Underwater Camera |
Kelly Moon | Script Supervisor |
Robert A. Pandini | Hairstylist |
Susie Cowley | Scenic Artist |
Donna Williams | Set Designer |
Alex Burdett | Special Effects Coordinator |
Thomas L. Pankiewich | Costume Supervisor |
Sondra Durksen | Set Costumer |
Michael S. Bolton | Production Design |
Monica Huppert | Makeup Artist |
Debbie Vandelaar | Makeup Artist |
Bryan Bowen | Sound Effects Editor |
Don McCuaig | Second Unit Cinematographer |
Thomas Milano | Music Editor |
Aaron Coakwell | Lead Painter |
Barbara Chomos | Unit Publicist |
Nicola Irwin | Set Designer |
Tom Ozanich | Sound Effects Editor |
Douglas Craik | Camera Operator |
Susan Boyd | Hairstylist |
Darcy Wyness | Greensman |
John Lavoie | Scenic Artist |
Ziad Seirafi | CGI Supervisor |
Scott Nicholson | Stunt Coordinator |
Bill Dawson | Gaffer |
David Beetham | Lead Painter |
Reid Paul | Visual Effects Supervisor |
Neil Seale | Camera Operator |
Scott Martin Gershin | Sound Designer |
Mike Draaijers | Rigging Gaffer |
Paul M. Wagner | Visual Effects Editor |
Michael A. Webber | First Assistant Editor |
Louise Roper | Set Decoration |
Bruce Frankel | Scenic Artist |
Joel Whist | Special Effects Coordinator |
Coreen Mayrs | Casting |
Rob Wagner | Scenic Artist |
Nathaniel Massey | Camera Operator |
Heike Brandstatter | Casting |
Francis Mallette | Scenic Artist |
Camar Sterling | Scenic Artist |
Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Freddie Hice | Stunt Coordinator |
Gary Viola | Camera Operator |
Hans Bjerno | Helicopter Camera |
Patrick Zahorodniuk | Art Department Coordinator |
Patrick Cyccone Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Shane Harvey | Still Photographer |
James Steuart | Art Direction |
Scott Sanders | Sound Effects Editor |
Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Arnel | Grip |
Paul Prokop | Executive in Charge of Finance |
Robert Milicevic | Security |
David Holm | Transportation Captain |
Pete Whyte | First Assistant Director |
Debera Barager | Production Accountant |
Christina Bulbrook | Unit Manager |
Jay Vinitsky | Post Production Supervisor |
Guy Bews | Stunts |
Larry Portmann | First Assistant Camera |
Matthew Walcutt | Post Production Assistant |
Brendan Ferguson | Production Manager |
Chetan Deshmukh | Visual Effects |
Justis Greene | Unit Production Manager |
Rick Bold | Boom Operator |
Branden Spencer | First Assistant Sound Editor |
Graham Blacklock | Craft Service |
Richard Dobbin | Construction Foreman |
Gordon Brunner | Set Dressing Artist |
Gordon Bell | Electrician |
Patrick Murphy | Digital Compositors |
Joseph B. Conmy IV | Visual Effects Coordinator |
Rob Boulet | Standby Painter |
Laura Arcangeli | Chef |
Tami DeSchutter | Stand In |
Jay Norton | Rigging Grip |
Erik Holmberg | Executive In Charge Of Production |
Justis Greene | Co-Producer |
Wendy O'Brien | Casting Associate |
Kate St-Pierre | Production Coordinator |
Lawrence Albright | Driver |
Jon Davidson | Production Controller |
Michael Hatzer | Color Timer |
Jeff Trebenski | Best Boy Electric |
Clay Dale | 3D Artist |
Donna Bis | Key Hair Stylist |
Richard Barrett | Carpenter |
Debbie Geaghan | Assistant Costume Designer |
Tara Burstyk | Production Office Assistant |
Kevin Black | Key Grip |
Ralph Parker | Sound Mixer |
Jason Crosby | CG Supervisor |
Terry Haws | Costumer |
Zack Davis | ADR Editor |
Andrew Simpson | Animal Coordinator |
Ea Birkett | Assistant Property Master |
Tyler Foell | 2D Supervisor |
Robert L. O'Hara | Dolly Grip |
Sylvia Jang | First Assistant Accountant |
Ginger Joyce | Accountant |
Annie Doyon | Second Assistant Accountant |
Frank Haddad | Head Greensman |
Jennifer Ryan | Production Secretary |
Philip Keller | Storyboard Artist |
Robert Martin Luther Carter | Special Effects Best Boy |
Paul Giordano | Assistant Location Manager |
Lee Albrighton | Special Effects Assistant |
Marshall Virtue | Stunt Double |
David Waco | Post Production Coordinator |
Dana Belcastro | Production Executive |
Don Saari | Chief Lighting Technician |
Berengaria Tomkies | Second Assistant Director |
Robin Thomas | Paint Coordinator |
James Moriana | Foley Artist |
Jessica Moskal | Focus Puller |
Nerses Gezalyan | Foley Recordist |
Brett Chan | Stunt Driver |
Bill Molnar | Best Boy Grip |
Scott Steyns | Playback Coordinator |
Cindy L. Russell | Key Set Costumer |
Jose William Manzano | Camera Loader |
Kathleen Nurit | Assistant Production Coordinator |
Carter Baynham | Production Assistant |
Ray Scalice | General Manager |
Alan MacKinnon | Generator Operator |
Ron Bedrosian | ADR Mixer |
Bob Lloyd | VFX Artist |
Quincy Paglaro | Additional Second Assistant Camera |
Mandy Milicevic | Extras Casting Coordinator |
Brian Basham | ADR Recordist |
Justin Bergler | Second Assistant Camera |
Sharon Bloedorn | Assistant Editor |
Jill Anderson | Payroll Accountant |
David Barrett | Second Unit Director |
David R. Baron | Third Assistant Director |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Errin Lally | Casting Assistant |
Frederick H. Stahly | Dialogue Editor |
Hugh Waddell | ADR Supervisor |
Daniel S. Irwin | Dialogue Editor |
Michael Hertlein | Dialogue Editor |
Sheila Hanahan | Associate Producer |
Melissa R. Stubbs | Stunts |
Sharon Simms | Stunts |
Trish Schill | Stunts |
Kim Howey | Stunts |
Corry Glass | Stunts |
Marny Eng | Stunts |
Annie Ellis | Stunts |
Leanne Buchanan | Stunt Double |
R.D. 'Luther' Fairbairn | Property Master |
Lucie Guest | Production Assistant |
Doug Chapman | Stunts |
Rick Pearce | Stunts |
David Mylrea | Stunts |