Kurt Russell als Colonel Jonathan 'Jack' O'Neil | |
James Spader als Dr. Daniel Jackson | |
Jaye Davidson als Ra | |
Viveca Lindfors als Catherine | |
Alexis Cruz als Skaara | |
Mili Avital als Sha'uri | |
Erick Avari als Kasuf | |
John Diehl als Lieutenant Kawalsky | |
Djimon Hounsou als Horus | |
Carlos Lauchu als Anubis | |
Leon Rippy als General W.O. West | |
French Stewart als Lieutenant Ferretti | |
Derek Webster als Brown | |
Christopher John Fields als Freeman | |
Gianin Loffler als Nabeh | |
Frank Welker als Mastadge (voice) | |
Rae Allen als Barbara Shore | |
Richard Kind als Gary Meyers | |
Jack Moore als Reilly | |
Steve Giannelli als Porro | |
David Pressman als Assistant Lieutenant | |
Scott Alan Smith als Officer | |
Cecil Hoffman als Sarah O'Neil | |
John Storey als Mitch | |
Lee Taylor-Allan als Jenny | |
George Gray als Technician | |
Kelly Vint Castro als Young Catherine Langford | |
Erik Holland als Professor Langford | |
Nick Wilder als Taylor | |
Sayed Badreya als Arabic Interpreter | |
Michael Concepcion als Horus Guard #1 | |
Jerry Gilmore als Horus Guard #2 | |
Michel Jean-Philippe als Horus Guard #3 | |
Dialy N'Daiye als Horus Guard #4 | |
Gladys Holland als Professor | |
Roger Til als Professor | |
Kenneth Danziger als Professor | |
Christopher West als Professor | |
Robert Ackerman als Companion | |
Kairon John als Masked Ra | |
Dax Biagas als Young Ra |
Joel B. Michaels | Producer |
April Webster | Casting |
Derek Brechin | Editor |
Frank Bollinger | Art Direction |
Roland Emmerich | Producer |
Peter Murton | Art Direction |
Roland Emmerich | Director |
Joseph A. Porro | Costume Design |
Holger Gross | Set Designer |
Dean Devlin | Screenplay |
Michael J. Duthie | Editor |
David Arnold | Original Music Composer |
Dean Devlin | Producer |
Roland Emmerich | Screenplay |
Karl Walter Lindenlaub | Director of Photography |
Jim Erickson | Set Decoration |
Austin Goss | Gaffer |
Garet Reilly | Costume Supervisor |
Neil Holcomb | Rigging Gaffer |
Val Kuklowsky | Supervising Sound Editor |
Patrick Cyccone Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Sandy Gendler | Supervising Sound Editor |
Chris Haarhoff | Steadicam Operator |
Kay Sweeney | Script Supervisor |
David M. Ronne | Production Sound Mixer |
Greg P. Russell | Sound Re-Recording Mixer |
Peter Krause | Camera Operator |
Claudette Barius | Still Photographer |
Laurie Higgins Tobias | Music Editor |
Beth Miller | Key Hair Stylist |
Lisa Collins | Makeup Artist |
Dennis Liddiard | Makeup Artist |
Denise Fischer | Additional Hairstylist |
Katherine Rees | Assistant Hairstylist |
Greg Nelson | Key Makeup Artist |
Luis G. Hoyos | Set Designer |
James Malley | Set Dresser |
Daniel Camejo | Graphic Designer |
Kevin Ishioka | Assistant Art Director |
Jeffrey DeBell | Set Dresser |
Amy Wells | Set Dressing Buyer |
Darek Gogol | Conceptual Illustrator |
Clare Scarpulla | Set Designer |
Philip Stone | Construction Coordinator |
Herb Morris | Set Dresser |
Michele Poulik | Set Dressing Buyer |
Timothy Burgard | Additional Storyboarding |
Jonathan Josell | Art Department Coordinator |
Mark Sakamoto | Set Dresser |
David W. Ford | Leadman |
Doug Harlocker | Property Master |
John Stone | Construction Coordinator |
Michael J. Ray | Leadman |
Marc Fisichella | Assistant Art Director |
Simon Murton | Conceptual Illustrator |
Mark B. Ashby | Construction Foreman |
Michael Atwell | Construction Foreman |
Teri Lane | Assistant Property Master |
Scott Maginnis | Assistant Property Master |
Stephen Alesch | Set Designer |
J. Gregory Evans | Set Dresser |
Chris Fielding | Set Dresser |
Kate Baker | Art Department Production Assistant |
Mick Cukurs | Set Designer |
Barbara Ann Jaeckel | Set Designer |
Patricia Klawonn | Set Designer |
A. Todd Holland | Art Department Production Assistant |
Victor J. Zolfo | Assistant Set Decoration |
Patrick Janicke | Set Designer |
Joshua Warner | Set Dresser |
Oliver Scholl | Conceptual Design |
Kimberly Wright | Additional Still Photographer |
Richard M. Butkus Jr. | Electrician |
Thomas Cooney | Electrician |
Sanja Milković Hays | Assistant Costume Designer |
Bo Boreanaz | Costumer |
Amanda Friedland | Costumer |
Scott Purdy | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Barbara McCart | ADR Recordist |
Tony Van den Akker | Foley Recordist |
R. Adam Chambers | Electrician |
Rani Cunningham | Costumer |
Dana Wright | Costumer |
Daniel Yale | Sound Editor |
Robert E. Dunne | Camera Loader |
Geri Infante | Costumer |
China Robinson | Costumer |
Robert S. Warren | Dolby Consultant |
Andy Malcolm | Foley Artist |
Ben Wilkins | Sound Editor |
Patrick Tatopoulos | Costume Designer |
Tammy Fearing | Sound Assistant |
Mike Goodman | Sound Editor |
Scott Webb | Electrician |
Yana Syrkin | Costumer |
Gary Raymond | Cableman |
Lenny Jennings | Sound Editor |
Gina G. Aller | Costumer |
Jeff Courtie | ADR Mixer |
Troy Webb | Best Boy Electric |
Mark J. Coyne | Camera Loader |
George Giordano | Costumer |
Terry Burke | Foley Artist |
Lou Solakofski | Foley Recordist |
Scott G.G. Haller | Sound Assistant |
Andrea Horta | Sound Editor |
Mike Szakmeister | Sound Editor |
Andreas Crawford | Dolly Grip |
Irena Stepić | Costumer |
Gary D. Scott | First Assistant "A" Camera |
Peggy Names | Cableman |
Bill Baldwin | First Assistant Sound Editor |
Bill Van Daalen | Sound Editor |
Kevin Hearst | Sound Editor |
Cherie Tamai | Sound Assistant |
Chrys Theodorou | Sound Assistant |
Noah Blough | Sound Editor |
John Weiss Jr. | Camera Loader |
Colin Anderson | First Assistant "B" Camera |
Harry Harris | Sound Editor |
Estella C. Wallerstein | Costumer |
Steven Frohardt | Best Boy Grip |
Alan Frazier | Electrician |
Nisa Kellner | Costumer |
Evelyn Hokanson | ADR Recordist |
Richard Kelly | Sound Assistant |
Michael Dandy | Sound Editor |
Cameron Frankley | Sound Editor |
Lori Harris | Costumer |
Terrance Emerson | Boom Operator |
Ann Fisher | Sound Assistant |
Chris Winter | Sound Assistant |
Steve Belsky | Electrician |
Loren Corl | Key Grip |
Daniel Martinez | Costumer |
Mark Combs | Key Grip |
Andrea Federman | Costumer |
Don White | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Mark R. La Pointe | Sound Editor |
Cydney McCurdy | Casting Assistant |
Mary Nelson | Animation |
Adam Leyva | Special Effects Assistant |
January Nordman | Animation |
Patsy Frost | Animation |
Clint Colver | Animation |
Al Guarino | Additional Casting |
Trish Stuckey | Extras Casting |
John T. Van Vliet | Animation Supervisor |
Randy Bauer | Animation |
Michael Rivero | Animation |
Jeffrey A. Okun | Digital Effects Supervisor |
Mark Eggenweiler | Visual Effects Editor |
Ray Simmons | Casting Assistant |
Lori Lavelle | Extras Casting |
Art Morrel | Animation |
Jonn Herzberger | Special Effects Assistant |
Alan M. Lessing | Special Effects Assistant |
Jeffery A. Williams | Senior Animator |
Vincent Creighton | Special Effects Assistant |
George Gray | Extras Casting |
Mai Gray | Extras Casting |
Joseph Murieta | Special Effects Assistant |
William L. Arance | Animation |
Mark M. Pompian | Animation |
Eileen O'Neill | Senior Animator |
Kit West | Visual Effects Supervisor |
Marianne Urioste | Assistant Editor |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Edward Malone | Assistant Editor |
Kim Nakakura | Assistant Editor |
Phil Hetos | Color Timer |
Jim Passon | Color Timer |
Roy Watts | Additional Editor |
Peter S. Elliot | Additional Editor |
Mario Kassar | Executive Producer |
Thomas Rosales Jr. | Stunts |
Charlie Messenger | Extras Casting |
Mark De Alessandro | Stunts |
Bob Orrison | Stunts |
Holger Gross | Production Design |
Keith Campbell | Stunts |
Andy Armstrong | Stunt Coordinator |
Chino Binamo | Stunts |
Simone Boisseree | Stunts |
John Casino | Stunts |
George B. Colucci Jr. | Stunts |
Charlie Brewer | Stunts |
Paul Dallas | Stunts |
Leon Delaney | Stunts |
Dave Digregorio | Stunts |
Tom Garner | Stunts |
Dennis Fitzgerald | Stunt Double |
Gary Guercio | Stunts |
Jeff Habberstad | Stunts |
Will Leong | Stunts |
Bill McIntosh | Stunts |
Nick Palma | Stunts |
Chere Rae | Stunts |
Anthony G. Schmidt | Stunts |
Keith Tellez | Stunts |
Raliegh Wilson | Stunts |
Chuck Jeffreys | Stunts |
Patrick Tatopoulos | Creature Effects Technical Director |